• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Richard Oastler

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Richard Oastler (ur. 20 grudnia 1789 w Leeds, zm. 22 sierpnia 1861 w Harrogate, Yorkshire), angielski działacz na rzecz praw robotniczych.

  Pochodził z bogatej rodziny, jego ojciec był właścicielem fabryki. Oastler sprzeciwiał się wykorzystywaniu dzieci do ciężkich prac w fabrykach tekstyliów i w fabrykach zajmujących się wydobyciem stali. W czasach rewolucji przemysłowej było to spotykane w praktycznie każdej fabryce. Dzieci pracowały z reguły od 14 do 17 godzin. Richard Oastler próbował przekonać angielski parlament do wprowadzenia 10-godzinnego limitu pracy dla dzieci. W 1830 napisał The Leeds Mercury, w którym ostro skrytykował wykorzystywanie pracy dzieci w fabrykach. Oastler spędził 4 lata w więzieniu z powodu braku pieniedzy na spłatę długów. Po odbyciu kary dalej działał na rzecz skrócenia godzin pracy dzieci. W późniejszych czasach zyskał przydomek "King of the Factory Children" (w wolnym tłumaczeniu z angielskiego: Król fabrycznych dzieci).

  Rewolucja przemysłowa – proces zmian technologicznych, gospodarczych, społecznych i kulturalnych, który został zapoczątkowany w XVIII wieku w Anglii i Szkocji i związany był z przejściem od ekonomii opartej na rolnictwie i produkcji manufakturowej bądź rzemieślniczej do opierającej się głównie na mechanicznej produkcji fabrycznej na dużą skalę (przemysłową).Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.


  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Leeds – miasto w północnej Anglii (Wielka Brytania), w hrabstwie West Yorkshire. Miasto położone jest u podnóża Gór Pennińskich, nad rzeką Aire.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.