• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Richard Caton Woodville

  Przeczytaj także...
  Wojna rosyjsko-turecka – konflikt między Rosją a imperium osmańskim w latach 1877–1878. Na frontach działania wojenne toczyły się od 24 kwietnia 1877 do 31 stycznia 1878.The Tatler ("Plotkarz") – gazeta wydawana w Wielkiej Brytanii przez dwa lata od 12 kwietnia 1709 do 2 stycznia 1711. Cała kolekcja została wydana w roku 1711, pod tytułem The Lucubrations of Isaac Bickerstaff, Esq. Gazetę założył Irlandczyk Richard Steele, który prowadził ją pod pseudonimem Isaac Bickerstaff. Pomagał mu Anglik Joseph Addison. Pisywał do niej Jonathan Swift. W gazecie jako nagłówków używano nazw kawiarni ówcześnie istniejących w Londynie. Dziś istnieje pismo kobiece o tym samym tytule.
  17 sierpnia jest 229. (w latach przestępnych 230.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 136 dni.
  Ostatnia szarża Poniatowskiego pod Lipskiem (1912)

  Richard Caton Woodville (ur. 7 stycznia 1856 w Londynie, zm. 17 sierpnia 1927 tamże), angielski malarz, rysownik, jeden z najbardziej płodnych malarzy scen batalistycznych z przełomu XIX i XX wieku.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

  Studiował w Düsseldorfie i Paryżu, jego nauczycielami byli Wilhelm Camphausen, Eduard von Gebhardt i Jean-Léon Gérôme. Pracował jako reporter, publicysta i autor ilustracji dla Illustrated London News, współpracował z Cornhill Magazine, Strand Magazine i The Tatler. Malował sceny z wojen i bitew, których był świadkiem np. wojna rosyjsko-turecka, jak i historycznych (m.in. wojen napoleońskich). Wystawiał w Royal Academy i Fine Art Society. Jego prace są nadal eksponowane m.in. w National Army Museum, Tate Gallery, Walker Art Gallery i Royal Academy.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Wybrane prace batalistyczne[ | edytuj kod]

 • Before Leuthen, Dec. 3rd, 1757 (1879)
 • The Charge of the Light Brigade (Royal Collection, Madryt)
 • Cruel To Be Kind (1882, National Army Museum)
 • The Moonlight Charge at Kassassin (1883)
 • Saving the Guns (1883, Walker Art Gallery)
 • The Guards at Tel-e-Kebir (1885, Royal Collection)
 • The Charge of the 21st Lancers at Omdurman (Walker Art Gallery)
 • The Relief of the Light Brigade, (1897, National Army Museum)
 • General Wolfe Climbing the Heights of Abraham on the Morning of the Battle of Quebec (1906, Tate)
 • Napoleon Crossing the Bridge to Lobau Island (1912, Tate)
 • Poniatowski's Last Charge at Leipzig (1912, Tate)
 • Marshal Ney at Eylau (1913, Tate)
 • The First VC of the European War (1914, National Army Museum)
 • Halloween, 1914: Stand of the London Scottish on Messines Ridge (1914, London Scottish Museum Trust)
 • The 2nd Batt. Manchester Regiment taking six guns at dawn near St. Quentin
 • Entry of the 5th Lancers into Mons
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Military-prints.com – biografia i galeria (ang.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Richard Caton Woodville w Artcyclopedia.com (ang.). [dostęp 28.09.2010].
 • Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Royal Academy of Arts (RA, pol. Królewskia Akademia Sztuk Pięknych) – królewska instytucja artystyczna, która mieści się w Burlington House w Londynie przy ulicy Piccadilly. Zebranie założycielskie odbyło się 10 grudnia 1768, akademia powstała formalnie w następnym roku.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Tate Britain – muzeum sztuki brytyjskiej (malarstwa i rzeźby) w Londynie od 1500 r. do czasów współczesnych. Powstało z przekształcenia dawnej Tate Gallery (obecnie kolekcja Tate obejmuje Tate Britain, Tate Modern, Tate Liverpool oraz Tate St Ives). Mieści się w pierwotnym budynku Tate przy John Islip Street/Atterbury Street na północnym brzegu Tamizy.
  Jean-Léon Gérôme (ur. 11 maja 1824 w Vesoul, zm. 10 stycznia 1904 w Paryżu) - francuski malarz i rzeźbiarz akademicki, neoklasycysta. Dużą część jego dzieł stanowią heroiczne stylizacje egzotyczne i historyczne, m.in. egipskie.
  Wojny napoleońskie – seria konfliktów zbrojnych pomiędzy Francją i państwami z nią sprzymierzonymi a zmieniającą się koalicją innych państw Europy, w czasach supremacji Napoleona Bonaparte. Były one kontynuacją wojen między I Republiką Francuską a państwami I i II koalicji, które wybuchły z powodu rewolucji francuskiej i trwały – z inicjatywy i dzięki finansowaniu przez Wielką Brytanię – przez cały okres Konsulatu i I Cesarstwa. Historycy nie są zgodni co do tego, kiedy dokładnie należy datować ich początek. Niektórzy uważają, że należy je liczyć od momentu, gdy w listopadzie 1799 roku Napoleon przejął władzę we Francji. Inni uznają, że konflikty okresu 1799-1802 należy zaliczać jeszcze do wojen okresu rewolucji francuskiej i za punkt początkowy „wojen napoleońskich” uważają zerwanie pokoju w Amiens i wypowiedzenie Francji wojny w 1803 r. przez Brytanię. Obecnie w historiografii zachodniej coraz częściej nazywa się je „wojnami Koalicji”, ponieważ faktycznie zostały one narzucone Napoleonowi przez kolejne koalicje. Wojny te – dzięki talentom dowódczym Napoleona początkowo zwycięskie, co zaowocowało pobiciem w polu armii większości dawnych mocarstw europejskich – zakończyły się przegraną Francji i najpierw abdykacją, a po ostatniej kampanii, znanej jako "100 dni Napoleona", zesłaniem cesarza na wyspę św. Heleny. Za ich końcową datę uznaje się 20 listopada 1815 r. – po ostatecznej klęsce Napoleona w bitwie pod Waterloo i podpisaniu drugiego traktatu paryskiego w 1815 r.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.