• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ricky Martin  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.Rodzeństwo – w genealogii i prawie dzieci tych samych rodziców bądź rodzica: wszyscy bracia i siostry w ogólności albo każdy z nich pojedynczo wobec drugiego z nich (tak zwłaszcza w tekstach prawnych).

  Enrique „Ricky” José Martín Morales (ur. 24 grudnia 1971 w San Juan) – portorykański wokalista popowy i aktor, laureat nagród Grammy i Latin Grammy, ambasador dobrej woli UNICEF.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Dzieciństwo[ | edytuj kod]

  Urodził się 24 grudnia 1971 w San Juan, jako jedyne dziecko psychologa Enrique Martína III i księgowej Nereidy Morales. Jego rodzice rozwiedli się, gdy miał dwa lata. Ma pięcioro przyrodniego rodzeństwa, ze strona ojca - troje, a ze strony matki - dwoje dzieci z innych małżeństw.

  XVI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1998 odbyły się po raz drugi w historii we Francji, w dniach od 10 czerwca do 12 lipca.Miami – miasto na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w południowo-wschodniej Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Siedziba hrabstwa Miami-Dade, najludniejszego hrabstwa Florydy, a zarazem ósmego najbardziej zaludnionego hrabstwa Stanów Zjednoczonych za sprawą populacji liczącej 2 500 625 mieszkańców. Samo miasto zamieszkiwane jest przez 399 457 osób, co czyni je 42. największym amerykańskim miastem; Miami stanowi centralne i najludniejsze miasto obszaru metropolitalnego South Florida. Według danych US Census Bureau, obszar metropolitalny Miami liczy ok. 5,5 milionów mieszkańców, dzięki czemu jest 7. najludniejszym i 5. największym obszarem miejskim Stanów Zjednoczonych.

  Początki kariery[ | edytuj kod]

  Swoją artystyczną karierę rozpoczął w wieku pięciu lat, gdy zaczął pracować jako dziecięcy model, a także występował w sztukach teatralnych, reklamach telewizyjnych i śpiewał w kościelnym chórze.

  Mając sześć lat zapragnął występować na scenie. Sukces przyszedł w 1984 roku, w wieku dwunastu lat, kiedy udało mu się dołączyć do latynoamerykańskiego boysbandu Menudo, po dwóch nieudanych próbach. Z Menudo pojawił się w argentyńskim serialu Por siempre amigos (1987).

  Mając siedemnaście lat powrócił do Portoryko. W 1989 roku Ricky postanowił studiować w Nowym Jorku i opuścił Menudo. Następnie wyjechał do Meksyku, gdzie wystąpił jako Pablo Loredo w telenoweli Alcanzar una estrella (1990) i Alcanzar una estrella II (1991) z piosenkarką Sashą Sökol.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Certyfikaty sprzedaży w przemyśle muzycznym stanowią powszechnie stosowany na świecie system nagród za sprzedaż nagrań muzycznych.

  Od 1990: Kariera solowa[ | edytuj kod]

  W wieku 19 lat, w 1990 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych i nagrał swoją pierwszą solową płytę Ricky Martin w języku hiszpańskim, a rok później wydał singel „Fuego contra fuego”. Zdobył popularność w Meksyku, Argentynie, Chile i Stanach Zjednoczonych. Zagrał postać Enrique w dramacie muzycznym Más que alcanzar una estrella (1992) i wystąpił w sitcomie NBC Getting By (1993).

  Auckland (wym. [ˈɔːklənd]; maor. Tāmaki-makau-rau) – miasto w Nowej Zelandii, położone w północno-zachodniej części Wyspy Północnej, między Morzem Tasmana i Oceanem Spokojnym (Przesmyk Tamaki). Jest największym miastem w państwie, mieszka w nim 1 467 800 osób na obszarze 559,2 km², natomiast w regionie Auckland obejmującym również rozległe przedmieścia zamieszkuje 1 642 800 osób na obszarze 4894 km². Auckland to ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy Nowej Zelandii. Les Misérables – musical Claude-Michela Schönberga powstały na podstawie powieści Wiktora Hugo Nędznicy. Musical składa się z dwóch aktów (z prologiem oraz epilogiem), trwa ok. 3 godzin.

