Rickey Henderson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rickey Nelson Henley Henderson (ur. 25 grudnia 1958) – amerykański baseballista, który występował na pozycji lewozapolowego przez 25 sezonów w Major League Baseball.

World Series – mecze finałowe ligi MLB, o które walczą zwycięzca National oraz American League. World Series gra się od 1903 , a pierwszym zwycięzcą byli Boston Americans. World Series rozgrywane są najczęściej w październiku, po eliminacjach oraz mistrzostwach obydwu lig. Gra się do 4 wygranych meczów - zasada best of 7 (oprócz lat 1903, 1919, 1920, 1921, gdy grano do 5 zwycięstw). Najczęściej bo aż 27 razy, triumfował zespół New York Yankees.San Diego Padres – drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji National League (MLB), ma siedzibę w San Diego w stanie Kalifornia.

Kariera zawodnicza[ | edytuj kod]

Henderson został wybrany w czwartej rundzie draftu 1976 roku przez Oakland Athletics i początkowo występował w klubach farmerskich tego zespołu, między innymi w Ogden A's, reprezentującym poziom Triple-A. W MLB zadebiutował 24 czerwca 1979 w meczu przeciwko Texas Rangers. W następnym sezonie zdobył najwięcej skradzionych baz w lidze (100); w ciągu następnych dziewięciu sezonów zwyciężał w tej klasyfikacji ośmiokrotnie. W 1980 wystąpił także po raz pierwszy w karierze w Meczu Gwiazd. Rok później zaliczył najwięcej uderzeń (135), zdobył najwięcej runów (89) i ze średnią uderzeń 0,319 w głosowaniu do nagrody MVP American League zajął drugie miejsce za Rolliem Fingersem z Milwaukee Brewers. W grudniu 1984 w ramiach wymiany przeszedł do New York Yankees, w którym występował przez pięć sezonów.

New York Mets – drużyna baseballowa z Nowego Jorku, grająca we wschodniej dywizji National League. Dwukrotny zwycięzca w World Series.Home run (czasem zwany asem) – odbicie piłki w baseballu, po którym pałkarz (batter) zdobywa wszystkie cztery bazy i tym samym punkt (run) dla swojego zespołu. Podczas home runa punkty zdobywają także inni zawodnicy okupujący bazy w momencie uderzenia. Sytuacja, gdy wszystkie bazy są zajęte i drużyna zdobywa 4 punkty, to grand slam.

W czerwcu 1989 powrócił do Oakland Athletics, z którym wystąpił w World Series; Athletics pokonali San Francisco Giants w czterech meczach. Rok później zdobywając najwięcej runów (119) i skradzionych baz (65), mając najlepszy on-base percentage (0,439), slugging percentage 0,577 (2. wynik w lidze) i ze średnią uderzeń 0,325 (5. wynik w lidze), został wybrany najbardziej wartościowym zawodnikiem. 1 maja 1991 zdobył 939. skradzioną bazę i tym samym pobił rekord w Major League, należący do Lou Brocka, który zakończył karierę w 1979 roku.

Klub farmerski, zwany też "drużyna farmerska", "klub satelicki", "farma" (ang. farm team), bądź afiliacja – klub lub drużyna będący jednostką stowarzyszoną dla klubu nadrzędnego, występującego w wyższej klasie rozgrywkowej.Texas Rangers - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Arlington w stanie Teksas.

W sezonie 1993 występował w Toronto Blue Jays, z którym wystąpił w World Series przeciwko Philadelphia Phillies. W szóstym meczu zdobył dwupunktowego home runa, dającego zwycięstwo Jays 8–6; w całej serii Jays zwyciężyli w sześciu meczach. W latach 1994–1995 ponownie występował w Oakland Athletics.

Występował jeszcze w Anaheim Angels, po raz czwarty w Oakland Athletics, New York Mets, Seattle Mariners, San Diego Padres (będąc zawodnikiem tego klubu, 7 października 2001 roku w meczu przeciwko Colorado Rockies, zaliczył 3000. uderzenie w karierze, jednocześnie stając się 25. zawodnikiem w historii z takim osiągnięciem), Boston Red Sox oraz Los Angeles Dodgers.

National Baseball Hall of Fame and Museum – muzeum historii baseballu, które mieści się w Cooperstown w stanie Nowy Jork. Jego otwarcie nastąpiło 12 czerwca 1939 roku. Znajduje się w nim między innymi 38 tysięcy eksponatów (koszulki zawodników, piłki itp.), 500 tysięcy fotografii, 130 tysięcy kart baseballistów oraz 3 miliony książek i dokumentów.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Toronto Blue Jays - drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, ma siedzibę w Toronto w prowincji Ontario. Od roku 2005 jest jedyną drużyną spoza USA w Major League Baseball.
Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
Mecz Gwiazd ligi MLB, znany również jako "Letni Klasyk" (ang. Midsummer Classic) to coroczny mecz pomiędzy zawodnikami z National League a zawodnikami z American League, wybieranych przez fanów, zawodników, trenerów i menedżerów. Mecz Gwiazd rozgrywany jest zazwyczaj w drugi wtorek lipca i stanowi symboliczną połowę sezonu rozgrywek MLB. W latach 1959-1962, każdego sezonu rozgrywane były 2 mecze. Zwyczajowo zawodnicy występujący w ten dzień mają założone swoje klubowe stroje.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Oakland Athletics - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Oakland w stanie Kalifornia. Dziewięciokrotny zwycięzca w World Series.
Batting average (BA, pl. średnia uderzeń) – statystyka w baseballu, softballu i krykiecie. W rozgrywkach baseballowych średnią uderzeń pałkarza liczy się poprzez stosunek liczby uderzeń do liczby pojawienia się na pałce; w krykiecie zaś poprzez stosunek liczby runów zdobytych przez batsmana do liczby jego wyeliminowań.
American League (AL) − jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Junior Circuit w odróżnieniu od National League (Senior Circuit), ligi powstałej 25 lat wcześniej.

Reklama