• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Richard Corben  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Howard Phillips Lovecraft (ur. 20 sierpnia 1890 w Providence, zm. 15 marca 1937 w Providence) – pisarz amerykański, autor fantasy i opowieści grozy (weird fiction), składających się na tzw. mitologię Cthulhu. Jest jednym z prekursorów fantastyki naukowej, opowiadania utrzymane w tej konwencji wprowadzają znaczną część istot znanych z jego mitologii.Komiks – Fantastyka – magazyn komiksowy wydawany w latach 1987-1990. Kwartalny dodatek do czasopisma Fantastyka. Ogółem pojawiło się 10 numerów, z czego ostatni łączył dwa numery - 10 i 11. Wydawany przez RSW „Prasa-Książka-Ruch”. Na początku lat 90. przekształcony w czasopismo „Komiks”. Na jego łamach wydano w Polsce takie komiksy jak: Rork, Yans, Funky Koval.

  Richard Corben (ur. 1 października 1940) – amerykański rysownik, twórca komiksów, autor komiksu Den (NeverWhere) uznawanego za arcydzieło gatunku, współpracował z magazynami: Fantagor, Creepy, Eerie, a także Métal Hurlant, Heavy Metal, Schwermetall.

  Artysta znajduje się w The Will Eisner Award Hall of Fame (obok takich twórców komiksu jak Winsor McCay, Hergé, Stan Lee i Moebius).

  Hulk to fikcyjna postać komiksowa, superbohater, z komisowego uniwersum Marvela. Twórcami postaci są Stan Lee i Jack Kirby. Pierwszy raz Hulk pojawił się w pierwszym numerze serii komiksowej The Incredible Hulk w maju 1962 roku. Alter ego Hulka to Doktor Robert Bruce Banner, obiecujący młody fizyk. Podczas pracy nad promieniowaniem gamma zdarzył się wypadek, w trakcie którego Banner został napromieniowany, co zaowocowało niekontrolowanymi transformacjami w Hulka, wielkiego, humanoidalnego stwora o nadludzkiej sile i wytrzymałości, nad którym Banner nie ma właściwie żadnej kontroli. W komiksie częstym motywem jest pościg policji i armii Stanów Zjednoczonych za Hulkiem i Bannerem, odpowiedzialnych za wywołanie ogromnych zniszczeń, gdziekolwiek się pojawiali. W trakcie długiej historii komiksu skóra Hulka była najczęściej zielona, ale na skutek różnorodnych zwrotów fabularnych, bywała także szara i czerwona. Hulk jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci z komiksowego uniwersum Marvela.Winsor Zenic McCay (ur. 26 września 1869 w Spring Lake, zm. 26 lipca 1934 w Nowym Jorku) – amerykański twórca komiksów, pionier animacji. Najbardziej znany z komiksu Mały Nemo (ang. Little Nemo) publikowanego od 1905 do 1927 na łamach „New York Herald” oraz „New York American” Williama Randolpha Hearsta. Twórca komiksu Dream of the Rarebit Fiend (1904–1925) oraz animacji Gertie the Dinosaur (1914 – czternaście lat przed Mickey Mouse).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się na farmie w Anderson, Missouri, w Stanach Zjednoczonych. Studiował na Kansas City Art Institute, gdzie w 1965 zdobył dyplom licencjata (Bachelor of Fine Arts).

  Po krótkiej przygodzie z animacją, w 1969 roku Corben zajął się komiksem undergroundowym. Powstały wówczas m.in. The Plague (1969), Rowlf (1970), ten drugi komiks spiratowany we Francji otworzył mu drogę do współpracy z magazynem Métal Hurlant, który współtworzony był przez takich artystów jak Moebius, Druillet, i Dionnet. Od 1977 współpracował z amerykańską wersji pisma o nazwie Heavy Metal, od 1980 z niemiecką wersją o nazwie Schwermetall.