  W 1993 roku Ricky wydał swój drugi album Me amarás, sprzedał milion egzemplarzy i osiągnął znaczącą pozycję w Meksyku, gdzie rozpoczął karierę solową. Wkrótce przeniósł się do Los Angeles, gdzie został zaangażowany do roli barmana Miguela Moreza w operze mydlanej ABC Szpital miejski (General Hospital, 1994–95).

  Tsunami (jap. 津波, tsunami, pol. fala portowa (tsu – port, przystań; nami – fala) – fala oceaniczna, wywołana podwodnym trzęsieniem ziemi, wybuchem wulkanu bądź osuwiskiem ziemi (lub cieleniem się lodowców), rzadko w wyniku upadku meteorytu.Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.

  24 czerwca 1996 zadebiutował na scenie teatru broadwayowskiego w roli siedemnastoletniego Mariusza Pontmercy w musicalu Les Misérables (na podstawie Nędzników Victora Hugo. Niedługo potem ukazał się jego trzeci album Vuelve (1996). Piosenka „María” była tematem przewodnim brazylijskiej telenoweli Rede Globo Salsa e Merengue (1996-97) z udziałem Marcello Antonyego i Nelsona Xaviera. Zyskał tytuł gwiazdy na scenie muzyki latynoamerykańskiej. Jego popularność przyczyniła się do sukcesów takich artystów, jak Enrique Iglesias, Jennifer Lopez, Shakira czy Juanes.

  Sound Loaded − szósty studyjny album portorykańskiego piosenkarza Ricky’ego Martina. Płyta została wydana 6 listopada 2000 roku przez wytwórnię Columbia. Sprzedaż płyty na całym świecie przekroczyła 7 milionów egzemplarzy. Sound Loaded jest czwartym krążkiem Martina, który został wydany w Stanach Zjednoczonych i drugim nagranym w języku angielskim. W USA album sprzedał się w ponad 2 milionach egzemplarzy i dotarł do #2 miejsca Billboard 200. W 2001 roku album został nominowany do nagrody Grammy w dwóch kategoriach Best Male Pop Vocal Performance i Best Pop Collaboration with Vocals. Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.

  W 1997 roku wokalista nagrał piosenkę przewodnią filmu animowanego Walt Disney Pictures Herkules w reżyserii Rona Clementsa i Johna Muskera. W następnym roku wykonywał oficjalną piosenkę mundialu „The Cup of Life”/„La Copa de la Vida” podczas mistrzostw świata w piłce nożnej 1998.

  Pierwsza anglojęzyczna płyta, Ricky Martin (1999), odniosła wielki sukces w wielu krajach, zdobywając siedem platynowych płyt, a promujący ją pierwszy singel „Livin’ la Vida Loca” okazał się wielkim przebojem. Na płycie ukazał się też utwór „Be Careful (Cuidado con mi corazón)” w duecie z Madonną. Jego tournée obejmowało Azję, Europę, Stany Zjednoczone i Amerykę Łacińską. Następny album, Sound Loaded (2000), wylansował takie przeboje jak „She Bangs” czy „Nobody Wants to Be Lonely” w duecie z Christiną Aguilerą. Ten drugi singiel z albumu zdobył nominację do Grammy w 2002 roku i trafił na 1 miejsce światowych listach przebojów, w tym United World Chart.

  Édgar Ramírez, właściwie Édgar Ramírez Arellanos (ur. 25 marca 1977 roku w San Cristobal) – wenezuelski aktor filmowy i telewizyjny.Christina María Aguilera (ur. 18 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, aktorka, osobowość telewizyjna i producentka telewizyjna.

  W 2006 roku wydał album MTV Unplugged. W 2007 roku odbył koncert Altice Arena w Lizbonie, dla około 13 tys. osób, w ramach trasy „Blanco y Negro” (Czarno-biały). Wielokrotnie mówił publicznie w języku portugalskim (Rick Martin mieszkał w Brazylii przez kilka lat w erze Menudos).

