• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Riła  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Nietoperze, rękoskrzydłe (Chiroptera) – rząd ssaków łożyskowych, obejmujący ok. 1100 gatunków, do którego zalicza się 17 rodzin zgrupowanych w dwóch podrzędach:Teodosiewi karauli (bułg. Теодосиеви караули) – szczyt pasma górskiego Riła, w Bułgarii, o wysokości 2667 m n.p.m.
  Średni roczny opad w Rile jest kilkakrotnie większy niż średni roczny opad w Bułgarii
  Siedem Riłskich Jezior
  Źródło Maricy pod szczytem Mariszki czał
  Widok na Riłę z Kostenca
  Szlak turystyczny niedaleko Musali
  Szczyt Malowica
  Szczyt Rawni czał
  Wodospad Skakawica
  Dębik ośmiopłatkowy rosnący w górach Riła

  Riła (bułg. Рила, Рила планина) – pasmo górskie w południowo-zachodniej Bułgarii. Jest najwyżej wzniesionym masywem górskim na Półwyspie Bałkańskim, najwyższy szczyt Musała ma wysokość 2925 m n.p.m. Riła stanowi również szóste co do wysokości pasmo górskie w Europie (przy założeniu, że każde z nich jest reprezentowane tylko przez najwyższy szczyt) po Kaukazie, Alpach, Sierra Nevadzie, Pirenejach i masywie Etny. Jest także najwyższym pasmem leżącym między Alpami a Kaukazem. Na większości obszaru Riły utworzono park narodowy.

  Suseł moręgowany (Spermophilus citellus) – niewielki gryzoń z rodziny wiewiórkowatych zamieszkujący tereny Europy Środkowej i Wschodniej. W Polsce susła moręgowanego uznano za gatunek „zanikły lub prawdopodobnie zanikły” i objęto ścisłą ochroną gatunkową. Od 2005 w województwie opolskim, a od 2008 także w dolnośląskim prowadzi się reintrodukcję gatunku.Półwysep Bałkański (Bałkany) – półwysep położony w południowo-wschodniej części Europy. Jego granice wyznacza od zachodu Morze Adriatyckie i Morze Jońskie, od wschodu Morze Czarne i morze Marmara (cieśniny Bosfor i Dardanele), od południowego wschodu Morze Egejskie. Północna granica półwyspu ma charakter umowny. Zgodnie z tradycją przebiega następująco: wzdłuż Dunaju od Morza Czarnego do ujścia Sawy (rejon Belgradu), następnie wzdłuż Sawy do ujścia Kupy (rejon miasta Sisak), następnie wzdłuż Kupy aż do jej źródła (rejon Osilnicy), następnie przekracza pasmo Gorski Kotar przez tzw. Bramę Liburnijską (chorw. i wł. Vrata) na południe od góry Risnjak i dochodzi do Morza Adriatyckiego w rejonie Rijeki. Oprócz tej najpopularniejszej konwencji były i są proponowane inne linie stanowiące granicę między Półwyspem Bałkańskim a resztą kontynentu, np. linia prosta styczna do brzegów Adriatyku i Morza Czarnego, a także linia łącząca Triest z Odesą.
   Osobny artykuł: Park Narodowy Riły.

  Nazwa "Riła" pochodzi prawdopodobnie z języka trackiego i oznacza „górę pełną wody”.

  Pod względem kulturowym Riła słynie z Rylskiego Monastyru, największego i najważniejszego monastyru w Bułgarii, założonego w X wieku przez Jana Rylskiego.

  Bułgarski poeta Iwan Wazow przyrównał Riłę do twierdzy zbudowanej w obłokach z dobrowolnymi granitowymi bastionami

  Łupek krystaliczny, łupek metamorficzny – skała metamorficzna o doskonałej łupkowatości, czyli podzielności na płytki.Rilec (bułg. Рилец, nazywany też Dżendema) – szczyt środkowej Riły, w Bułgarii, o wysokości 2713 m n.p.m. Rilec posiada granitowe, nagie, skaliste zbocza. Ze szczytu widoczny jest grzbiet Malowiszki.

