• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Richard Webber

  Przeczytaj także...
  Agencja Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, w skrócie FDA) – amerykańska agencja rządowa utworzona w 1906. Wchodzi w skład Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych i jest odpowiedzialna za kontrolę żywności (dla ludzi i zwierząt), suplementów diety, leków (dla ludzi i zwierząt), kosmetyków, urządzeń medycznych i urządzeń emitujących promieniowanie (w tym także niemedycznych), materiałów biologicznych i preparatów krwiopochodnych w Stanach Zjednoczonych.Derek Christopher Shepherd – fikcyjna postać serialu Chirurdzy, stacji ABC, grana przez Patricka Dempsey, a stworzona przez Shondę Rhimes.
  Owen Hunt – fikcyjna postać serialu Chirurdzy, stacji ABC, odgrywany przez Kevina McKidda, stworzony przez Shondę Rhimes

  Richard Webber – fikcyjna postać serialu Chirurdzy, stacji ABC. Jego rolę odtwarza James Pickens Jr., natomiast został wykreowany przez Shondę Rhimes. Jest szefem chirurgii Seattle Grace Mercy West Hospital w sezonach 1-5 i 7.

  Historia postaci[ | edytuj kod]

  Richard, w czasie odbywania rezydentury w szpitalu Seattle Grace, miał romans z Ellis Grey, matką Meredith. Działo się tak, pomimo że oboje byli w związkach małżeńskich. Ellis zostawiła swojego męża, Thatchera, jednak Webber nigdy nie rozwiódł się z Adele. W pewnym odcinku wychodzi na jaw, że jego żona wiedziała o jego licznych zdradach i podwójnym życiu, a jednak nie zdecydowała się odejść od niego. Przez lata był nałogowym alkoholikiem. W serialu są sprzeczności, co do tego gdzie odbywał stypendium; w jednych odcinkach mowa jest o SGH, natomiast w innych o Nowym Jorku.

  Addison Adrienne Forbes Montgomery (wcześniej Addison Shepherd) – fikcyjna postać seriali Chirurdzy oraz Prywatna praktyka stacji ABC, odgrywana przez Kate Walsh, stworzona przez Shondę Rhimes.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

  Opis postaci[ | edytuj kod]

  W pierwszym sezonie zawsze jest czujny i bacznie obserwuje swoich podwładnych. Jego kłopoty prywatne zaczynają się, gdy jego żona, Adele, każe mu dokonać wyboru: albo odchodzi na emeryturę, albo ona odchodzi. Richard próbuje unikać tego tematu, lecz Adele zmęczona czekaniem podejmuje decyzję i odchodzi. Webber pomieszkuje wówczas w hotelu i w biurze. Regularnie odwiedza Ellis Grey w domu opieki (choruje ona na Alzheimera). Wkrótce potem planuje przejść na emeryturę, więc Derek Shepherd, Preston Burke, Addison Montgomery i Mark Sloan robią wszystko, by zająć jego miejsce. Ostatecznie Richard wybiera Dereka, lecz ten mówi mu by pozostał szefem.

  Chirurdzy (ang. Grey’s Anatomy) – amerykański serial telewizyjny o tematyce medycznej, emitowany od 27 marca 2005 roku na antenie ABC, wymyślony przez Shondę Rhimes. Shonda Rhimes (ur. 13 stycznia 1970 w Chicago) - amerykańska scenarzystka, producentka filmowa oraz reżyserka. Jest pomysłodawczynią i twórcą seriali telewizyjnych Chirurdzy, Prywatna praktyka oraz Skandal (serial telewizyjny).

  Pod koniec trzeciego sezonu Adele ląduje w szpitalu i okazuje się, że jest w ciąży. Ojcem jest Richard, ale niestety Adele poroniła. Para postanawia dać sobie jeszcze jedną szansę. W czwartym sezonie Webber znów rozchodzi się z żoną, lecz pod koniec ponownie się schodzą.

  W piątym sezonie ranga szpitala zostaje zachwiana, gdyż w rankingu SGH uplasował się na 12. miejscu. Webber wprowadza do szpitala nowe zasady i przygotowuje fuzję z Mercy West. Postanawia też uczyć Meredith Grey. Natomiast Miranda Bailey sprawia mu zawód, gdyż oświadcza, że chce porzucić chirurgię ogólną i zająć się pediatrią. Ostatecznie, ze względów osobistych, zostaje przy chirurgii ogólnej.

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Meredith Grey – fikcyjna postać, główna bohaterka serialu Chirurdzy stacji ABC. Odgrywana jest przez Ellen Pompeo, a została stworzona przez Shondę Rhimes.

  Sezon szósty jest dla Webbera bardzo trudny. Wychodzi na jaw, że znowu powrócił do picia (wcześniej chodził na spotkania AA). Z tego powodu nowy szef – Derek – daje mu wybór: albo odejdzie na wcześniejszą emeryturę, albo natychmiast uda się na odwyk. Odwyk przynosi oczekiwany skutek. Richard walnie przyczynił się również do zażegnania kryzysu w związku z napadem Gary'ego Clarka.

