• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Richard Nixon  Podstrony: [1] [2] [3] 4
  Przeczytaj także...
  Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.Albert Arnold Gore, junior (znany jako Al Gore) (ur. 31 marca 1948 w Waszyngtonie) – polityk amerykański, działacz Partii Demokratycznej, wieloletni członek Kongresu, 45. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych i kandydat swej partii w wyborach prezydenckich w 2000 roku, kiedy to uzyskał większość w głosowaniu powszechnym, ale przegrał w Kolegium Elektorskim. Z zawodu dziennikarz i autor kilku książek. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 2007 za działania na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Gore wystąpił w uhonorowanym Oskarem filmie Niewygodna prawda, przedstawiającym problem globalnego ocieplenia. W 2008 roku uhonorowany tytułem doctora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
  Prezydent Stanów Zjednoczonych[edytuj kod]
  Richard Nixon podczas składania przysięgi 20 stycznia 1969

  Nixon, zaprzysiężony 20 stycznia 1969 w wieku lat 56, obejmował kierownictwo nad państwem w trudnym okresie, kiedy narastał sprzeciw wobec interwencji Stanów Zjednoczonych w Wietnamie i kiedy nastała głęboka nieufność wobec struktur władzy.

  Podatek – obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez związek publicznoprawny (państwo, jednostka samorządu terytorialnego) bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego. Zebrane podatki są wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań publicznych.Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa, szef administracji federalnej, naczelny dowódca sił zbrojnych, szef rządu, a także lider swojej partii. Konstytucja nadała mu wiele prerogatyw, co sprawia iż zajmuje on kluczowe miejsce w systemie politycznym Stanów Zjednoczonych.

  Co do wizerunku Nixona w tym okresie, kreował się on na zupełnie zrównoważonego, nigdy nie ulegającego emocjom męża stanu, który całkowicie poświęca się dla dobra państwa. Miało to m.in. kontrastować z impulsywnym sposobem bycia Lyndona B. Johnsona.

  Nixon jako pierwszy i, jak dotąd jedyny, człowiek zdobył tytuł Człowieka Roku według magazynu „Time” dwa razy z rzędu w latach 1971 i 1972 (drugi raz wspólnie z Henrym Kissingerem).

  Polityka wewnętrzna[edytuj kod]

  Z muzykiem i aktorem Elvisem Presleyem w Białym Domu
  Nixon przemawia na ewangelizacji Billy Grahama

  Nixon obejmował prezydenturę bez większości w obu izbach Kongresu. Nie miał też dobrych stosunków z prasą. Postanowił więc zjednać sobie telewizję. Nowy prezydent doskonale zdawał sobie sprawę z potęgi tego medium. Możliwe, iż dzięki niej poniósł porażkę wyborczą w 1960, ale i zwyciężył osiem lat później.

  Dallas jest miastem w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, Siedziba hrabstwa Dallas. Granice administracyjne Dallas rozciągają się ponadto na terytorium hrabstw Collin, Denton, Kaufman i Rockwall. Powierzchnia miasta wynosi 999,3 km2. Jest 3. w Teksasie i 9. w całym kraju najludniejszym miastem z ludnością liczącą 1 197 816 osób (2010). Dallas stanowi również centrum regionu metropolitarnego Dallas-Forth Worth-Arlington mającego ponad 6 mln mieszkańców.Lotnictwo – ogół zagadnień związanych z wszelkiego rodzaju statkami powietrznymi, pojazdami zdolnymi do samodzielnego lotu w powietrzu.

  Złotousty wiceprezydent Agnew, aczkolwiek pozbawiony władzy, zasłynął w owym czasie kampanią z jaką wystąpił, objeżdżając kraj z przemówieniami, w której atakował liberałów, hippisów i innych wrogów prezydenta, w tym właśnie prasę. Z kolei jego oponenci obawiali się, iż jego krucjata „cofnie Amerykę do czasu polowań na czarownice”.

  Yorba Linda - miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Orange położonym na południe od Los Angeles. Około 58,9 tys. mieszkańców. W Yorba Linda urodził się m.in. Richard Nixon.Lewica – określa różne partie polityczne, w zależności od podziału sceny politycznej w danym kraju. Zwyczajowo określenie to stosuje się do sił politycznych dążących do zmian polityczno-ustrojowych, społecznych i gospodarczych, przeciwstawiających się tzw. tradycyjnemu porządkowi społecznemu, przeciwne prawicy. Głównym założeniem lewicy jest dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości społecznej.