  Spis treści

 • 1 Położenie
 • 2 Wody
 • 3 Wewnętrzny podział Riły
 • 4 Geologia
 • 5 Klimat
 • 6 Flora i fauna
 • 7 Lista ssaków występujących w Riłskim Parku Narodowym
 • 8 Szczyty
 • 9 Zdjęcia panoramiczne
 • 10 Przypisy
 • 11 Linki zewnętrzne
 • Położenie[]

  Powierzchnia Riły wynosi 2400 km². Masyw wznosi się ponad dolinami; Przełęcz Borowec (1305 m n.p.m.) leży między grzbietem Musały a grzbietami Szipoczane i Szumnatica, które z kolei z łańcuchem Srednej Gory łączy przełęcz Brama Trajana. Riłę oddzielają także Przełęcz Jundoła (1375 m n.p.m.) i Przełęcz Abrachama (1295 m n.p.m.) od Rodopów na wschodzie, Przełęcz Predel (1140 m n.p.m.) od pasma Piryn oraz Przełęcz Klisura (1025 m n.p.nm.) od masywu Weriła.

  Iwan Wazow (bułg. Иван Минчев Вазов, ur. 27 czerwca 1850 w Sopocie w Bułgarii, zm. 22 września 1921 w Sofii) – bułgarski pisarz, poeta, dramaturg, historyk i polityk. Uznawany jest za jednego z najważniejszych twórców nowoczesnej literatury bułgarskiej.Sławow wrych (bułg. Славов връх) – szczyt w paśmie górskim Riła, w Bułgarii, o wysokości 2304 m n.p.m.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kjorawica (bułg. Кьоравица, lub Ostrec) – szczyt pasma górskiego Riła, w Bułgarii, o wysokości 2612 m n.p.m.
  Małka Musała (bułg. Малка Мусала, dawniej do 1950 roku Dimitrow) – szczyt w paśmie górskim Riła, w Bułgarii, o wysokości 2902 m n.p.m. Znajduje się na północny-wschód od Musali tworząc wspólnie grzbiet górski nazywany Trionite. Na północnym-zachodzie od szczytu znajduje się kar Musalenski kocioł.
  Owczarec (bułg. Студения чал, do 1942 roku Juruszki czał, Юрушки чал) – szczyt w wschodniej części pasma górskiego Riła, w Bułgarii, o wysokości 2768 m n.p.m. Zbudowany jest z granitu. Jest ciasno złączony ze szczytem Pesokliwa wała. W zachodnią część szszytu jest wcięty cyrk Owczereski cirkus.
  Pesokliwa wała (bułg. Песоклива вапа) – szczyt pasma górskiego Riła, w Bułgarii, o wysokości 2769 m n.p.m.
  Małyk Mermer (bułg. Малък Мермер) – szczyt pasma górskiego Riła, w Bułgarii, o wysokości 2562 m n.p.m.
  Kuna leśna, tumak (Martes martes) – gatunek niewielkiego ssaka drapieżnego z rodziny łasicowatych. Występuje w całej niemal Europie oraz w Azji, aż po Iran i zachodnią Syberię. W Polsce występuje, choć niezbyt licznie, na całym obszarze kraju, a zasięg jej występowania często pokrywa się z występowaniem kuny domowej.
  Jezioro polodowcowe – rodzaj jeziora powstałego w zagłębieniu terenu utworzonym wskutek działalności lodowca lub lądolodu, charakterystyczny dla obszarów młodoglacjalnych. Woda tych jezior nie jest roztopową wodą lodowcową, bo ta dawno uległa wymianie, a nawet w pewnych przypadkach w jeziorze nigdy nie było wód roztopowych. W niektórych miejscach pojawiły się stale podmokłe obszary bagien i torfowisk.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.103 sek.