Richard Castle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Richard Edgar Castle, właśc. Richard Alexander Rodgers – fikcyjny pisarz bestsellerowych kryminałów z komediodramatu kryminalnego stacji ABC, Castle. Odgrywana przez Nathana Filliona postać jest optymistyczną i bogatą osobą. Cierpiał na blokadę twórczą po zabiciu głównego bohatera swoich książek - Derricka Storma, odnajduje się, kiedy angażuje się, dzięki znajomości z burmistrzem miasta, w śledztwo w sprawie zabójcy-naśladowcy prowadzone przez detektyw Kate Beckett i jej zespół. W Kate odkrywa źródło inspiracji, czego dowodem jest nowa bohaterka jego kryminałów – Nikki Heat, wzorowana na Beckett. Mimo iż Richard Castle jest postacią fikcyjną to jego książki doczekały się premiery także w realnym świecie.

Komediodramat, film tragikomiczny – utwór filmowy, który łączy w swej konstrukcji elementy komizmu, liryzmu i tragizmu, tworząc z nich zarazem komediową i dramatyczną wizję świata wywołującą zarówno śmiech, jak i współczucie widza.Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Richard Castle ma córkę Alexis ze swojego pierwszego małżeństwa z Meredith Castle. Jego matka Marta Rodgers jest aktorką, a ojciec przez długi czas jest nieznany. W odcinku „Hunt” w piątym sezonie możemy dowiedzieć się, iż jest nim agent CIA ukrywający się pod nazwiskami „Jackson Hunt” lub „Anderson Cross”.

American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.Edgar Allan Poe (ur. 19 stycznia 1809 w Bostonie, w stanie Massachusetts, zm. 7 października 1849 w Baltimore, w stanie Maryland) – amerykański poeta, nowelista, krytyk literacki i redaktor. Przedstawiciel romantyzmu w literaturze amerykańskiej. W jego twórczości dominowały wątki fantastyki i horroru. Zapoczątkował gatunek noweli kryminalnej (Zabójstwo przy Rue Morgue, Złoty żuk). Stworzył także pierwszą w literaturze postać detektywa – C. Auguste’a Dupina.

Castle urodził się jako Richard Alexander Rodgers, ale odkąd zaczął pisać książki zmienił swoje nazwisko na Richard Edgar Castle. Drugie imię - Edgar nadał sobie na cześć Edgara Allana Poe, ale nadal używa imienia Alexander jako swoje drugie imię. Jego żonami były Meredith Castle oraz Gina Cowell. Aktualnie jego żoną jest Kate Beckett.

James Patterson (ur. 22 marca 1947 w Newburgh w stanie Nowy Jork) - amerykański pisarz, autor thrillerów i powieści kryminalnych.Lustro półprzepuszczalne, zwierciadło półprzepuszczalne – lustro odbijające część światła, a pozostałą część przepuszczające (pomijając światło pochłonięte). Odbita ilość światła jest na tyle znaczna, że powstały obraz wygląda jak w zwykłym lustrze.

Jego znajomymi są również pisarze: James Patterson, Stephen J. Cannell, Michael Connelly oraz Dennis Lehane. Do czasu śmierci Cannella literaci grywali w pokera.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Michael Connelly (ur. 21 lipca 1956 w Filadelfii), amerykański pisarz, autor powieści kryminalnych, twórca postaci Harry’ego Boscha.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Bestseller (z ang. "najlepiej sprzedający się") – książka, film, gra lub inne wydawnictwo, które dzięki tematowi, sposobowi ujęcia, szczególnej aktualności lub innym czynnikom uzyskuje w pewnym okresie największą popularność i najwyższe nakłady, niejednokrotnie niezależnie od swej wartości artystycznej.
Stephen J. Cannell (ur. 5 lutego 1941, zm. 30 września 2010) – amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy. Zmarł na raka skóry.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Katherine Houghton "Kate" Beckett – fikcyjna detektyw nowojorskiej policji z komediodramatu kryminalnego stacji ABC, Castle grana przez Stanę Katic. Za tę rolę aktorka otrzymała nominację do Nagrody Satelity dla "Najlepszej aktorki w serialu dramatycznym". Zdobyła także PRISM Award za "Najlepszy występ w odcinku dramatycznym".
Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

Reklama