  Miranda Bailey to fikcyjna postać, jedna z bohaterów serialu Chirurdzy stacji ABC. Grana przez Chandrę Wilson, a stworzona przez Shondę Rhimes. Pracuje w Seattle Grace Hospital od początku serialu jako rezydentka chirurgii ogólnej.James Pickens Jr. (ur. 26 października 1954 w Cleveland) – amerykański aktor telewizyjny, teatralny i filmowy. Rozpoznawalność zyskał dzięki roli doktora Richarda Webbera w serialu medycznym ABC Chirurdzy, za którą otrzymał Nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych​ (2007) i NAACP Image Awards (2012), a także stał się znany z drugoplanowej roli zastępcy dyrektora Alvina Kersha w późniejszych sezonach serialu sensacyjno-naukowego Fox Network Z Archiwum X, za którą był nominowany do Screen Actors Guild (1999).

  W siódmym sezonie ponownie obejmuje stanowisko Szefa Chirurgii, po odejściu Dereka. Organizuje konkurs na najlepszy projekt, w którym nagrodą jest milion dolarów. Pieniądze mają być przeznaczone na rozwój szpitala. Konkurs wygrywa Owen Hunt i organizuje szkolenie przeciwurazowe dla rezydentów. Wkrótce potem okazuje się, że jego żona, Adele, ma objawy wczesnej postaci choroby Alzheimera. Kiedy Adele zostaje zakwalifikowana do badań klinicznych, Meredith podmienia placebo na właściwy lek. Cała sprawa wychodzi na jaw i Webber zawiesza Meredith w obowiązkach, a sprawę badań kieruje do FDA.

  Anonimowi Alkoholicy (AA, z ang. Alcoholics Anonymous) – dobrowolne, samopomocowe grupy osób uzależnionych od alkoholu etylowego, tworzone w celu utrzymania trzeźwości własnej i wspomagania innych alkoholików w jej osiąganiu. Podstawą filozofii AA jest Dwanaście Kroków AA.Choroba Alzheimera (AD) – najczęstsza postać otępienia, nieuleczalna i postępująca choroba neurodegeneracyjna, prowadząca do śmierci pacjenta. Opisał ją po raz pierwszy niemiecki neuropatolog Alois Alzheimer w 1906, od nazwiska którego ją nazwano. Najczęściej spotyka się ją u osób po 65. roku życia, aczkolwiek rzadziej pojawia się też wcześniej. W 2006 na świecie cierpiało na nią około 26,6 miliona osób. Przewiduje się, że w 2050 dotknie ona jednej osoby na 85 ludzi.

  W ósmym sezonie zarząd zmusza go, by zwolnił Meredith. Kiedy Richard orientuje się, że nie załatwi Grey innej pracy, bierze całą winę za podmianę leku na siebie i rezygnuje z posady szefa chirurgii. Nowym szefem mianuje Owena Hunta.

  W sezonie dziewiątym żona Richarda ma coraz większe problemy ze zdrowiem. Przechodzi operację tętniaka aorty. Wykonuje ją Miranda Bailey, przez co spóźnia się na własny ślub. Operacja udaje się, ale serce Adele nie było w stanie jej przetrzymać i żona Webbera umiera na zawał (odcinek 10). Również w sezonie dziewiątym Webber wdaje się w romans z Catherine Avery. Oprócz tego pomaga przyjaciołom w kupnie szpitala, a także nawiązuje się jego konflikt w Mirandą Bailey, która nie chce operować. W ostatnim odcinku tego sezonu podczas ogromnej burzy zostaje rażony prądem i walczy o życie.

  Preston Xavier Burke – fikcyjny bohater serialu Chirurdzy, stacji ABC, grany przez Isaiah Washingtona, a stworzony przez Shondę Rhimes.Zespół uzależnienia od alkoholu, alkoholizm, choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa – zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu etylowego.

  W sezonie dziesiątym Webber wciąż jest w związku z Cathrine Avery i chce się jej oświadczyć, ale zrywa związek kiedy dowiaduje się że przez Fundację Averego Christina Yang nie dostała nagrody Harper's Avery. Po odejściu Christiny, szpital zatrudnia nowego szefa Kardiochirurgii - doktor Maggie Pierce. Doktor Pierce zwierza się Webberowi, że jest adoptowana, a jej biologiczną matką jest Ellis Grey. W ten sposób Webber dowiaduje się, że jest także jego córką i próbuje nawiązać z nią przyjacielskie relacje.

  W sezonie jedenastym żeni się z Cathrine Avery, ich świadkami są Bailey i Jackson.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Richard Webber (ang.). ABC's Official site. [dostęp 2012-04-18].
 • Dr Richard Webber (ang.). IMDb. [dostęp 2012-04-18].
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.