• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Richard Castle  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Dennis Lehane (ur. 4 sierpnia 1965 w Dorchester w Bostonie) – pisarz amerykański, autor powieści kryminalnych oraz scenarzysta. Najbardziej znany jako autor powieści Rzeka tajemnic, której adaptacja filmowa w reżyserii Clinta Eastwooda zdobyła w 2003 Oscara.Kamizelka kuloodporna – specjalny ubiór wykonany w formie mniej lub bardziej przypominającej kamizelkę, mający chronić przed pociskami wystrzelonymi z ręcznej broni palnej krótko- i długolufowej, takiej jak rewolwer, pistolet, karabin i strzelba. Ubiory takie są używane przez służby policyjne i wojskowe, służby ochrony osobistej oraz osoby prywatne (w tych krajach, gdzie zezwala na to prawo), w sytuacji, gdy może być zagrożone ich zdrowie i życie.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Charakterystyka i fabuła[ | edytuj kod]

  Kariera literacka[ | edytuj kod]

  Castle jest pisarzem powieści kryminalnych, które są bestsellerami. Jego pierwsza powieść, Grad kul (ang. Hail of Bullets) zanim została wydana spotkała się z co najmniej 21 odrzuceniami publikacji. Castle na pamiątkę pierwszej odmowy trzyma w swoim gabinecie oprawiony w ramkę list jako motywację. Głównym bohaterem wielu z pierwszych jego książek jest Derrick Storm, którego po upływie czasu uśmierca. Pisarz cierpi wówczas na blokadę twórczą. Z „pomocą” przychodzi mu zabójca-naśladowca, który swoje ofiary zabija według opisów morderstw z jednej z jego książek. Castle wykorzystuje znajomość z burmistrzem, aby zdobyć dostęp do sprawy prowadzonej przez detektyw Kate Beckett i jej zespół. Pretekstem ma być poszukiwanie przez Richarda źródła inspiracji dla nowego bohatera swoich powieści. W trakcie współpracy z Beckett rodzi się w nim pomysł, by postać kolejnych książek była wzorowana właśnie na pani detektyw. Tak rodzi się Nikki Heat bohaterka kolejnych bestsellerów pisarza. Nie podoba się to samej zainteresowanej, której nie podoba się nazwisko nowej postaci. W rozmowie z Castlem Beckett uważa, iż bardziej pasowałoby ono striptizerce. Sugeruje się, że zainteresowanie Castle’a morderstwami i śmiercią może być wynikiem traumy z dzieciństwem. Pytany o to przez Kate pisarz unikał odpowiedzi. Później przyznaje się córce, że jednym z powodów, dla których pisze jest zrozumienie dlaczego jak przestępcy mogą robić to, co robią.

  Komediodramat, film tragikomiczny – utwór filmowy, który łączy w swej konstrukcji elementy komizmu, liryzmu i tragizmu, tworząc z nich zarazem komediową i dramatyczną wizję świata wywołującą zarówno śmiech, jak i współczucie widza.Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).

  Niedługo po sukcesie pierwszej z książek o Nikki Heat Richard otrzymał propozycję napisania trzech powieści dotyczących losów bezimiennego brytyjskiego szpiega (wzorowanego na Jamesie Bondzie), ale odrzucił ofertę, rzekomo dlatego, że jego wydawca chciał, by ukazały się jeszcze trzy powieści z nową bohaterką i zaproponował mu więcej pieniędzy. Rzeczywistym powodem odrzucenia propozycji był fakt, iż zaakceptowanie jej byłoby jednoznaczne z zakończeniem swojej współpracy z Beckett.

  American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.Edgar Allan Poe (ur. 19 stycznia 1809 w Bostonie, w stanie Massachusetts, zm. 7 października 1849 w Baltimore, w stanie Maryland) – amerykański poeta, nowelista, krytyk literacki i redaktor. Przedstawiciel romantyzmu w literaturze amerykańskiej. W jego twórczości dominowały wątki fantastyki i horroru. Zapoczątkował gatunek noweli kryminalnej (Zabójstwo przy Rue Morgue, Złoty żuk). Stworzył także pierwszą w literaturze postać detektywa – C. Auguste’a Dupina.

  Castle nieustannie bada współpracowników i zdobywa nowe umiejętności, które chce przekazać swoim postaciom. Przydatne są dla niego uwagi jego córki - Alexis, która często pomaga mu w rozwiązaniu spraw, czy możliwość zetknięcia się z różnymi ludźmi, np. seryjnymi mordercami. Jednym z nich jest Jerry Tyson znany także jako „Potrójny zabójca”, czy „3XK”.

  James Patterson (ur. 22 marca 1947 w Newburgh w stanie Nowy Jork) - amerykański pisarz, autor thrillerów i powieści kryminalnych.Lustro półprzepuszczalne, zwierciadło półprzepuszczalne – lustro odbijające część światła, a pozostałą część przepuszczające (pomijając światło pochłonięte). Odbita ilość światła jest na tyle znaczna, że powstały obraz wygląda jak w zwykłym lustrze.