  Właśnie ludzie tacy jak Agnew ukuli termin milczącej większości (ang. Silent Majority): w głębi duszy konserwatywnej, która pragnie ładu, zagrożonego przez „wichrzycieli”, takich jak hipisi, Murzyni czy antywojenni liberałowie. Nixon i jego współpracownicy chcieli przeciągnąć tę część społeczeństwa na swoją stronę, aby zapewnić stabilną bazę.

  George Corley Wallace (ur. 25 sierpnia 1919, zm. 13 września 1998) – amerykański polityk, czterokrotny gubernator południowego stanu Alabama, a także czterokrotny kandydat na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych (w 1964, 1972 i 1976 jako kandydat Partii Demokratycznej oraz w 1968 jako kandydat Amerykańskiej Partii Niezależnych). W latach 60. i później był ważną figurą na amerykańskiej scenie politycznej.Miami – miasto na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w południowo-wschodniej Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Siedziba hrabstwa Miami-Dade, najludniejszego hrabstwa Florydy, a zarazem ósmego najbardziej zaludnionego hrabstwa Stanów Zjednoczonych za sprawą populacji liczącej 2 500 625 mieszkańców. Samo miasto zamieszkiwane jest przez 399 457 osób, co czyni je 42. największym amerykańskim miastem; Miami stanowi centralne i najludniejsze miasto obszaru metropolitalnego South Florida. Według danych US Census Bureau, obszar metropolitalny Miami liczy ok. 5,5 milionów mieszkańców, dzięki czemu jest 7. najludniejszym i 5. największym obszarem miejskim Stanów Zjednoczonych.

  I tu właśnie działali z wyraźnym naruszeniem prawa, za pomocą FBI oraz CIA (co było zupełnie zabronione, gdyż ta agencja miała działać tylko poza terenem Stanów Zjednoczonych) prowadzili inwigilację i szykanowali przeciwników nowej administracji. Przez takie działania zaufanie do rządu systematycznie spadało, gdy jego nieetyczna działalność narastała.

  Partia Demokratyczna (ang. Democratic Party) – jedna z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych, obok Partii Republikańskiej. Jest to partia łącząca amerykańskie środowiska centrowe i centrolewicowe. W wyborach prezydenckich jej kandydatów popierają małe ugrupowania lewicowe. Jest najstarszą partią amerykańską i drugą najstarszą na świecie.Joseph Raymond "Joe" McCarthy (ur. 14 listopada 1908 w Grand Chute, Wisconsin, zm. 2 maja 1957 w Bethesda, Maryland) – polityk amerykański, przez dwie kadencje (w latach 1947-1957) był senatorem z ramienia Partii Republikańskiej ze stanu Wisconsin.

  Jako prezydent Nixon zmagał się z jednym z największych kryzysów energetycznych w dziejach kraju. Aby zachęcić do oszczędności, obniżył standardy czystości powietrza, co miało zachęcić do powrotu do korzystania z opałów naturalnych. Polecił też obniżyć temperaturę w budynkach rządowych i zaprzestać iluminacji wielu miejsc w stolicy. Nixon ustanowił wiele urzędów, m.in. ds. ochrony środowiska.

  Religijne Towarzystwo Przyjaciół (członkowie określani popularnie jako kwakrzy) – protestancki kierunek wyznaniowy w chrześcijaństwie silnie akcentujący rolę osobistego wewnętrznego objawienia. Charakteryzuje się m.in. przestrzeganiem światopoglądu pacyfistycznego. W 1947 roku społeczności kwakrów przyznano Pokojową Nagrodę Nobla.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Generalnie jego polityki nie da się zakwalifikować jako jednoznacznie konserwatywnej bądź liberalnej – była raczej pragmatyczna.

  Stany Zjednoczone zmagały się też z poważnym problemem bezrobocia i inflacji, którego rząd nie potrafił do końca rozwiązać.

  Osiągnięcia Nixona jako prezydenta dotyczą bardziej sfery zagranicznej niż wewnętrznej.

  Jednak znamiennie, z licznymi dyskusyjnymi konsekwencjami dla rozwoju kraju, 1 lipca 1972 Nixon podpisał dekret wykonawczy (ang. executive order) powołujący do życia agencję federalną do zwalczania przestępstw dot. alkoholu, tytoniu i broni palnej, Bureau of Alcohol, Tobacco and Firearms (Biuro ds. Alkoholu, Tytoniu i Broni Palnej), która w codziennym języku kultury i folkloru zapamiętana została jako „the ATF”, nawet po uzupełnieniu jej nazwy-wyliczanki, w erze zamachów bombowych, dodatkowym członem: „Materiałów Wybuchowych” (ang. Explosives).

  Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).Augusto José Ramón Pinochet Ugarte (ur. 25 listopada 1915 w Valparaíso, zm. 10 grudnia 2006 w Santiago) – chilijski dyktator i generał, przywódca junty wojskowej w Chile od 1973. W latach 1974 do 1990 pełnił urząd prezydenta. Doszedł do władzy w wyniku wojskowego puczu, odsuwając od władzy Salvadora Allende i zawieszając konstytucję. Po przegranym plebiscycie w 1988, nie kandydował w wynikających z tego plebiscytu wyborach, przekazał w 1990 pokojowo władzę zwycięzcy wolnych wyborów prezydenckich z 1989.

  Polityka zagraniczna[edytuj kod]

  Nixon objaśnia zaistniałą sytuację wojskowo-polityczną w Kambodży
  Richard Nixon i Charles de Gaulle

  Po eskalacji wojny wietnamskiej nastąpił spadek pozycji Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej. Nixon i jego prawa ręka w zakresie polityki zagranicznej, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, a pod koniec jego kadencji sekretarz stanu Henry Kissinger wiedzieli, że potrzeba „chwili oddechu”, aby zregenerować utracone siły.

  Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.Vito Antonio Marcantonio (ur. 10 grudnia 1902 w New York City, zm. 9 sierpnia 1954) – lewicowy polityk amerykański i kongresmen ze stanu Nowy Jork.

  Odprężenie polegało na normalizacji stosunków z ChRL, poprzez nawiązanie oficjalnych kontaktów, czemu towarzyszyły różne zabiegi (m.in. słynna dyplomacja pingpongowa) i pomoc dla Chin, aby uczynić z nich kraj przyjaźnie neutralny. Nixon liczył, że dobre układy z Chinami okażą się pomocne m.in. przy próbie rozwiązania konfliktu w Wietnamie.

  Warren Earl Burger ur. 17 września 1907 w St. Paul, Minnesota - zm. 25 czerwca 1995 - amerykański prawnik, w latach 1969-86 prezes Sądu Najwyższego USA.Afera Watergate (ang. Watergate scandal lub po prostu Watergate) – nazwa skandalu politycznego i związanego z nim kryzysu konstytucyjnego, który dotknął Stany Zjednoczone w pierwszej połowie lat 70. W jego wyniku prezydent Richard Nixon został zmuszony do podania się do dymisji.

  Równocześnie trwało ocieplenie na linii Waszyngton-Moskwa oraz wycofywanie się z Wietnamu. W tych dziedzinach Nixon odniósł pełen sukces.

  Mówiąc o jego polityce zagranicznej, nie sposób nie powiedzieć o wsparciu puczu Augusto Pinocheta w Chile 11 września 1973 czy tajnym bombardowaniu Kambodży. Ostatecznie te działania raczej zaszkodziły Stanom Zjednoczonym, gdyż znacznie zmniejszyły zaufanie i sympatię, jakim inne kraje darzyły USA.

  Ponadto za jego kadencji polepszyły się stosunki z Polską, w 1972 jako pierwszy prezydent USA odwiedził Polskę.

  Curtis Emerson LeMay (ur. 15 listopada 1906 w Columbus, zm. 1 października 1990 w March Air Force Base w hrabstwie Riverside) – amerykański wojskowy, generał lotnictwa, szef sztabu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (1961–1965), polityk.George Stanley McGovern (ur. 16 lipca 1922 w Avon, zm. 21 października 2012 w Sioux Falls) – amerykański polityk Partii Demokratycznej, kongresmen i senator ze stanu Dakota Południowa, kandydat w wyborach prezydenckich 1972. Pełnił funkcję globalnego ambasadora ONZ ds. światowego głodu.
  Nixon, Andreotti i piosenkarz Frank Sinatra

  Kampania wyborcza 1972[edytuj kod]

  Z dziećmi wyborców, podczas kampanii wyborczej w 1972

  Wybory, w których Nixon walczył o reelekcję, były znacznie bardziej spokojne niż te przed czterema laty, zwłaszcza iż przewidywano jednoznacznie wysokie zwycięstwo urzędującego prezydenta. Nixon, pewien zwycięstwa, prawie nie brał udziału w kampanii. Nie wykorzystano też do końca rekordowego funduszu wyborczego.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Nauki prawne – zbiór nauk społecznych zawierających elementy nauk humanistycznych i nauk ścisłych, zajmujących się prawem.

