• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rich Text Format

  Przeczytaj także...
  TextEdit – edytor tekstu firmy Apple Inc., dołączony do systemu operacyjnego OS X. Ma podstawowe funkcje z zakresu obróbki tekstu, pozwala na umieszczanie grafiki i tabel. Zapisuje dokumenty w formatach RTF, Microsoft Office Word 2007 XML oraz OpenDocument.WordPad – procesor tekstów, który zawarty jest w prawie wszystkich wersjach Microsoft Windows, począwszy od Windows 95. Zastąpił on procesor Windows Write.
  Unicode – komputerowy zestaw znaków mający w zamierzeniu obejmować wszystkie pisma używane na świecie. Definiują go dwa standardy – Unicode oraz ISO 10646. Znaki obu standardów są identyczne. Standardy te różnią się w drobnych kwestiach, m.in. Unicode określa sposób składu.

  RTF (Rich Text Format) – format pliku opracowany w 1987 r. przez Microsoft do między-platformowej wymiany informacji między procesorami tekstów.

  RTF posługuje się zestawami znaków ANSI, PC-8, Macintosh lub IBM PC do sterowania formatowaniem tekstu na ekranie i w druku. Od wersji 1.6 RTF obsługuje Unicode. Składnia formatu jest podobna do składni TeX. Użycie kodów sterujących pozwala łatwo tworzyć dokumenty z definicją czcionki, wielkością czcionki, kolorem tekstu czy tablicami – stąd popularność wśród programistów. RTF jest formatem domyślnych edytorów w systemie OS XTextEdit, oraz w systemie Microsoft WindowsWordPad.

  Procesor tekstu - zaawansowany edytor tekstowy umożliwiający oprócz edycji czystej zawartości tekstowej, także formatowanie tekstu, czyli nadanie mu odpowiedniej szaty typograficznej (np. stosowanie krojów pisma, ustalanie łamów, regulacja świateł itd.), stosowanie różnych kolorów, łączenie tekstu z grafiką, a jednocześnie określenie formatu papieru, na którym dany dokument ma być wydrukowany. Aby to wszystko było możliwe do wykonania w praktyce, edycja odbywa się w trybie WYSIWYG (czyli na ekranie monitora prezentowane są efekty wprowadzanych zmian wyglądu, i jednocześnie jest to wygląd dokumentu taki sam, jak po wydrukowaniu).Format pliku w informatyce to ustalony standard zapisu informacji w pliku danego typu. Sposób zakodowania informacji lub danych zależy od zastosowanej aplikacji. Ze względu na dostępność do specyfikacji struktury formatu, wyróżnia się powszechnie znany, czyli otwarty format pliku (o publicznie dostępnej strukturze) oraz utajniony przez producenta programu format zamknięty.

  Przykład pliku[]

  Użycie poniższego kodu:

   {\rtf
   Cześć!\par
   Trochę {\b wytłuszczonego tekstu}.\par
   }
  

  da w wyniku:

  Cześć!
  Trochę wytłuszczonego tekstu.

  Uwagi[]

  Wsteczny ukośnik \ rozpoczyna kod sterujący. Kod \par wskazuje nowy akapit, a kod \b włącza pogrubienie tekstu. Nawiasy klamrowe {} definiują grupę; w przykładzie grupa została użyta do ograniczenia oddziaływania kodu sterującego \b. Wszystko inne będzie traktowane jako czysty tekst, czyli tekst do sformatowania. Poprawny dokument RTF jest grupą zaczynającą się od kodu sterującego \rtf.

  Linki zewnętrzne[]

 • RTF 1.9.1 specification (wer. 1.9 styczeń 2007, wer. 1.9.1 marzec 2008)
 • RTF 1.8 specification (kwiecień 2004).
 • RTF 1.7 specification (31 sierpnia 2001)
 • RTF 1.6 specification (maj 1999).
 • RTF specification - zawiera wersje 1.3 i 1.5.
 • RTF 1.5 specification (kwiecień 1997).
 • RTF 1.0 specification (czerwiec 1992). • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.