• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Riaba Skała

  Przeczytaj także...
  Wielka Rawka (według różnych źródeł 1304 lub 1307 m n.p.m.) – najwyższy szczyt pasma granicznego w Bieszczadach Zachodnich.Tocja alpejska (Tozzia alpina) – gatunek rośliny należący do monotypowego rodzaju tocja. Występuje w górach Europy, głównie w Alpach. W Polsce występuje tylko jej podgatunek – tocja karpacka ( T. alpina subsp. carpatica). Jest rośliną rzadką. Występuje na pojedynczych tylko stanowiskach w Beskidzie Śląskim, Żywieckim, w Bieszczadach i na Babiej Górze. Wbrew swojej nazwie "alpejska", nie występuje w Tatrach.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Riaba Skała (1199 m n.p.m.) – szczyt w paśmie granicznym Bieszczadów Zachodnich, na granicy polsko-słowackiej.

  Nazwa pochodzi od ukraińskiego słowa "riabyj" – pstry. W literaturze najczęściej spotyka się również przekręconą(?) nazwę – Rabia Skała.

  Na wschód od głównej kulminacji znajduje się niższy (1169 m n.p.m.) wierzchołek (znak graniczny 1/15). Opada z niego na południe przepaść, znad której roztacza się widok na słowacką część Bieszczadów. Z najwyższego punktu odbiega na północ boczny grzbiet Paportnej i Jawornika. Najkrótsza droga na Riabą Skałę wiedzie ze wsi Wetlina (2.55 h).

  Niebieski szlak turystyczny biegnący z Białej będącej dzielnicą Rzeszowa do Grybowa, zwany czasem szlakiem granicznym (głównie na odcinkach przygranicznych), jest drugim pod względem długości pieszym szlakiem turystycznym w polskich górach (445 km). Prowadzi przez: Pogórze Dynowskie, Pogórze Przemyskie, Góry Sanocko-Turczańskie, Bieszczady Zachodnie oraz Beskid Niski. Na obszarze dwóch ostatnich z wyżej wymienionych pasm na długich odcinkach przebiega wzdłuż granicy polsko-słowackiej, a pomiędzy Wielką Rawką i Krzemieńcem w Bieszczadach – również polsko-ukraińskiej, jednak nie wykracza poza terytorium Polski. Najwyżej położone miejsce na trasie znajduje się pod wierzchołkiem Krzemienia (ok. 1320 m n.p.m.).Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.

  Z rzadkich w Polsce gatunków roślin stwierdzono występowanie tawuły średniej, przewiercienia długolistnego i tocji karpackiej.

  Piesze szlaki turystyczne[edytuj kod]

  szlak turystyczny żółty Wetlina Stare Sioło – JawornikPaportna – Riaba Skała
 • z Wetliny 3.15 h (↓ 2.35 h)
 • szlak turystyczny zielony szlak turystyczny żółty Wetlina Kościół – Jawornik – Riaba Skała
 • z Wetliny 2.55 h (↓ 2.20 h)
 • szlak turystyczny niebieski (fragment szlaku Rzeszów – Grybów) Przełęcz nad Roztokami GórnymiOkrąglik – Riaba Skała – KrzemieniecWielka RawkaUstrzyki Górne
 • z Przełęczy nad Roztokami 3.55 h (↓ 3.30 h), z Okrąglika 2.40 h (z powrotem 2.30 h)
 • z Ustrzyk Górnych 6.20 h (↓ 5.55 h), z Wielkiej Rawki 4 h (z powrotem 4.10 h), z Krzemieńca 3.25 h (z powrotem 3.30 h)
 • szlak turystyczny czerwony szlak słowacki, przebiegający razem z niebieskim na odcinku do Krzemieńca szlak turystyczny żółty szlak słowacki Nova Sedlica – Riaba Skała

  Przypisy

  1. Bieszczady. Mapa turystyczna. Skala 1:50 000. Wydawnictwo Kartograficzne Compass
  2. Bieszczady Wysokie. Mapa dla wytrawnego turysty. Skala 1:40 000. Wydawnictwo Ruthenus
  3. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Czerwona księga Karpat Polskich. Kraków: Instytut Botaniki PAN, 2008. ISBN 978-83-89648-71-6.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Krzemieniec (również Kremenaros, ukr. Кременець – Kremenec’, słow. Kremenec, węg. Kremenáros) – szczyt górski w wododziałowym paśmie Bieszczadów Zachodnich. Wysokość – 1221 m.Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jawornik (Sękowa; 1021 m n.p.m.) – szczyt w bocznym grzbiecie pasma granicznego Bieszczadów Zachodnich, odbiegającym z Riabiej Skały na północ. Wznosi się 400 m ponad wsią Wetlina. W całości pokryty lasem bukowym. Wąską przełęczą (933 m n.p.m.) połączony jest ze szczytem Paportnej.
  Okrąglik (słow. Kruhliak, 1101 m n.p.m.) – szczyt w paśmie granicznym Bieszczadów Zachodnich. Położony jest w Polsce, ale tuż przy granicy ze Słowacją. Jest zwornikiem dla biegnącego na północny zachód, w stronę Cisnej grzbietu Jasła. Kilkaset metrów na południowy wschód od szczytu znajduje się ponadto drugi zwornik, gdzie rozpoczyna się grzbiet kulminujący w Fereczatej.
  Szczyt – w ścisłym znaczeniu: najwyższy punkt wypukłej formy terenu: góry, grzbietu, grani, wzgórza, wydmy itp. Powszechnie jednak stosuje się określenie "szczyt" jako synonim całej góry, zwłaszcza o dużej wysokości względnej i stromych stokach. W fachowej literaturze dla określenia najwyższej części, czyli czubka góry, czy turni, stosuje się określenie wierzchołek. I tak np. przez pojęcie Śnieżnica rozumie się całą górę Śnieżnica mającą 3 wierzchołki: Na Budzaszowie, Wierchy i Nad Stambrukiem.
  Ustrzyki Górne – wieś w Polsce położona nad potokiem Wołosatym w Bieszczadach, w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Lutowiska w pobliżu skrzyżowania dróg wojewódzkich nr 896 i 897. Wieś jest siedzibą sołectwa Ustrzyki Górne, w którego skład wchodzi również miejscowość Wołosate.
  Przełęcz nad Roztokami Górnymi (słow. Ruské Sedlo) – 801 m n.p.m. – przełęcz w Bieszczadach Zachodnich na granicy polsko-słowackiej w okolicy Roztok Górnych. Znajduje się pomiędzy Rypim Wierchem a Okrąglikiem.
  Wetlina – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Cisna, nad potokiem Wetlina, na granicy Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, przy drodze wojewódzkiej nr 897.
  Bieszczady Zachodnie (522.12) – rozciągają się od Przełęczy Użockiej (853 m n.p.m.) na wschodzie po Przełęcz Łupkowską (640 m n.p.m.) na zachodzie. Obszar ten w większości leży na terenie Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Charakterystyczny krajobraz Bieszczadów to równoległe, długie, ciągnące się z północnego zachodu na południowy wschód pasma górskie, których wysokość wzrasta z zachodu na wschód. Najwyższym szczytem Bieszczadów Zachodnich jest Tarnica (1346 m n.p.m.), najwybitniejszym – Wielka Rawka (523 m nad przeł. Beskid).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.