  2010–2013: Coming out, Música + Alma + Sexo, The Voice Australia[ | edytuj kod]

  W marcu 2010 Ricky Martin dokonał coming outu jako gej na swojej oficjalnej stronie. 31 stycznia 2011 odbyła się światowa premiera dziewiątego dwujęzycznego albumu Ricky’ego Martina zatytułowanego Música + Alma + Sexo (w skrócie MAS). 25 marca 2011 w San Juan rozpoczęła się trasa koncertowa „Música + Alma + Sexo World Tour”, a zakończyła 19 listopada 2011 w Santo Domingo, obejmując łącznie 82 show.

  „The Cup of Life” – piosenka latin-popowa stworzona na czwarty hiszpańskojęzyczny album studyjny portorykańskiego piosenkarza Ricky’ego Martina pt. Vuelve (1998). Wyprodukowany przez Desmonda Childa i Draco Rosę, utwór wydany został jako trzeci singel promujący krążek dnia 3 marca 1998 roku. Piosenkę nagrano także w języku hiszpańskim, pod tytułem „La copa de la vida”. Wersja latynoska spopularyzowała singel w krajach latynoskich. W połowie 1998 „The Cup of Life” został oficjalnym hymnem XVI Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Na przestrzeni lat 1998−1999 singel został hitem światowych list przebojów, zdobywając szczyty notowań w Argentynie, Australii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwajcarii i Szwecji oraz plasując się w Top 10 większości zestawień. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W 2012 roku był gwiazdą musicalu Evita na Broadwayu w Nowym Jorku.

  Od 2013 Ricky Martin bierze udział jako juror w australijskiej wersji programu The Voice Australia obok m.in. Kylie Minogue, Seala, will.i.ama i Delty Goodrem. W lipcu 2013 ukazał się angielskojęzyczny singiel „Come With Me” utrzymany w stylu elektro-dance-pop, do którego powstał także teledysk.

  Od 2014: A Quien Quiera Escuchar[ | edytuj kod]

  Ricky Martin podczas trasy One World Tour w Sydney

  W 2014 artysta wziął udział wraz z Jennifer Lopez w nagraniu singla „Adrenalina” dla portorykańskiego muzyka reggaetonu o pseudonimie Wisin. Rok później, ponownie wystąpił w singlu Wisina pod tytułem „Que se sienta el desea”.

  Santo Domingo, Santo Domingo de Guzmán (w latach 1936-1961 Ciudad Trujillo na cześć prezydenta Rafaela Trujillo) – stolica Dominikany, 2 061 200 mieszkańców (2001). Położone na wyspie Haiti, (dawniej: Hispaniola) w archipelagu Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim.Shakira, właśc. Shakira Isabel Mebarak Ripoll (ur. 2 lutego 1977 w Barranquilli) – kolumbijska piosenkarka popowa, autorka tekstów, muzyk, producent muzyczny, tancerka i filantrop, ambasador dobrej woli UNICEF.

  W marcu 2014 gościł w The Voice Arabia w Bejrucie. 22 kwietnia 2014 opublikowano nagranie klipu do piosenki „Vida” jednego z utworów promujących Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2014 w Brazylii.

  10 lutego 2015 swoją premierę miała dziesiąta studyjna płyta Martina zatytułowana A Quien Quiera Escuchar (pol. Ktokolwiek chciałby posłuchać), album wydany w języku hiszpańskim zdobył statuetkę Grammy, jako najlepszy album muzyki latino. Nagrania do płyty powstawały w Australii, Portoryko, Los Angeles i mieście Meksyk, producentem krążka został Julio Reyes. Album promują single: „Adiós”, „Disparo al Corazón” oraz „La Mordidita”. 19 lutego 2015 wystąpił na gali rozdania nagród muzyki latynoskiej „Premio Lo Nuestro” w Miami. W marcu 2015 opublikowano nowy singiel Martina zatytułowany „Mr. Put It Down” z udziałem Pitbulla.

  A medio vivir (pol. Połowa życia) – trzeci hiszpańskojęzyczny album portorykańskiego piosenkarza Ricky’ego Martina. Płyta została wydana 19 września 1995 roku przez wytwórnię Sony Music Latin. Sprzedaż płyty na całym świecie przekroczyła 7 milionów egzemplarzy. A medio vivir jest pierwszym krążkiem Martina, który został wydany w Stanach Zjednoczonych. Album stał się hitem wśród Latynosów zamieszkujących USA, zwłaszcza po wydaniu singla „María”. Płyta została ponownie wydana w 2002 roku pod tytułem „Colección de oro”.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  17 kwietnia 2015 w Auckland, Ricky Martin zainaugurował trasę One World Tour 2015 która objęła koncerty w Nowej Zelandii, Australii, Meksyku, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Dominikanie, Argentynie, Portoryko, Chile oraz Urugwaju.