  Nixon odniósł łatwe zwycięstwo nad swoim oponentem, senatorem George’em McGovernem z Dakoty Południowej. Było to jedno z najbardziej przytłaczających zwycięstw w historii amerykańskich wyborów. Nixon uzyskał blisko 60% głosów i wygrał wybory w 49 stanach prócz Massachusetts oraz Dystryktu Columbia, który nieprzerwanie, odkąd przyznano mu prawa głosu, głosował na demokratów.

  Dyplomata lub przedstawiciel dyplomatyczny (ang. diplomatic representative, fr. représentant diplomatique, niem. diplomatischer Vertreter) – oficjalny przedstawiciel państwa za granicą, czyli zatrudniony w dyplomacji.John Bowden Connally, Jr. (ur. 27 lutego 1917, zm. 15 czerwca 1993) – polityk amerykański ze stanu Teksas. W ciągu swego życia był działaczem zarówno Partii Demokratycznej jak i Republikańskiej.

  Ale mimo to demokraci wciąż dzierżyli kontrolę nad Kongresem.

  Zmiana wiceprezydenta[edytuj kod]

  W pierwszej połowie 1973, tuż po zaprzysiężeniu zwycięskiego tandemu na drugą kadencję, ujawniono, że wiceprezydent Agnew był korumpowany, zarówno w okresie swego gubernatorstwa, jak i wiceprezydentury.

  Przeciwko Agnew natychmiast wystąpiła prasa, pomna wypowiedzianej jej przez niego wojny. Agnew odwoływał się do swojej popularności. Biały Dom naciskał na niego, aby ustąpił. Nixon nie chciał, aby dwukrotnie wybrany przezeń wiceprezydent został skazany w okresie pełnienia urzędu. Agnew w końcu poddał się naciskom i ustąpił z zajmowanego stanowiska. Został potem skazany za drugorzędne wykroczenia.

  William Franklin Graham, Jr, znany jako Billy Graham (ur. 7 listopada 1918) – amerykański ewangelista przebudzeniowy, teolog i antropolog, jeden z najbardziej znanych ewangelistów na świecie i autor bestsellerów. Najbardziej rozpoznawalna postać w protestantyzmie II połowy XX wieku. Bywa nazywany „Bożym ambasadorem”, „pastorem Ameryki”, „największym chrześcijaninem, jakiego kiedykolwiek wydała Ameryka”, „Janem Chrzcicielem”, „protestanckim papieżem”, „pastorem prezydentów” itd. Jest kaznodzieją zaangażowanym w działalność ewangelizacyjną, podczas której odwiedził wiele krajów świata, w tym państwa socjalistyczne takie jak: Węgry, Polskę, Związek Radziecki i Koreę Północną. Pochodzi z rodziny prezbiteriańskiej, sam jednak przystąpił do Południowej Konwencji Baptystów.Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki jest obierany na cztery lata wraz z prezydentem. Na wiceprezydenta może kandydować osoba, która posiada bierne prawo wyborcze w wyborach prezydenckich.

  Zgodnie z uchwaloną w końcu lat 60. 25. poprawką do konstytucji prezydent mógł powołać nowego wiceprezydenta, ale za zgodą obu izb Kongresu. A te były kontrolowane przez opozycyjnych demokratów.

  Na liście Nixona figurowali następujący kandydaci (w kolejności): Nelson Rockefeller, Ronald Reagan, John Connally i Gerald Ford. Ostatecznie Nixon zdecydował się wystawić kandydaturę Forda, ówczesnego lidera mniejszości w Izbie Reprezentantów, który miał największe szanse na zatwierdzenie w Kongresie, tak też się stało.

  Richard Bruce „Dick” Cheney (ur. 30 stycznia 1941 w Lincoln) – polityk amerykański, były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych (od 20 stycznia 2001 do 20 stycznia 2009).William Hubbs Rehnquist (ur. 1 października 1924 w Milwaukee, Wisconsin, zm. 3 września 2005 w Arlington, Wirginia), prawnik amerykański, wieloletni prezes Sądu Najwyższego USA (Chief Justice).

  W związku z narastającą aferą Watergate demokraci, w wypadku usunięcia bądź ustąpienia Nixona, przejęliby, z braku wiceprezydenta, funkcję głowy państwa w osobie Spikera Izby Reprezentantów Carla Alberta.

  Demokraci jednak woleli nie dziedziczyć Białego Domu w okresie tak głębokiego kryzysu konstytucyjnego, chcąc przejąć go na spokojnie, podczas wyborów w 1976. Widzieli w Fordzie dogodnego następcę prezydenta do czasu wygaśnięcia mandatu.

