• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Richard Gerstl

  Przeczytaj także...
  Austriacy – naród pochodzenia germańskiego, zamieszkujący głównie Austrię oraz włoski region Trydent-Tyrol Południowy. Ich językiem ojczystym jest język niemiecki – na terenie Austrii występuje kilka dialektów języka niemieckiego, a w powszechnym użyciu jest odrębny wariant tego języka (język niemiecki w Austrii). Dominującym wśród nich wyznaniem jest katolicyzm.Muzeum Leopoldów (niem. Leopold Museum) – wiedeńskie muzeum sztuki usytuowane w MuseumsQuartier (Dzielnicy Muzeów), powstałe w 2001 z prywatnej kolekcji Rudolfa i Elżbiety Leopoldów.
  Baia Mare (nazwa oznacza po polsku "Wielką Kopalnię", węg. Nagybánya, niem. Frauenbach) - stolica i największe miasto okręgu Marmarosz (obecnie często błędnie uznawanym za część Siedmiogrodu), Rumunia; 137 921 mieszkańców.
  Portret grupowy Schönbergów, 1907

  Richard Gerstl (ur. 14 września 1883 w Wiedniu, zm. 4 listopada 1908 tamże) – austriacki malarz żydowskiego pochodzenia, ekspresjonista.

  Życiorys[]

  Urodził się w bogatej rodzinie mieszczańskiej, jego ojciec Emil Gerstl był kupcem, matka Maria Pfeiffer była z pochodzenia Austriaczką. Uczył się w znanym gimnazjum pijarów, ale został z niego usunięty ze względów dyscyplinarnych. Od 15. roku życia studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, pod kierunkiem despotycznego Christiana Griepenkerla, której także nie ukończył. Zaczął bowiem odrzucać styl Secesji Wiedeńskiej, co skłoniło jego profesora do wygłoszenia opinii: "Twoje malowanie, to jak sikanie na śniegu". Sfrustrowany brakiem akceptacji swojego stylu Gerstl malował przez kolejne dwa lata bez formalnych wskazówek. Od lata 1901 jego kolejnymi nauczycielami byli Simon Hollósy w Nagybánya i Heinrich Lefler w Wiedniu.

  14 września jest 257. (w latach przestępnych 258.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 108 dni.Zakon pijarów – potoczna nazwa Zakonu Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych (Ordo Clericorum Regularium Pauperum Matris Dei Scholarum Piarum) czyli Zakonu Szkół Pobożnych – zakon ustanowiony przez papieża Grzegorza XV 18 listopada 1621 r. (regułę zatwierdzono rok później). Korzenie swe wywodzi jednak od roku 1597, kiedy to św. Józef Kalasancjusz otworzył pierwszą bezpłatną i powszechną szkołę podstawową w Europie.

  Richard Gerstl oprócz malarstwa interesował się muzyką i filozofią, utrzymywał bliskie kontakty z Arnoldem Schönbergiem, Alexandrem von Zemlinskym, mieszkającymi w tym samym budynku, a także z Gustavem Mahlerem i Albanem Bergiem. Schönberga i jego żonę Mathilde (siostrę Zemlinskiego) portretował i uczył malarstwa. Schönbergowie wprowadzili go do towarzystwa złożonego z muzyków i kompozytorów. Ta zażyłość zakończyła się tragicznie – Richard i Mathilde zostali kochankami; po przyłapaniu ich in flagranti przez Schönberga uciekli z Gmunden do Wiednia. Wkrótce dręczona wyrzutami sumienia Mathilde zdecydowała się wrócić do męża i dzieci. Gerstl, załamany utratą kochanki i odtrącony przez środowisko artystyczne, wbił sobie nóż w klatkę piersiową i powiesił się w swojej pracowni. Wcześniej spalił wszystkie dokumenty i kilka obrazów.

  Gustav Klimt (ur. 14 lipca 1862 roku w Baumgarten, dziś w Penzing, 14 dzielnicy Wiednia, zm. 6 lutego 1918 w Wiedniu) – austriacki malarz i grafik, symbolista. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji, przywódca wiedeńskiego modernizmu.Akademie der bildenden Künste Wien (Akademia Sztuk Pięknych w Wiedniu) - państwowa uczelnia artystyczna, jedna z najstarszych uczelni tego rodzaju w Europie.