  W listopadzie 2015 pojawił się w Londynie na gali Royal Variety Performance, na której spotkał się z księciem Harrym.

  22 września 2016 opublikowano utwór Martina „Vente Pa' Ca”, nagrany wraz z kolumbijskim wokalistą o pseudonimie Maluma.

  Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.Psycholog – osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń psychologicznych polegających w szczególności na: diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu, psychoterapii (po ukończeniu studiów podyplomowych w tym zakresie) oraz na udzielaniu pomocy psychologicznej.

  W serialu FX The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story (2018) zagrał postać Antonio D’Amico, partnera włoskiego projektanta mody Gianni'ego Versace (Édgar Ramírez) obok Darrena Crissa, Penélope Cruz i Finna Wittrocka.

  Działalność filantropijna[ | edytuj kod]

  Logo Ricky Martin Foundation

  Ricky Martin zaangażowany jest w działalność filantropijną, jego fundacja Ricky Martin Foundation walczy ze współczesnym niewolnictwem – handlem ludźmi oraz wykorzystywaniem nieletnich, niosła także pomoc m.in. poszkodowanym przez tsunami w Tajlandii.

  Filantropia (stgr. φιλανθρωπία philanthrōpia – dobroczynność, życzliwość; φιλάνθρωπος philánthrōpos – kochający ludzkość) to działalność osób bądź instytucji, polegająca na bezinteresownym udzielaniu pomocy finansowej lub materialnej potrzebującym.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  58. ceremonia wręczenia nagród Grammy, prestiżowych amerykańskich nagród muzycznych wręczanych przez Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji (NARAS), odbyła się 15 lutego 2016 roku w hali widowiskowej Staples Center w Los Angeles, w stanie Kalifornia. Jej transmisja na żywo miała miejsce na antenie stacji telewizyjnej CBS. Gospodarzem ceremonii był po raz piąty raper LL Cool J. W trakcie gali zostały rozdane honoraria dla muzyków za ich osiągnięcia w roku 2015.
  Evita to musical powstały w roku 1976 z muzyką Andrew Lloyda Webbera i librettem Tima Rice’a. Jest opartą na faktach muzyczną biografią Evy Perón-Duarte – drugiej żony prezydenta Argentyny Juana Peróna. Dzieło jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej wystawianych dzieł kompozytora, w 1996 roku Alan Parker nakręcił jego adaptację filmową.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Walt Disney Pictures – amerykańska wytwórnia filmowa powstała w 1983 roku w Los Angeles, wchodzące w skład The Walt Disney Company. Studio zajmuje się tworzeniem i dystrybucją głównie filmów i bajek dla dzieci i młodzieży. W ostatnich latach skupiło swoją uwagę również na produkcjach dla starszych widzów, nie zaprzestając dystrybuowania animacji z serii klasyki Disneya produkowanej przez Walt Disney Animation Studios.
  Muzyka latynoamerykańska (także Muzyka Ameryki Łacińskiej) – wspólne określenie tańców, rytmów i stylów muzycznych charakterystycznych dla krajów Ameryki Łacińskiej. Za korzenie muzyki latynoamerykańskiej uważa się najczęściej formy muzyczne pochodzące z Kuby, czyli mieszankę hiszpańskich elementów melodycznych i afrykańskich wpływów rytmicznych.
  Coming out (of the closet) (od ang. to come out of the closet - wyjść z szafy) – proces samodzielnego ujawniania własnej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej (posiadanej przez mniejszość w społeczeństwie) przed innymi ludźmi (np. rodziną, przyjaciółmi, znajomymi czy współpracownikami). Proces ten zawiera w sobie fakt uświadomienia sobie własnej, odmiennej od heteroseksualnej, orientacji seksualnej oraz naukę samoakceptacji jako geja, lesbijki lub osoby biseksualnej (coming out przed samym sobą).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.841 sek.