• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Richard Bergh  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Szwedzka Królewska Akademia Sztuki (szw. Kungliga Akademien för de fria konsterna lub Konstakademien) - akademia założona w 1773 przez króla Gustawa III, jedna z Królewskich Akademii w Szwecji.Nacka – część obszaru tätortu Sztokholm stanowiąca jednocześnie centrum i siedzibę władz (centralort) gminy Nacka, położonej w regionie Sztokholm (Södermanland), ok. 5 km na południowy-wschód od centrum stolicy Szwecji w kierunku wyspy Värmdö.
  Wizja, motyw z Visby, 1892–1894, Nationalmuseum
  Rycerz i panna, 1897, Thielska Galleriet
  Skandynawski letni wieczór, 1889–1900, Göteborgs konstmuseum

  Sven Richard Bergh (ur. 28 grudnia 1858, Sztokholmie, zm. 29 stycznia 1919, w Saltsjö-Storängen, w regionie Sztokholm) – szwedzki malarz, należący wspólnie z Karlem Nordströmem i Nilsem Kreugerem do ugrupowania Varbergsskolan (1893–1896). Malował głównie portrety i pejzaże. Poza działalnością malarską zajmował się pisaniem książek o sztuce i pracą pedagogiczną. W latach 1915–1919 był szefem Nationalmuseum.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Thielska Galleriet (pol. Galeria Sztuki imienia Thiela) – państwowa galeria sztuki położona na wyspie Djurgården w Sztokholmie. Powstała w 1926 roku na bazie kolekcji dzieł sztuki zgromadzonych na przełomie XIX i XX wieku przez bankiera i kolekcjonera Ernesta Thiela. Budynek galerii zaprojektował architekt Ferdynand Boberg.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 2 Przypisy
 • 3 Bibliografia
 • 4 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Katwijk – gmina w Holandii, w prowincji Holandia Południowa, nad Morzem Północnym. W 2011 roku liczyła 62 034 mieszkańców.
  Sztokholm to jeden z 21 szwedzkich regionów terytorialnych (szw. län). Graniczy z regionami Uppsala i Södermanland oraz z Morzem Bałtyckim. Siedziba władz regionu – Sztokholm – jest jednocześnie stolicą Szwecji.
  Szkoła realna – koncepcja systemu oświaty, której autorem był Jan Juliusz Hecker, zakładająca uwzględnienie w procesie kształcenia walorów wychowawczych, położenia nacisku na zdobywanie praktycznych umiejętności oraz głosząca potrzebę edukacji szerokiego grona ludności, także mas chłopskich. Założenia te miały być spełnione przez wprowadzenie 6-letniej szkoły. Narodziny tej idei wiązały się z reformami oświaty w Prusach za rządów Fryderyka II Wielkiego, gdzie też została ona po raz pierwszy wprowadzona w życie, a pierwsza berlińska szkoła została oddana do użytku w 1747 roku.
  Göteborgs konstmuseum (pol. Muzeum Sztuki w Göteborgu) to jedno z ważniejszych muzeów gromadzących sztukę nordycką w Szwecji.
  Doctor honoris causa (z łac. [doktor] dla zaszczytu) – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia, ale nadawany jest zazwyczaj osobom o wysokim statusie społecznym lub naukowym.
  Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.