  Twórczość[]

  Gerstl malował głównie portrety i pejzaże. Początkowo tworzył pod wpływem Gustava Klimta w duchu secesji wiedeńskiej. Później, od 1905 roku, zaczął wypracowywać własny, ekspresjonistyczny styl, który stanowił zapowiedź twórczości Oskara Kokoschki. Szczególnie cenione są psychologiczne portrety Gerstla, namalowane w ostatnich latach jego życia.

  Secesja [fr. sécession < łac. seccesio ‘odejście’] – styl w sztuce europejskiej ostatniego dziesięciolecia XIX wieku i pierwszego XX wieku, zaliczany w ramy modernizmu. Istotą secesji było dążenie do stylowej jedności sztuki dzięki łączeniu działań w różnych jej dziedzinach, a w szczególności rzemiosła artystycznego, architektury wnętrz, rzeźby i grafiki. Charakterystycznymi cechami stylu secesyjnego są: płynne, faliste linie, ornamentacja abstrakcyjna bądź roślinna, inspiracje sztuką japońską, swobodne układy kompozycyjne, asymetria, płaszczyznowość i linearyzm oraz subtelna pastelowa kolorystyka.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Po samobójczej śmierci malarza jego prace trafiły do magazynu, gdzie przeleżały do lat 30. XX wieku. Po raz pierwszy wystawiono je w wiedeńskiej Neue Galerie. Twórczość artysty została odkryta i w pełni doceniona dopiero po II wojnie światowej. Obecnie Gerstl uchodzi za jednego najwybitniejszych ekspresjonistów austriackich i prekursora gatunku. Znanych jest sześćdziesiąt sześć jego obrazów i osiem rysunków. Najbardziej reprezentatywne zbiory obrazów malarza posiadają Muzeum Leopoldów i Österreichische Galerie Belvedere w Wiedniu.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Portret (fr. portrait) – obraz, zdjęcie lub inne dzieło będące przedstawieniem osoby i odwzorowujące jej wygląd zewnętrzny, a czasem także cechy osobowości.

  Arnold Schönberg, pod wpływem wydarzeń związanych ze zdradą żony i śmiercią jej kochanka, skomponował dramat muzyczny Die Glückliche Hand. Jego małżeństwo z Mathilde przetrwało kryzys.

  Bibliografia[]

 • Ian. Chilvers: Oksfordzki leksykon sztuki. Warszawa: Arkady, 2002, s. 264. ISBN 83-213-4157-8.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Richard Gerstl w Artcyclopedia.com (ang.). [dostęp 25.11.2012].
 • Richardgerstl.com - strona poświęcona artyście (niem.). [dostęp 2012-12-10].
 • Arnold Schönberg (ur. 13 września 1874 w Wiedniu, zm. 13 lipca 1951 w Los Angeles) – kompozytor austriacki, pionier muzyki dodekafonicznej i atonalności. Przedstawiciel drugiej szkoły wiedeńskiej, zaliczany do pierwszych modernistów.Österreichische Galerie Belvedere, Galeria Austriacka Belvedere – muzeum sztuki mieszczące się w pałacu Belweder w Wiedniu.



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.
  Ekspresjonizm – terminu tego po raz pierwszy użył dla oznaczenia swojej sztuki francuski malarz J.A. Hervè w 1901 roku, nadając tę nazwę cyklowi swoich obrazów wystawionych w Salonie Niezależnych. Kierunek w sztuce rozwinął się na dobre na początku XX w. w Niemczech, ale korzeniami sięga do eksperymentów artystycznych wielkich twórców schyłku XIX w.: Vincenta van Gogha, Edwarda Muncha, Jamesa Ensora i Paula Gauguina, których można określić jako prekursorów ekspresjonizmu.
  Pejzaż (fr. paysage) – malarstwo krajobrazowe, czyli malarstwo przedstawiające krajobraz, widok natury lub otoczenia miejskiego.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  Secesja Wiedeńska (niem. Wiener Secession) – stowarzyszenie artystów plastyków działające w Wiedniu na przełomie XIX i XX w.
  Oskar Kokoschka (ur. 1 marca 1886 w Pöchlarn (Dolna Austria), zm. 22 lutego 1980 w Montreux (Szwajcaria)) – austriacki malarz, poeta i grafik, działający w okresie ekspresjonizmu, najsłynniejszy przedstawiciel berlińskiej grupy artystycznej Der Sturm, współtworzył również Hagenbund. Od roku 1980 przyznawana jest przez austriackie władze za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk pięknych nagroda jego imienia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.