• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rick James

  Przeczytaj także...
  Funk – jest stylem muzycznym, powstałym w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to muzycy pochodzenia afroamerykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Rick James, właśc. James Ambrose Johnson, Jr. (ur. 1 lutego 1948 w Buffalo, Nowy Jork, zm. 6 sierpnia 2004 w Los Angeles) – amerykański muzyk funky, kompozytor, autor tekstów, producent nagrań.

  Po dezercji z marynarki ukrywał się w latach 1967-1977; przebywał głównie w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Był liderem zespołu soulowego The Mynah Birds (z udziałem m.in. Neila Younga) w Toronto oraz grupy bluesowej The Main Line w Londynie. Od 1977 r. związany kontraktem z firmą Gordy (filią Motown) nagrywał płyty indywidualne, z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego The Stone City Band, a także zespołów wokalnych The Punk Funk Chorus i The Mary Jane Girls. W późniejszym okresie pomagał tym zespołom, m.in. nagrał razem z The Stone City Band płytę In’n’Out (1980).

  Soul (ang.dusza) – gatunek muzyki rozrywkowej wywodzący się z rhythm and bluesa, początkowo będąc jego częścią.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Nagrywał muzykę taneczną, opartą na rytmach funky i disco. W tekstach utworów dominowała erotyka, pojawiała się również problematyka społeczna środowisk murzyńskich w USA. Jako producent współpracował m.in. z Bobby Taylorem, Eddie Murphym oraz The Spinners i The Marvelettes.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Eddie Murphy, właśc. Edward Regan Murphy (ur. 3 kwietnia 1961 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy i głosowy, reżyser, producent, komik i wokalista. Według witryny Box Office Mojo, drugi najbardziej dochodowy aktor w historii kina. W latach 1980-1984 był stałym członkiem obsady Saturday Night Live i pracował jako komik stand-upowy.

  Jego największym przebojem był utwór "Super Freak" z płyty Street Songs, którego sampling wykorzystał później MC Hammer w utworze "U Can’t Touch This" (nagrodzonym Nagrodą Grammy w 1991 roku).

  Rick James miał problemy z nałogiem narkotykowym (kokaina) i z tym związane były jego kłopoty z prawem. Skazany za napad, lata 1993-1995 spędził w więzieniu, odsiadując wyrok.

  Później zaczęły się także problemy ze zdrowiem: cukrzyca, udar mózgu, a także zaburzenia pracy serca wymagające zastosowania rozrusznika serca.

  Neil Percival Young (ur. 12 listopada 1945 w Toronto w Kanadzie), gitarzysta, wokalista i kompozytor rockowy. Wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 1995 roku (jako artysta solowy) i w 1997 (wraz z Buffalo Springfield). Kawaler Orderu Kanady i Orderu Manitoby.Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W mieście Toronto mieszka 5 915 386 ludzi (2011).

  6 sierpnia 2004 został znaleziony martwy przez dozorcę w domu w Los Angeles; koroner uznał przyczynę śmierci za naturalną, mimo że w organizmie muzyka znaleziono także niewielkie ilości kokainy.

  Dyskografia[edytuj kod]

 • Come Get It! (1978)
 • Bustin’Out of L Seven (1979)
 • Fire It Up (1979)
 • Garden of Love (1980)
 • Street Songs (1981)
 • Throwin’ Down (1982)
 • Cold Blooded (1983)
 • Reflections: All The Great Hits (1984)
 • Glow (1985)
 • The Flag (1986)
 • Wonderful (1988)
 • Bustin’ Out: The Very Best of Rick James (1994)
 • Urban Rapsody (1997)
 • Anthology (2002)
 • Bibliografia[edytuj kod]

 • Wiesław Weiss, Rock encyklopedia, Warszawa 1991.
 • Rick James (ang.). allmusic.com. [dostęp 2013-04-27].
 • Joe Holley: Funk Musician Rick James Dies; Sang 'Super Freak' (ang.). washingtonpost.com, 2004-08-07. [dostęp 2013-04-27].
 • Ben Sisario: Rick James, Rebel Rocker of 'Punk-Funk,' Is Dead at 56 (ang.). nytimes.com, 2004-08-07. [dostęp 2013-04-27].
 • Geoff Boucher, Andrew Blankstein: Rick James, 56; Funk Music Singer, Known for Hit 'Super Freak' (ang.). articles.latimes.com, 2004-08-07. [dostęp 2013-04-27].
 • Garth Cartwright: Rick James (ang.). guardian.co.uk, 2004-08-09. [dostęp 2013-04-27].
 • Rick James (ang.). telegraph.co.uk, 2004-08-09. [dostęp 2013-04-27].
 • Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa Ricka Jamesa
 • Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Blues (ang. smutek, rozpacz) – gatunek muzyczny wywodzący się ze śpiewów Afroamerykanów z południa USA, z pewnymi wpływami muzyki folk.
  Wiesław Weiss (ur. 24 marca 1956 w Warszawie) – polski dziennikarz muzyczny, redaktor naczelny miesięczników Tylko Rock (1991-2002) i Teraz Rock (od 2003).
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.