• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Richard Bergh  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Ernst Abraham Josephson (ur. 16 kwietnia 1851 w Sztokholmie, zm. 22 listopada 1906) – szwedzki malarz, grafik i poeta. Szwedzka Królewska Akademia Sztuki (szw. Kungliga Akademien för de fria konsterna lub Konstakademien) - akademia założona w 1773 przez króla Gustawa III, jedna z Królewskich Akademii w Szwecji.

  Sven Richard Bergh (ur. 28 grudnia 1858, Sztokholmie, zm. 29 stycznia 1919, w Saltsjö-Storängen, w regionie Sztokholm) – szwedzki malarz, należący wspólnie z Karlem Nordströmem i Nilsem Kreugerem do ugrupowania Varbergsskolan (1893–1896). Malował głównie portrety i pejzaże. Poza działalnością malarską zajmował się pisaniem książek o sztuce i pracą pedagogiczną. W latach 1915–1919 był szefem Nationalmuseum.

  Nacka – część obszaru tätortu Sztokholm stanowiąca jednocześnie centrum i siedzibę władz (centralort) gminy Nacka, położonej w regionie Sztokholm (Södermanland), ok. 5 km na południowy-wschód od centrum stolicy Szwecji w kierunku wyspy Värmdö.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Sven Richard Bergh urodził się jako syn malarza-pejzażysty Johana Edvarda Bergha i Amandy Josefiny Amalii Helander. W latach 1886–1876 uczęszczał do szkoły realnej i gimnazjum Beskovska skolan. W 1877 roku został słuchaczem prywatnej szkoły malarskiej Edvarda Perséusa. W tym czasie poznał bliżej Karla Nordströma i Nilsa Kreugera; ich znajomość przekształciła później się długoletnią przyjaźń. W latach 1878–1881 Bergh studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie. Latem 1881 roku wyjechał do Francji, zatrzymując się początkowo w Villerville, by jesienią osiąść w Paryżu. Tam został słuchaczem Akademii Colarossiego oraz uczniem Jean-Paula Laurensa. W Paryżu mieszkał do 1884 roku, spędzając sezony letnie między innymi w miasteczku Grez-sur-Loing. W 1883 roku był z Kreugerem w Katwijk w Holandii. W tym samym roku zadebiutował w paryskim Salonie otrzymując medal 3. klasy. Latem 1884 roku powrócił do Szwecji. 10 września 1885 roku ożenił się z Heleną Marią Klemming. Razem z Ernstem Josephsonem był komisarzem wystawy „Från Seines strand” otwartej 1 kwietnia 1885 roku. Jesienią 1886 roku został sekretarzem nowo powstałego związku artystów Konstnärsförbundet. Do lata 1887 roku przebywał we Francji, po czym powrócił do Szwecji osiedlając się w majątku Ösbyholm koło Norrtälje. Kolejne lata spędzał na przemian w Paryżu i Ösbyholm. W 1889 roku uczestniczył w prowadzonych przez Konstnärsförbundet przygotowaniach do prezentacji sztuki szwedzkiej w ramach wystawy światowej w Paryżu, gdzie za pokaz swoich prac otrzymał medal honorowy. Z powodu choroby żony oboje musieli powrócić do Szwecji. Żona artysty zmarła 25 czerwca 1889 roku mając 26 lat. 10 września 1890 roku Bergh ożenił się ponownie, z Gerdą Ingeborg Winkrans (zmarła 18 grudnia 1919 roku).

  Thielska Galleriet (pol. Galeria Sztuki imienia Thiela) – państwowa galeria sztuki położona na wyspie Djurgården w Sztokholmie. Powstała w 1926 roku na bazie kolekcji dzieł sztuki zgromadzonych na przełomie XIX i XX wieku przez bankiera i kolekcjonera Ernesta Thiela. Budynek galerii zaprojektował architekt Ferdynand Boberg.Katwijk – gmina w Holandii, w prowincji Holandia Południowa, nad Morzem Północnym. W 2011 roku liczyła 62 034 mieszkańców.

