• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ribatejo

  Przeczytaj także...
  Torres Novas – miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Santarém, w regionie Centrum, w podregionie Médio Tejo.Vila Nova da Barquinha – miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Santarém, w regionie Centrum, w podregionie Médio Tejo.
  Chamusca – miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Santarém, w regionie Alentejo, w podregionie Lezíria do Tejo.
  Dawna portugalska prowincja Ribatejo

  Ribatejo – jedna z wielu krain historycznych Portugalii.

  Jest to tzw. dawna prowincja, zwana także regionem naturalnym. Region został formalnie ustanowiony na mocy reformy administracyjnej z 1936. Prowincje w Portugalii nigdy nie miały żadnego praktycznego znaczenia i termin ten został wycofany ze słownika administracji na mocy uchwał z roku 1976. Pomimo to nazwa Ribatejo, podobnie jak nazwy innych krain historycznych (dawnych regionów), używane są w języku potocznym dla określenia pochodzenia produktów rolnych, z winem na czele.

  Tomar – miasto w Portugalii, w dystrykcie Santarém, w regionie Centrum w podregionie Médio Tejo. Jest siedzibą gminy o tej samej nazwie.Azambuja – miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Lizbona, w regionie Alentejo, w podregionie Lezíria do Tejo.

  Region Ribatejo graniczył na północnym wschodzie z Beira Litoral, na zachodzie i południu z Estremadura, na południowym wschodzie z prowincją Alto Alentejo i na zachodzie oraz północnym zachodzie z Beira Baixa.

  W skład regionu wchodziło 21 gmin (współcześnie 22), które w chwili obecnej w większości należą do Dystryktu Santarém. Stolicą regionu było Santarém.

  Współczesna przynależność gmin:

  Salvaterra de Magos – miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Santarém, w regionie Alentejo, w podregionie Lezíria do Tejo.Dystrykt Lizboński (port. Distrito de Lisboa, wym. [liʒˈbo.ɐ]) – jednostka administracyjna pierwszego rzędu w środkowej Portugalii. Ośrodkiem administracyjnym dystryktu jest miasto Lizbona. Położony jest na terenie regionu Lizbona oraz regionu Alentejo, od północy graniczy z dystryktem Leiria, od wschodu z dystryktem Santarém, od południa z dystryktem Setúbal. Powierzchnia dystryktu wynosi 2800 km², zamieszkują go 2 135 992 osoby, gęstość zaludnienia wynosi 774 os./km².
 • Dystrykt LizbonaAzambuja, Vila Franca de Xira.
 • Dystrykt Portalegre – Ponte de Sor.
 • Dystrykt SantarémAbrantes, Alcanena, Almeirim, Alpiarça, Benavente, Cartaxo, Chamusca, Constância, Coruche, Ferreira do Zêzere, Golegã, Rio Maior, Salvaterra de Magos, Santarém, Sardoal, Tomar, Torres Novas, Vila Nova da Barquinha.
 • Obecnie w obrębie gminy Vila Nova de Barquinha istnieje nowa gmina Entroncamento, utworzona w 1945.

  Beira Litoral – prowincja w Portugalii położona między miastami Figueira da Foz i Porto. Na wybrzeżu ośrodki turystyczne, wewnątrz prowincji żyzne gleby. Głównymi artykułami handlowymi są sól i wodorosty. Główne miasto: Coimbra.Santarém – miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Santarém, w regionie Alentejo, w podregionie Lezíria do Tejo.

  Terytorium 'Ribatejo, zgodnie z najnowszym europejskim podziałem administracyjnym, zostało podzielone między regiony: Alentejo, Centrum oraz Region Lizbona. Do roku 2002 stanowiło trzon regionu Lizbona i dolina Tagu.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Golegã – miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Santarém, w regionie Alentejo, w podregionie Lezíria do Tejo.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Constância – miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Santarém, w regionie Centrum, w podregionie Médio Tejo.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Cartaxo – miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Santarém, w regionie Alentejo, w podregionie Lezíria do Tejo.
  Alpiarça – miasto i gmina w dystrykcie Santarém, jest jedną z sześciu, która składa się z jednego sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Chamusca, Almeirim i Santarém.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.