• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Richard Lydekker  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Australia – szósty pod względem wielkości kontynent, jego powierzchnia (wraz z Tasmanią i innymi wyspami przybrzeżnymi) wynosi 7,7 mln km² (7,5 mln km² bez wysp).The Royal Society, Towarzystwo Królewskie w Londynie, dokładniej The Royal Society of London for Improving Natural Knowledge – angielskie towarzystwo naukowe o ograniczonej liczbie członków (ok. 500 członków krajowych i ok. 50 członków zagranicznych) pełniące funkcję brytyjskiej akademii nauk. Skupia przedstawicieli nauk matematycznych i przyrodniczych.

  Richard Lydekker (ur. 25 lipca 1849, zm. 16 kwietnia 1915) – angielski przyrodnik, geolog i autor wielu książek z dziedziny historii naturalnej. Członek Royal Society, Geological Society of London i Zoological Society of London.

  Biografia[ | edytuj kod]

  Richard Lydekker urodził się w Tavistock Square w Londynie. Jego ojciec, Gerard Wolfe Lydekker, był prawnikiem, miał holenderskie korzenie. Rodzina przeniosła się do Harpenden Lodge wkrótce po narodzinach Richarda. Lyddeker od 1867 roku kształcił się w Trinity College w Cambridge, gdzie w 1872 roku uzyskał bakalaureat z historii naturalnej. W 1874 roku dołączył do Geological Survey of India i prowadził badania z zakresu paleontologii kręgowców w północnych Indiach (szczególnie w Kaszmirze). Pozostał na tym stanowisku aż do 1882 roku. W Indiach skupił się na badaniach nad palaeofauną Siwaliku, które zostały opublikowane na łamach Palaeontologia Indica. W latach 1882–96 był kustoszem zbiorów paleontologicznych w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, gdzie odpowiadał za katalogowanie kopalnych ssaków, gadów i ptaków, które opisał w Catalogue (10 tomów, 1891).

  Trinity College – jedno z kolegiów (college) Uniwersytetu w Cambridge w Anglii. Trinity ma więcej studentów niż jakikolwiek inny college w Cambridge bądź Oksfordzie, z około 660 uzupełniającymi, 430 podyplomowymi i około 160 stypendystami. Jest także najbogatszym kolegium Oxbridge o szacunkowych finansach około 700 milionów £ (w 2005), ponadto Trinity College jest ubezpieczony na około 266,5 milionów £ (nie dotyczy to wszystkich aktywów). Trinity uchodzi za czołową w świecie instytucję akademicką o wyjątkowych wynikach edukacji i badań", o finansowych nakładach na jednego studenta około 640,000 £ w 2005, było to ponad dziesięciokrotnie więcej niż przeciętna 63,000 £ wszystkich pozostałych kolegiów Cambridge University.Siwalik, Śiwalik, hindi: शिवालिक, ang. Sivalik, Shivalik, Shiwalik, czasami nazywane Churia lub Chure Hills albo Himalajami Zewnętrznymi - pasmo góskie wchodzące w skład Himalajów, geologicznie różniące się od Himalajów Wysokich i Himalajów Małych wznoszące się do wysokości nieco ponad 2000 m n.p.m., średnio - 900–1000 m n.p.m.

  Lydekker opisał i nazwał różne taksony, w tym mangabę złotobrzuchą (Cercocebus chrysogaster), nialę górską (Tragelaphus buxtoni), czy rodzinę nietoperzy – płatkonosowate (Hipposideridae). Nazwy systematyczne taksonów, które Lydekker jako pierwszy opisał naukowo są oznaczane skrótem „Lydekker". Na jego cześć nazwano m.in.: lori szarego (Loris lydekkerianus).

  Alfred Russel Wallace (ur. 8 stycznia 1823 w Usk (hrabstwo Monmouthshire, Walia), zm. 7 listopada 1913 w Broadstone (hrabstwo Dorset, Anglia) – brytyjski biolog i przyrodnik.Żubr europejski (Bison bonasus) – gatunek łożyskowca z rodziny wołowatych, rzędu parzystokopytnych. W 2013 roku światowa liczebność gatunku wynosiła 5249 osobników, z czego 1623 przebywało w hodowlach zamkniętych, a 3626 żyło w wolnych i w półwolnych populacjach. Według danych z 2013 roku w Polsce żyło 1377 żubrów, z czego większość (1138) w stadach wolnościowych (pięć populacji). Prawie połowa polskiej wolnej populacji skupiona jest w Puszczy Białowieskiej, ponadto dzikie żubry w Polsce spotkać można w Bieszczadach, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej, w rejonie Mirosławca i Drawska Pomorskiego w województwie zachodniopomorskim.

  W 1882 roku poślubił Lucy Marianne Davys, córkę pastora z Wheathampstead.

  Członek Royal Society (od 1894), Geological Society od London (od 1883) i Zoological Society of London (od 1880).

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  The Times – wysokonakładowy brytyjski dziennik społeczno-polityczny wydawany od 1785 roku w Londynie, od 1981 przez News Corporation Ruperta Murdocha. Obecny nakład to około 690 tys. egzemplarzy.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  16 kwietnia jest 106. (w latach przestępnych 107.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 259 dni.
  Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Niala górska (Tragelaphus buxtoni) – gatunek dużego ssaka parzystokopytnego z rodziny krętorogich, zaliczany do antylop, blisko spokrewniony z nialą grzywiastą i kudu (kudu wielkie i kudu małe).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.