  W jednym z odcinków była dziewczyna Castle’a Kyra Blaine, której poświęcił A Rose for Everafter wyznała detektyw Beckett, że Richard dedykuje swoje książki tylko osobom, na których mu zależy.

  Praca z policją[ | edytuj kod]

  W odcinku pilotażowym serialu Castle jest przesłuchiwany przez detektyw Beckett z nowojorskiej policji, kiedy dwie ofiary morderstwa giną w sposób jaki opisywał w swoich powieściach Flowers for Your Grave i Hell Hath No Fury. Beckett próbuje ograniczyć dostęp Castle’a do przypadku, jednak ten pragnie zobaczyć „dzieło” swojego naśladowcy i coraz bardziej interesuje się sprawą. Richard odkrywa nagle nieścisłości w poczynaniach mordercy. Stwierdza, że jeśli byłby to obłąkany fan, to ofiary zostałyby zabite w identyczny sposób. Dzięki tym spostrzeżeniom przyczynia się do rozwikłania zagadki. Castle odkrywa nagle nową inspirację w postaci Kate Beckett i pragnie stworzyć bohaterkę, która będzie na niej wzorowana. Dzięki znajomości z burmistrzem Nowego Jorku otrzymuje zezwolenie na współpracę z detektyw Beckett i jej zespołem.

  Michael Connelly (ur. 21 lipca 1956 w Filadelfii), amerykański pisarz, autor powieści kryminalnych, twórca postaci Harry’ego Boscha.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Relacje Kate i Richarda są często napięte, między innymi dlatego, że Castle nie zawsze słucha poleceń Beckett. Pomimo tego, znajomość Castle’a w wielu niejasnych dla nowojorskiej policji tematach często przyczynia się do przełomów w sprawie. Mimo, iż jest biegłym strzelcem (co ujawnia się dopiero w czasie zakładu z Beckett), to pracuje całkowicie bez broni. Jego pozycja konsultanta pozwala mu zazwyczaj na uczestnictwo w części pracy detektywistycznej „zabawy” i nie musi martwić się o więcej szczegółów, takich jak uciążliwe formalności. Zespół często wystawia go w różnych kryzysowych sytuacjach, gdzie przestępcy żądają nie angażowania się policji, np. zostawianie okupu. Castle ma możliwość przesłuchiwania świadków, ale jedynie pod nadzorem jednego z detektywów (zazwyczaj det. Beckett). Richard znany jest z wygłaszania często abstrakcyjnych teorii, które są zazwyczaj wyśmiewane przez resztę zespołu, jednak czasami prowadzą one do rozwiązania zagadki.

  Bestseller (z ang. "najlepiej sprzedający się") – książka, film, gra lub inne wydawnictwo, które dzięki tematowi, sposobowi ujęcia, szczególnej aktualności lub innym czynnikom uzyskuje w pewnym okresie największą popularność i najwyższe nakłady, niejednokrotnie niezależnie od swej wartości artystycznej.Stephen J. Cannell (ur. 5 lutego 1941, zm. 30 września 2010) – amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy. Zmarł na raka skóry.

  Kariera pisarska dała mu talent do zwracania bacznej uwagi na drobne, wydawać by się mogło nieistotne, szczegóły, które w konsekwencji okazują się być bardzo przydatne. Początkowo przedstawiany jako żartobliwy i niedojrzały, nosi kamizelkę kuloodporną z napisem „Pisarz” (ang. „Writer”), jednak w miarę upływu czasu postać Castle’a rozwija się. Pomaga Beckett w sprawie złapania zabójcy odpowiedzialnego za śmierć jej matki. Z biegiem zdarzeń znajomość Richarda i Kate ulega znaczącej poprawie. W ostatnim odcinku trzeciego sezonu, „Knockout”, Castle w końcu wyznaje swoje uczucia do Beckett, która zostaje postrzelona podczas przemówienia na pogrzebie kapitana Roya Montgomery'ego. W sezonie czwartym Richard kontaktuje się z tajemniczym mężczyzną, który przedstawia się jako przyjaciel Montgomery'ego i sugeruje, że zna szczegóły dotyczące śmierci matki Kate. Castle dowiaduje się, że było to zabójstwo na zlecenie, a zleceniodawca jest na tyle wysoko postawioną osobą, że może zniszczyć wszystkich na swojej drodze. Postać informuje, iż Montgomery trzymał pliki, które gdyby zostały ujawnione zaszkodziłyby zabójcy i innym ludziom z jego otoczenia. Mężczyźni zawierają umowę, o której nie może dowiedzieć się Beckett. Castle ze szczegółów spotkania zwierza się jedynie swojej matce. Kolejne sezony pogłębiają i komplikują sprawę morderstwa matki Kate.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Katherine Houghton "Kate" Beckett – fikcyjna detektyw nowojorskiej policji z komediodramatu kryminalnego stacji ABC, Castle grana przez Stanę Katic. Za tę rolę aktorka otrzymała nominację do Nagrody Satelity dla "Najlepszej aktorki w serialu dramatycznym". Zdobyła także PRISM Award za "Najlepszy występ w odcinku dramatycznym".

