• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Richard Tauber

  Przeczytaj także...
  Fryderyka (niem.: Friederike) – singspiel Franza Lehára w trzech aktach z 1928 roku. Premiera miała miejsce 4 października 1928 roku w Berlinie w Metropol-Theater. Libretto zostało napisane przez Ludwiga Herzera i Fritza Löhnera-Bedę.Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.
  Sopran (od wł. sopra - ponad) – najwyższy głos żeński. Zwykle obejmuje skalę - w muzyce chóralnej - od c do a (zobacz oktawa). Od solistek wymaga się zazwyczaj c, rzadziej cis, d czy es, a od niektórych rodzajów głosu nawet dźwięków e czy f.
  thumbail

  Richard Tauber (ur. 16 maja 1891 w Linzu, zm. 8 stycznia 1948 w Londynie) – austriacki śpiewak (tenor) i aktor.

  Richard Tauber urodził się w Linzu 16 maja 1891 roku jako nieślubny syn sopranistki Elisabeth Dennemie i prowincjonalnego aktora Richarda Taubera. Ojciec Richarda podczas gościnnych występów w Linzu uwiódł 42-letnią śpiewaczkę, po czym wraz z zespołem ruszył w dalszą drogę, od czasu do czasu przesyłając pocztówki i trochę pieniędzy. Matka wychowywała Richarda przez dłuższy czas samotnie. Po kilku latach poznała kolejnego mężczyznę, który ją poślubił, a chłopcu dał nazwisko – Seiffert. Po niepowodzeniu z nauką w szkole Publicznej w Wiesbaden chłopak został oddany pod opiekę prywatnego nauczyciela, a z racji dobrego słuchu i głosu zaczął też pobierać lekcje śpiewu u profesora Beinesa. Po półtorarocznej nauce profesor zaproponował chłopca do drugoplanowej roli w teatrze w Wiesbaden. W tym czasie Richard zaczął dojeżdżać do konserwatorium we Frankfurcie, gdzie rozpoczął studia w klasie kapelmistrzowskiej. W trakcie studiów przypomniał sobie o nim ojciec i zaproponował mu pracę w teatrze w Chemnitz, w którym objął funkcję dyrektora. Richard skuszony wizją większych zarobków przystał na propozycję i przez pewien czas pełnił w teatrze w Chemnitz rozmaite funkcje, głównie korepetytora. 2 marca 1913 roku do Chemnitz nie dojechał tenor, zaproszony na gościnne występy i Richard zaśpiewał zamiast niego rolę Tamina w Czarodziejskim flecie. Obecny na przestawieniu dyrektor Opery Dworskiej w Dreźnie hrabia Seebach i dyrektor muzyczny Ernst von Schuch natychmiast podpisali z nim kontrakt. Ojciec dumny z syna stojącego u progu scenicznej kariery pozwolił mu używać nazwiska Tauber.

  Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).

  W Dreźnie podbił publiczność śpiewając repertuar liryczny. Zachwycano się jego niepowtarzalnym sposobem operowania głosem i subtelnymi, rozpływającymi się w powietrzu pianami. Jego atutami okazały się znakomite warunki fizyczne, zdolności aktorskie i muzykalność. Uważano go za niezrównanego interpretatora partii Mozartowskich. W krótkim czasie stał się bożyszczem drezdeńskiej publiczności. Jego gaża była pięciokrotnie podnoszona w ciągu pięciu lat spędzonych w Dreźnie. W krótkim czasie Tauber zmienił styl życia: kupił sobie samochód, garnitury zaczął zamawiać u najdroższych krawców w Berlinie. Zarobione pieniądze wydawał łatwo. Jednocześnie bardzo dużo pracował. Opowiadano, jak w ciągu jednego dnia śpiewał dwukrotnie Jenika w Sprzedanej narzeczonej po południu w Dreźnie, a wieczorem w Lipsku; jak w pociągu z Drezna do Budapesztu nauczył się roli ze Zmarłych oczu d'Alberta i nazajutrz ją zaśpiewał; jak w Pradze poproszono go z widowni, by zaśpiewał rolę Rudolfa w Cyganerii, bo jej wykonawca nagle zasłabł.

