Richard Grieco

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Richard John Grieco Junior, lepiej znany jako Richard Grieco (ur. 23 marca 1965 w Watertown) – amerykański aktor i producent telewizyjny i filmowy, piosenkarz i model.

Calvin Richard Klein (ur. 19 listopada 1942 roku w Nowym Jorku) – syn węgierskiego imigranta, amerykański projektant mody.Anglicy (ang. English people) – naród germański zamieszkujący głównie Wielką Brytanię, zwłaszcza Anglię (ok. 45 mln), posługujący się językiem angielskim z grupy języków germańskich. Poza Zjednoczonym Królestwem mieszkają głównie w Republice Południowej Afryki, Związku Australijskim, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Anglicy wyznają głównie anglikanizm. Ich kultura zaczęła się kształtować w średniowieczu pod wpływami celtyckimi, romańskimi (gł. francuskimi) oraz skandynawskimi (głównie normańskimi i nordyckimi). Od czasów nowożytnych zaczęła wpływać na kulturę reszty świata. Za pierwszego Anglika uważa się człowieka z Boxgrove, którego szczątki znaleziono w hrabstwie West Sussex.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Przyszedł na świat w Watertown w Nowym Jorku] jako jedno z czworga dzieci Carolyn A. (z domu O’Reilly) i Richarda Johna Grieco Seniora. Jego matka była pochodzenia irlandzkiego, a także angielskiego i francuskiego, a ojciec był Włochem. Dorastał wraz z dwiema siostrami - Elizabeth i Laurą oraz bratem Davidem. Ukończył Immaculate Heart High School w Watertown. Uczęszczał do Central Connecticut College w New Britain, w stanie Connecticut i ukończył wydział nauk politycznych. Grał dla ich drużyny piłkarskiej jako linebacker i obrońca.

Sindbad Żeglarz (perskie سندباد, Sand-bâd) – bohater cyklu historii pochodzenia perskiego o żeglarzu z Bagdadu (obecnie w Iraku) i jego pełnych przygód podróżach po morzach wschodniego wybrzeża Afryki i południu Azji. Cykl ten jest 133. opowieścią w 6. tomie Księgi tysiąca i jednej nocy. Historie oparte są częściowo na prawdziwych przygodach żeglarzy pływających po Oceanie Indyjskim, częściowo na starożytnych dziełach poetyckich, a częściowo na perskiej i południowoazjatyckiej mitologii i baśniach.Francuzi w Stanach Zjednoczonych Ameryki / francuscy Amerykanie (ang. French American, Franco-American) – mieszkańcy i obywatele USA pochodzący od francuskich imigrantów. Wiele francusko-amerykańskich rodzin nie przybyło bezpośrednio z Francji, lecz pochodzą one od osadników z francuskich kolonii w Nowym Świecie z wieków XVII i XVIII, którzy dopiero później przenieśli się do Stanów, bądź stali się ich mieszkańcami po włączeniu do Unii swoich terenów. Szacuje się, że ok. 13 milionów mieszkańców USA jest pochodzenia francuskiego, 1,7 mln z nich mówi w języku przodków w swoim domu rodzinnym. 400 tys. z nich posługuje się francuskim kreolskim.

Kariera[ | edytuj kod]

Swoją karierę rozpoczął jako model agencji Elite, reklamujący wyroby Giorgio Armaniego, Calvina Kleina i Chanel. Studiował aktorstwo z Alice Spieack, Warrenem Robertsonem i Wallym Straussem. Debiutował na szklanym ekranie w roli Ricka Gardnera w operze mydlanej ABC Tylko jedno życie (One Life to Live, 1986-87). Sławę zdobył kreacją oficera detektywa Dennisa Bookera w serialu Fox 21 Jump Street (1988-89) i spin-off Booker (1989-90). Był na okładkach magazynów: niemieckim „Bravo” (w styczniu, lutym, marcu, maju, lipcu i grudniu 1991, w kwietniu 1992, w marcu i maju 1993), „Seventeen” (w lutym 1991), niemieckim „Pop/Rocky” (w styczniu 1991, w styczniu 1994), tureckim „7 Gong” (1991), meksykańskim „Eres” (w grudniu 1991), francuskim „Salut!” (w listopadzie 1992), francuskim „Télé 7” (w listopadzie 1992), belgijskim „Joepie” (w styczniu 1994) czy „Playgirl” (w lipcu 1995).