  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.Robert Ervin Howard (ur. 22 stycznia 1906 w Peaster, zm. 11 czerwca 1936 w Cross Plains) – amerykański pisarz fantasy, horrorów oraz opowiadań bokserskich i historyczno-przygodowych, publikowanych głównie w magazynie Weird Tales, w którym był jednym z najpopularniejszych autorów. Jego twórczość miała wielki wpływ na pisarzy podgatunku miecza i magii oraz heroic fantasy. Znany głównie jako twórca postaci Conana Barbarzyńcy.

  W 1976 roku stworzył komiks pt. Bloodstar, będący adaptacją powieści Roberta E. Howarda. Stworzył w ten sposób jedną z pierwszych opowieści graficznych (graphic novel) w historii komiksu.

  Pośród historii przygotowywanych dla Métal Hurlant i drukowanych później w Heavy Metal oraz w Schwermetall, najbardziej znana jest seria Den zbudowana na bazie noweli komiksowej „For the Love of a Daemon” opublikowanej w magazynie Fantagor w roku 1972. Pierwszy tom Den(NeverWhere) zawiera opowieść o młodym, szczupłym i zakompleksionym chłopaku, który w niezwykły sposób przedostaje się do innego świata (tytułowe NeverWhere), gdzie zostaje obdarzony muskulaturą oraz imponujących rozmiarów penisem (przez całą opowieść Den jest nagi). Poznaje Cath, chorowitą dziewczynę z Anglii epoki wiktoriańskiej, przeniesioną do ciała pięknej kobiety (Cath również pozostaje naga), którą wyrywa z rąk złej królowej... Ze względu na wszechobecne w twórczości Corbena treści erotyczne, jest on często oskarżany o balansowanie na granicy dobrego smaku i pornografii. Z zarzutami sam autor się nie zgadza i stara się od nich odciąć (patrz wywiad w czasopiśmie HM). Jeden z epizodów filmu animowanego Heavy Metal 1981 luźno nawiązuje do komiksu Den(Neverwhere). W kolejnych latach Corben publikował dalsze części sagi: Den Muvovum 1983, Children of Fire 1987, Dreams 1992, Elements 1992. Ukazywały się one w odcinkach we wspomnianych wyżej magazynach, w zeszytach oraz albumach.

  Rob Zombie, właśc. Robert Wolfgang Zombie, pierw. Robert Bartleh Cummings (ur. 12 stycznia 1966 w Haverhill) – amerykański wokalista heavymetalowy, reżyser, scenarzysta filmowy, pisarz i twórca komiksów. Brat przyrodni Spidera One, wokalisty zespołu Powerman 5000, mąż aktorki Sheri Moon. Edgar Allan Poe (ur. 19 stycznia 1809 w Bostonie, w stanie Massachusetts, zm. 7 października 1849 w Baltimore, w stanie Maryland) – amerykański poeta, nowelista, krytyk literacki i redaktor. Przedstawiciel romantyzmu w literaturze amerykańskiej. W jego twórczości dominowały wątki fantastyki i horroru. Zapoczątkował gatunek noweli kryminalnej (Zabójstwo przy Rue Morgue, Złoty żuk). Stworzył także pierwszą w literaturze postać detektywa – C. Auguste’a Dupina.

  Oprócz Den Richard Corben jest autorem komiksów takich jak: New Tales of the Arabian Nights 1978 (scenariusz: Jan Strnad), Ogre 1978 (fotokomiks), The Boodyssey 1979 (scenariusz: John Pocsik), Jeremy Brood 1982 (scenariusz: Jan Strnad), Mutant World 1982 oraz Son of Mutant World 1990 (scenariusz: Jan Strnad), Rip in Time 1986 (scenariusz: Bruce Jones), Vic and Blood 1987 (scenariusz: Harlan Ellison).