  Ford został zatwierdzony i zaprzysiężony 6 grudnia 1973.

  Harry Andrew Blackmun (ur. 12 listopada 1908, zm. 4 marca 1999) − amerykański prawnik i sędzia, w latach 1970-1994 członek Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, jeden z najbardziej wpływowych i znanych sędziów. Jest m.in. autorem uzasadnienia decyzji w sprawie Roe v. Wade, uznającej prawo do dokonania przerwania ciąży. Już na emeryturze zdobył sławę jako jedyny sędzia Sądu Najwyższego, który kiedykolwiek zagrał rolę w filmie (Amistad). W 1996 roku został laureatem Nagrody Margaret Sanger.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Nominacje do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych[edytuj kod]

 • Warren Earl Burger (1969) – na prezesa SN
 • Harry Blackmun (1970)
 • Lewis Franklin Powell, Jr. (1972)
 • William H. Rehnquist (1972)
 • Były też nominacje, które nie doszły do skutku:

 • Harrold Carswell – odrzucony przez Senat
 • Clement Haynesworth – odrzucony przez Senat
 • Hershel Friday – ostatecznie wycofany na rzecz Powella, po tym jak palestra uznała go za „pozbawionego kwalifikacji”
 • Mildred Lillie – ostatecznie wycofana na rzecz Rehnquista, po tym, jak palestra uznała ją za „pozbawioną kwalifikacji” (gdyby nominacja doszła do skutku, Lillie zostałaby pierwszą kobietą w składzie SN).
 • Watergate i rezygnacja[edytuj kod]

  List Nixona z oficjalną rezygnacją z urzędu prezydenta
   Osobny artykuł: Afera Watergate.
  Ruch hippisowski, hippisi, dzieci kwiaty (ang. hippie,-s; to be hip – żyć na bieżąco, dniem dzisiejszym) – kontrkultura kontestacyjna II połowy lat 60. i początku lat 70. XX wieku.Edmund Sixtus "Ed" Muskie (ur. 28 marca 1914 w Rumford, Maine, zm. 26 marca 1996 w Waszyngtonie) – amerykański polityk polskiego pochodzenia, działacz Partii Demokratycznej. Pełnił funkcję gubernatora i senatora ze stanu Maine oraz sekretarza stanu (szefa dyplomacji) USA. Był także kandydatem swej partii na wiceprezydenta w wyborach 1968.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4
  Warto wiedzieć że... beta

  George Herbert Walker Bush (ur. 12 czerwca 1924 w Milton) – amerykański polityk, republikanin, przedsiębiorca naftowy. W latach 1989-1993 41. prezydent Stanów Zjednoczonych, w latach 1981-1989 43. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, ojciec 43. prezydenta George’a W. Busha.
  Oficer − żołnierz zawodowy lub żołnierz rezerwy posiadający stopień wojskowy co najmniej podporucznika, pełniący zazwyczaj służbę na stanowisku dowódcy, instruktora, członka sztabu, a także na stanowisku szczególnym (np. sędzia sądu wojskowego, prokurator wojskowy, lekarz, pilot) lub na innym stanowisku.
  Henry Kissinger, właśc. Heinz Alfred Kissinger (ur. 27 maja 1923 w Fürth) – amerykański polityk pochodzenia niemieckiego, dyplomata, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1973.
  Liberalizm (łac. liberalis – wolnościowy, od łac. liber – wolny) – ideologia i kierunek polityczny, według którego wolność jest nadrzędną wartością, ma charakter indywidualistyczny i przeciwstawia się kolektywizmowi. Innymi wartościami cenionymi przez liberałów są wartości demokratyczne, wolności i prawa obywatelskie czy własność prywatna i wolny rynek.
  William Jefferson „Bill” Clinton (ur. 19 sierpnia 1946 jako William Jefferson Blythe III) – w latach 1993-2001 42. prezydent USA, baptysta, mąż Hillary Clinton – Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych w gabinecie Baracka Obamy.
  Komandor podporucznik (kmdr ppor.) – wojskowy stopień oficerski w polskiej Marynarce Wojennej, odpowiadający majorowi w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.
  Carl Bert Albert (ur. 10 maja 1908, zm. 4 lutego 2000) – amerykański prominentny polityk, działacz Partii Demokratycznej. Najbardziej znany z tego, iż w latach 1971-1977 pełnił funkcję spikera Izby Reprezentantów USA. Znany był jako Little Giant from Little Dixie (mały gigant z małego południa). Był najwyżej postawionym, jeżeli chodzi o urząd państwowy, mieszkańcem stanu Oklahoma w historii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.131 sek.