• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Richard John Neuhaus  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa, szef administracji federalnej, naczelny dowódca sił zbrojnych, szef rządu, a także lider swojej partii. Konstytucja nadała mu wiele prerogatyw, co sprawia iż zajmuje on kluczowe miejsce w systemie politycznym Stanów Zjednoczonych.Filozofia polityczna, filozofia państwa, filozofia polityki – dział filozofii praktycznej stanowiący krytyczną refleksję nad życiem politycznym i państwem: zwłaszcza istotą polityki, naturą, pochodzeniem i prawomocnością władzy, pochodzeniem, zmiennością i wartością moralną ustrojów państwowych. Jako refleksja krytyczna filozofia polityczna analizuje podstawowe pojęcia związane z życiem politycznym, takie jak pokój, wolność, sprawiedliwość czy postęp. Jako refleksja twórcza zmierza do oceny życia politycznego i budowy postulatów ustrojowych: dlatego też niejednokrotnie miała znaczny wpływ na historyczny rozwój życia politycznego i społecznego.
  .mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}

  Richard John Neuhaus (ur. 14 maja 1936 w Pembroke, zm. 8 stycznia 2009 w Nowym Jorku) – amerykański kapłan (początkowo pastor luterański, a po konwersji ksiądz katolicki), pisarz, intelektualista, publicysta, działacz społeczny, ekumenista i filozof polityki. Założyciel i redaktor miesięcznika First Things.

  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Pembroke w prowincji Ontario w Kanadzie, jako jeden z ośmiorga dzieci luterańskiego pastora. Poszedł w ślady ojca i w 1960 roku został ordynowany na pastora. Od tego czasu do 1977 roku pracował w luterańskiej parafii św. Jana Ewangelisty w Williamsburgu na Brooklynie, gdzie działał na rzecz ludności czarnej i latynosów. Przyjaźnił się z Martinem Lutherem Kingiem, z którym współtworzył ruch praw obywatelskich. W latach 70., kiedy zalegalizowano aborcję w Stanach Zjednoczonych, jego wcześniejsze poglądy ewoluowały w kierunku neokonserwatyzmu. Otwarcie krytykował eliminację religii i moralności z przestrzeni publicznej. 8 września 1990 roku zmienił wyznanie na katolickie, a rok później został wyświęcony na księdza przez kardynała Johna Josepha O’Connora. W 1990 roku założył i przez lata redagował pismo First Things, poświęcone religii, sprawom społecznym i ekumenizmowi. Z jego zdaniem niezwykle liczył się George W. Bush – Neuhaus pełnił rolę nieformalnego doradcy duchowego prezydenta.

  Prowincja — w Kanadzie to (obok terytorium) podstawowa jednostka administracyjna i polityczna w federacyjnej strukturze administracyjnej i politycznej Kanady.Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.

  W grudniu 2008 roku trafił do szpitala z powodu osłabienia spowodowanego zaawansowaną chorobą nowotworową; 7 stycznia 2009 roku stracił przytomność, a dzień później zmarł.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).
  Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biznes i Ewangelia. Wezwanie dla chrześcijanina-kapitalisty (ang. Doing welland doing good. The challenge to the Christian Capitalist) – książka autorstwa Richarda Johna Neuhausa z 1992 poświęcona stykowi religii i biznesu. Pierwsze polskie wydanie ukazało się w 1993 (wydawnictwo W Drodze).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Na mapach: 40°42′N 73°57′W/40,700000 -73,950000 Williamsburg - dzielnica w północnej części Brooklynu, w Nowym Jorku. Graniczy z dzielnicami: Greenpoint, Bedford-Stuyvesant oraz Bushwick.
  Maciej Zięba OP (ur. 6 września 1954 we Wrocławiu) – polski dominikanin, teolog, filozof, publicysta, w latach 1998-2006 prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.