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Filmy klasy B – tanie, amatorskie produkcje, kręcone (najczęściej) przez początkujących reżyserów. W obecnych czasach na skutek rozwoju kina domowego obrazy tego typu trafiają zazwyczaj jedynie na płyty DVD (nie organizuje się premier w jakichkolwiek kinach). Wiele filmów klasy B to komedie i horrory lub komedio-horrory, pełne niewybrednego humoru czy scen przemocy (często bardziej drastycznych niż te w filmach ogólnie znanych), jednak zdarzają się także bardziej ambitne obrazy, również horrory. Aktorzy grający w tego typu produkcjach to amatorzy, czasem bez szkoły aktorskiej. Znanym producentem filmów klasy B jest wytwórnia filmowa Troma.

Na kinowym ekranie wystąpił po raz pierwszy w roli nastoletniego agenta Michaela Corbena w komedii sensacyjnej fantasy Szpieg bez matury' (If Looks Could Kill, 1991), nominowanym do Nagrody Saturna w kategorii najlepszy film fantasy. W dramacie kryminalnym Gangsterzy (Mobsters, 1991) wystąpił jako młody Bootlegger i mafioso żydowski Benjamin „Bugsy” Siegel. W 1991 był nominowany do niemieckiej nagrody Bravo Otto i został uhonorowany nagrodą ShoWest jako gwiazda jutra.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Will Ferrell – pełne nazwisko John William Ferrell. Ur. 16 lipca 1967 w Irvine, Kalifornia, USA – amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy.

W 1994 podpisał kontrakt płytowy z Edel Record Company na wydanie singla w Niemczech i wraz z zespołem Dunmore Band nagrał album CD pt. Waiting for the Sky to Fall.

Był Sindbadem Żeglarzem w filmie przygodowym fantasy Sindbad i rycerze mroku (Sinbad: The Battle of the Dark Knights, 1998) z Deanem Stockwellem i Mickeyem Rooneyem. W komedii Odlotowy duet (A Night at the Roxbury, 1998) Grieco jest uwielbiany przez głównych bohaterów; jego styl życia („Markowe ubranie, samochody, dziewczyny”) było to, do czego bracia Butabi - Doug (Chris Kattan) i Steve (Will Ferrell) chcieli dotrzeć. W Kiss Kiss Bang Bang (2005) pojawił się jako aktor filmów klasy B. Wystąpił w roli Steve’a Botando w sitcomie Warner Bros. Weronika Mars (Veronica Mars, 2006-2007).

Giorgio Armani (ur. 11 lipca 1934 w Piacenzie we Włoszech) – włoski projektant mody oraz współzałożyciel przedsiębiorstwa Giorgio Armani S.p.A.Orient Express, czyli śmierć, oszustwo i przeznaczenie (ang. Death, Deceit and Destiny Aboard the Orient Express) – kanadyjsko-amerykańsko-bułgarski film sensacyjny z 2001 roku w reżyserii Marka Ropera.

W 2009, kilka lat po namowie przez Dennisa Hoppera, Grieco otwarcie ujawnił, że zajmuje się malarstwem od 1991, a swoje dzieło nazwał abstrakcyjnym emocjonalizmem.

W lipcu 2020 nagrał singiel „Six Feet Away”.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.
20th Century Fox (pełna nazwa Twentieth Century Fox Film Corporation) – jedna z głównych amerykańskich wytwórni filmowych, położona w Century City w obszarze hrabstwa Los Angeles na zachód od Beverly Hills, własność News Corporation.
AllMusic (AMG) – baza metadanych o tematyce muzycznej, część All Media Guide. AMG zostało stworzone w 1991 przez archiwistę popkultury Michaela Erlewine’a i matematyka Vladimira Bogdanova, jako przewodnik dla konsumentów. Pierwsze materiały zostały opublikowane rok później. AMG wyprzedziło sieć WWW, będąc pierwszą stroną opartą na protokole gopher.
Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.
Christina Applegate (ur. 25 listopada 1971 roku w Los Angeles w Kalifornii) – amerykańska piosenkarka i aktorka. Najbardziej znana z roli Kelly Bundy z serialu Świat według Bundych
Fantastyczna Czwórka (ang. Fantastic Four, 1994-1996) – amerykański serial animowany opowiadający o przygodach 4 bohaterów, którzy za przyczyną kosmicznego promieniowania otrzymali nadludzkie moce.

Reklama