  Później Bergh mieszkał głównie w Sztokholmie, z wyjątkiem okresu jesień 1893 – jesień 1896, kiedy mieszkał w Varberg, tworząc razem z Kreugerem i Nordströmem Szkołę z Valberg. Bergh jeszcze podczas pobytu we Francji zainteresował się literaturą spod znaku symbolizmu. W przedstawianiu otaczającej go rzeczywistości dążył do podkreślania tego, co niematerialne. Ten literacki symbolizm charakteryzował w przeważającej części jego twórczość w okresie istnienia Szkoły Varberg. Interesował się on w mniejszym stopniu, niż jego koledzy, malowaniem pejzaży, woląc zamiast tego malować naturalistycznie oddane postacie.

  Sztokholm to jeden z 21 szwedzkich regionów terytorialnych (szw. län). Graniczy z regionami Uppsala i Södermanland oraz z Morzem Bałtyckim. Siedziba władz regionu – Sztokholm – jest jednocześnie stolicą Szwecji.Szkoła realna – koncepcja systemu oświaty, której autorem był Jan Juliusz Hecker, zakładająca uwzględnienie w procesie kształcenia walorów wychowawczych, położenia nacisku na zdobywanie praktycznych umiejętności oraz głosząca potrzebę edukacji szerokiego grona ludności, także mas chłopskich. Założenia te miały być spełnione przez wprowadzenie 6-letniej szkoły. Narodziny tej idei wiązały się z reformami oświaty w Prusach za rządów Fryderyka II Wielkiego, gdzie też została ona po raz pierwszy wprowadzona w życie, a pierwsza berlińska szkoła została oddana do użytku w 1747 roku.

  Po 1905 roku Berg zamieszkał w swej rodzinnej miejscowości pod Sztokholmem. W międzyczasie wyjeżdżał za granicę; lato 1890 i 1894 roku spędził w Norwegii, zimą 1897/1898 i w 1901 roku przebywał we Włoszech (w pierwszym wypadku z księciem Eugeniuszem), a w 1898 roku był w Holandii (razem z Kreugerem). W latach 1890–1893 i 1895–1897 pracował jako pedagog we własnym studio. w latach 1905–1908 pracował też (obok Kreugera i Nordströma) jako wykładowca w trzeciej szkole prowadzonej przez Konstnärsförbundet. 5 lutego 1915 roku został szefem Nationalmuseum. 31 października 1917 roku otrzymał tytuł doctor honoris causa w dziedzinie filozofii.

  Göteborgs konstmuseum (pol. Muzeum Sztuki w Göteborgu) to jedno z ważniejszych muzeów gromadzących sztukę nordycką w Szwecji.Doctor honoris causa (z łac. [doktor] dla zaszczytu) – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia, ale nadawany jest zazwyczaj osobom o wysokim statusie społecznym lub naukowym.
 • Wizja, motyw z Visby, 1892–1894, Nationalmuseum

 • Rycerz i panna, 1897, Thielska Galleriet

 • Artystka Eva Bonnier, 1889, Nationalmuseum

 • Skandynawski letni wieczór, 1889–1900, Göteborgs konstmuseum

 • Forteca Varberg, Nationalmuseum

 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jean-Paul Laurens (ur. 1838 w Fourquevaux, zm. 1921 w Paryżu) – francuski malarz i rzeźbiarz akademicki, profesor École des Beaux-Art. Malował obrazy o tematyce historycznej i portrety. Jego uczniami byli André Dunoyer de Segonzac (1884 – 1974), Maurice Brazil Prendergast (1858 – 1924) i George Barbier (1882 – 1932).
  Portret (fr. portrait) – obraz, zdjęcie lub inne dzieło będące przedstawieniem osoby i odwzorowujące jej wygląd zewnętrzny, a czasem także cechy osobowości.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Norrtälje – miasto w Szwecji, w regionie terytorialnym Sztokholmu, siedziba gminy Norrtälje. Według danych szacunkowych na rok 2005 – 16 263 mieszkańców. Jest członkiem Związku Miast Bałtyckich.
  Nils Edvard Kreuger (ur. 11 października 1858 w Kalmarze, zm. 11 maja 1930 w Sztokholmie) – szwedzki malarz, należący wspólnie z Karlem Nordströmem i Richardem Berghiem do ugrupowania Varbergsskolan (1893–1896). Malował głównie pejzaże.
  Eugén Napoleon Nicolaus (ur. 1 sierpnia 1865 w pałacu Drottningholm, zm. 17 sierpnia 1947 w Sztokholmie) – książę Närke, książę Szwecji a także do 1905 książę Norwegii, z dynastii Bernadotte, malarz, kolekcjoner dzieł artystycznych oraz mecenas sztuki.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.