  W odcinku „47 sekund”, Beckett wyjawia podczas przesłuchiwania podejrzanego, że pamięta każdą sekundę z postrzelenia ją w momencie przemówienia na pogrzebie Montgomery'ego, nie zdając sobie sprawy, że Castle stoi za lustrem weneckim. Relacje między współpracownikami ulegają znacznemu pogorszeniu. Richard jest zły na Kate, że tak długo to ukrywała. Jednak w ostatnim odcinku czwartego sezonu Beckett przychodzi do mieszkania Castle’a mówiąc mu, że po ich kłótni, podczas której Castle wyznał jej miłość, była na progu śmierci, myślała tylko o nim, a potem całuje pisarza. Od tamtej pory Richard i Kate ukrywają swój związek, aby nie mieć problemów w pracy. O prawdzie dowiaduje się w odcinku „Morderstwo” napisał dowiaduje się detektyw Ryan, który pomaga parze w rozwiązaniu sprawy, ale postanawia zachować to dla siebie i szanować ich prywatność. Następnie o zażyłości dowiadują się detektyw Esposito, którego informuje Ryan oraz dr Lanie Parish, której zwierza się Beckett. W odcinku „Still” kapitan Gates ujawnia, że wie o relacji łączącej Castle’a z Kate, ale prosi ich aby zachowywali profesjonalizm w pracy.

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Poniżej znajduje się lista odcinków serialu telewizyjnego Castle – emitowanego przez amerykańską stację telewizyjną ABC od 9 marca 2009 roku. W Polsce serial jest emitowany od 9 listopada 2009 roku przez Universal Channel, od 6 października 2010 roku przez TVP2, od 3 kwietnia 2012 roku przez AXN oraz przez TVN 7.

  Książki[ | edytuj kod]

  W ramach promocji serialu 29 września 2009 roku została wydana przez wydawnictwo Hyperion książka Fala upału (ang. Heat Wave). Powieść zadebiutowała na 26 miejscu listy nowojorskiej listy bestsellerów, a z czasem osiągnęła nawet szóstą pozycję w tym zestawieniu. Dnia 28 września 2010 roku wydano drugą z książek Richarda Castle’a Nagi żar (ang. Naked Heat), która w pierwszym tygodniu sprzedaży osiągnęła siódmą lokatę na tej samej liście. Później wydano jeszcze kolejno: Heat Rises (20 września 2011), Frozen Heat (11 sierpnia 2012). Na rynku pojawiła się również powieść Deadly Storm w wersji komiksowej. Książka została napisana przez Briana Michaela Bendisa i Kelly Sue DeConnick. Ilustracje zostały stworzone przez Lana Medinę, a całość opublikowane przez Marvel Comics 28 września 2011 roku.

  Castle − amerykański serial kryminalny stacji ABC mający swoją premierę 9 marca 2009. Twórcą serialu jest amerykański scenarzysta Andrew W. Marlowe. W listopadzie 2009 stacja Universal Channel rozpoczęła emisję pierwszego sezonu "Castle" w Polsce, zaś w lutym 2010 swoją premierę miał sezon drugi, którego emisję Universal Channel zakończył w czerwcu tego samego roku. W USA premiera trzeciego sezonu odbyła się 20 września 2010 roku, zaś w Polsce 28 lutego 2011, w międzyczasie również TVP2 rozpoczęła emisję serialu, którą przerwano wraz z zakończeniem trzeciego sezonu. W dniu 10 stycznia 2011 roku stacja ABC ogłosiła, iż losy bohaterów serialu "Castle", będą kontynuowane w sezonie czwartym. Jesienią 2012 roku rozpoczęto emisję sezonu piątego.Marvel Comics – jedno z amerykańskich wydawnictw komiksowych należące do Marvel Entertainment, jednej z filii The Walt Disney Company. Wydawnictwo wydało komiksy o przygodach takich bohaterów jak: Kapitan Ameryka, Iron Man, Spider-Man, Hulk, Punisher, Daredevil, Fantastyczna Czwórka, Avengers, Blade czy też grupa X-Men.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  James Bond (pseudonim Agent 007) – postać fikcyjna agenta Jej królewskiej Mości, w służbie brytyjskiego wywiadu wojskowego – MI6, stworzona przez pisarza Iana Fleminga. Bond jest protagonistą w wielu powieściach i opowiadaniach Fleminga, po śmierci autora dalsze przygody Bonda opisywali Kingsley Amis, John Gardner, Christopher Wood, Raymond Benson, Sebastian Faulks i Jeffery Deaver.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Nathan Fillion (ur. 27 marca 1971 roku w Edmonton) – kanadyjski aktor, aktywny w branży filmowej począwszy od roku 1994.
  Film kryminalny – w najbardziej ogólnym znaczeniu, to film, który tematyką obejmuje różne aspekty przestępczości i wymiaru sprawiedliwości. Stylistycznie, może łączyć się z innymi gatunkami filmowymi, najczęściej z dramatem, thrillerem, filmem akcji lub noir. Projekty, których fabuła koncentruje się na wątkach mafijnych, są najczęstszymi przykładami filmów kryminalnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.