  Stan Lee, właśc. Stanley Martin Lieber (ur. 28 grudnia 1922 w Nowym Jorku) – amerykański scenarzysta, producent filmowy i rysownik komiksowy, najbardziej znany jako twórca postaci Spider-Mana. Wieloletni prezes i członek zarządu wydawnictwa komiksowego Marvel Comics. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Aktualnie Richard Cobren pracuje dla amerykańskich wydawnictw komiksowych głównego nurtu. Dla Marvela ilustrował min. przygody Ghost Ridera, w ramach imprintu Marvel MAX zajął się mini serią Haunt of Horror, w której adaptuje klasyczne horrory (Edgara Allana Poego oraz H.P. Lovecrafta).

  Corben w swojej pracy twórczej czerpał inspirację z prac Roberta E. Howarda, Edgara Rice’a Burroughsa, oraz H.P. Lovecrafta.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Heavy Metal – amerykański magazyn komiksowy o tematyce science-fiction oraz dark fantasy z elementami erotyki powstały w kwietniu 1977 na licencji francuskiego Métal Hurlant.

  Prace komiksowe Corbena były wielokrotnie nagradzane, min. dwukrotnie Shazam Award w 1971 roku (Outstanding New Talent), i w 1973 roku (Superior Achievement by an Individual). Inne nagrody to: C.I.N.E. Golden Eagle, oraz nagroda Japan Cultural Society za krótki film animowany Newerwhere z 1968 roku.

  Poza komiksami i filmami animowanymi, Corben wykonał min. okładki do płyt Bat out of Hell Meat Loafa, Bad for Good Jima Steinmana; plakat filmowy (oparty na rysunku Neala Adamsa) do filmu Briana De Palmy Phantom of the Paradise.

  Jean Henri Gaston Giraud (ur. 8 maja 1938 w Nogent-sur-Marne, zm. 10 marca 2012 w Paryżu) - francuski scenarzysta i rysownik komiksowy, znany też pod psudonimami Moebius i Gir.Ghost Rider to tytuł kilku serii komiksowych Marvela. Początkowo był to tytuł westernu który później zmienił nazwę na "Phantom Rider", aby ustąpić miejsca komiksom o motocykliście który sprzedaje swoją duszę by ratować przyjaciela. W konsekwencji zaprzedania duszy bohaterowie znani jako Ghost Riderzy przemieniają się w płonące szkielety które przemierzają ulice w poszukiwaniu złych dusz.

  W 2005 roku Corben współtworzył, wraz z Robem Zombie i Steve’em Nilesem, serie komiksową Bigfoot. Wydawnictwo IDW Publishing wydało trzy części tego tytułu. W komiksie widać ewolucję tematów podejmowanych przez Corbena, opowiada on historie młodego chłopaka, który doświadcza brutalnego morderstwa swoich rodziców, dokonanego przez tytułowego Bigfoota.

  Edgar Rice Burroughs (ur. 1 września 1875 w Chicago, zm. 19 marca 1950 w Los Angeles) – amerykański pisarz, twórca cykli książek o przygodach Tarzana wśród małp, Johna Cartera na Marsie i innych.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  James Richard Steinman (ur. 1 listopada 1947 w Nowym Jorku) – amerykański kompozytor i producent muzyczny. Pracował również jako pianista, piosenkarz i aranżer.
  Mandragora – polskie wydawnictwo komiksowe z siedzibą w Warszawie, powstałe w 2001 roku (przez pierwszych kilka lat siedzibą był Wrocław). W 2008 roku Mandragora zawiesiła działalność. Twórcą i szefem wydawnictwa był Przemysław Wróbel.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Szpilki – ilustrowane czasopismo satyryczne założone w grudniu 1935 roku przez Zbigniewa Mitznera - jednocześnie pierwszego redaktora naczelnego, Eryka Lipińskiego i Zenona Wasilewskiego. Programowo związane ze środowiskiem lewicy (przed II wojną światową ośmieszało obóz sanacyjny, a po niej przeciwników ustroju komunistycznego).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Hellboy – amerykańska seria komiksowa z gatunku horroru, science-fiction i fantasy. Twórcą serii, scenariuszy oraz rysunków do pierwszych tomów jest Mike Mignola. Od 2007 roku głównym rysownikiem cyklu jest Duncan Fegredo.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.