  Linz (czes. Linec) – miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Austrii, nad Dunajem, stolica kraju związkowego Górna Austria. Założone przez Rzymian pod nazwą Lentia. 5 marca 1684 powołano w Linzu antyturecką Świętą Ligę. Współcześnie – przemysł metalowy (huta żelaza), maszynowy i chemiczny. Ważny węzeł komunikacyjny. Ośrodek turystyczny (m.in. zamek z XVI-XVII w., barokowe pałace i kościoły, liczne muzea). Liczba ludności: 189 311 (2010).Carewicz (oryg. niem. Der Zarewitsch) – operetka Franza Lehára z librettem Beli Jenbacha i Heinza Reicherta na podstawie sztuki "Carewicz" Gabrieli Zapolskiej. Prapremiera miała miejsce 16 lutego 1927 roku w Berlinie. Polska premiera odbyła się 11 sierpnia 1931 w Warszawie.

  W 1919 roku przeniósł się do Opery Berlińskiej, śpiewał też czasem na festiwalach salzburskich. Jednocześnie zainteresował się operetką. W 1920 roku korzystając z przerwy urlopowej w Operze Berlińskiej zaśpiewał rolę Josziego w Cygańskiej miłości. Usłyszał go wówczas Lehár i zachwycony jego głosem zaprosił na cykl występów we Frasquicie w lipcu 1922 roku. Od 1925 roku kontrakt z Tauberem podpisała również Opera Wiedeńska. Tauber tymczasem na dobre zainteresował się operetką: wystąpił w premierach Ostatniego walca i Pereł Kleopatry Oscara Strausa, zaczął nagrywać przeboje operetkowe na płyty i występować z nimi w radiu. W 1926 roku zaangażował się w walkę o wystawienie w Berlinie operetki Lehára Paganini i odniósł ogromny sukces w roli tytułowej. Odtąd Lehár pisał swoje kolejne utwory z myślą o Tauberze, albo nawet we współpracy z nim: Carewicza (1927), Fryderykę (1928), Krainę uśmiechu (1929). Każda z nich okazywała się wielkim sukcesem śpiewaka i kompozytora. Tauber został pochowany na cmentarzu Brompton w Londynie.

  Chemnitz (hist. 1953-1990 Karl-Marx-Stadt; górnołuż. Kamjenica; czes. Saská Kamenice; pol. hist. Kamienica Saska) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodnich Niemczech, w Saksonii, nad rzeką Chemnitz; u podnóża Rudaw; po Lipsku i Dreźnie trzecie co do wielkości miasto Saksonii. W latach 1953–1990 miasto nosiło nazwę Karl-Marx-Stadt (Miasto Karola Marksa).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lucjan Kydryński: Usta milczą dusza śpiewa. s. 155.
  2. Lucjan Kydryński: Usta milczą dusza śpiewa. s. 156.
  3. Lucjan Kydryński: Usta milczą dusza śpiewa. s. 157.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Bernard Grun: Dzieje operetki. Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1974.
 • Lucjan Kydryński: Przewodnik operetkowy. Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1984. ISBN 83-224-0316-X.
 • Lucjan Kydryński: Usta milczą dusza śpiewa. Opowieść o życiu i twórczości Franciszka Lehára. Warszawa: Wydawnictwa Radia i Telewizji, 1992. ISBN 83-212-0621-2.
 • dutchdivas.net
 • Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
  Warto wiedzieć że... beta

  Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Cmentarz Brompton (ang. Brompton Cemetery) – cmentarz w Londynie, w Royal Borough of Kensington and Chelsea, wytyczony w 1839, otwarty w 1840.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Oscar Straus (ur. 6 marca 1870 w Wiedniu, zm. 11 stycznia 1954 w Bad Ischl) – austriacki kompozytor operetkowy. Przedstawiciel II operetki wiedeńskiej

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.065 sek.