• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rhyolite

  Przeczytaj także...
  Paramount Pictures Corporation - amerykańska wytwórnia filmowa założona 8 maja 1912 roku przez Adolpha Zukora, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, mająca swą siedzibę w Hollywood. Jest ona drugą najstarszą działającą wytwórnią w USA (zaraz po Universal Pictures). Większość jej udziałów posiada dziś korporacja Viacom.Walter Edward Perry Scott (ur. 20 września 1872 w Cynthiana, zm. 5 stycznia 1954), amerykański podróżnik, poszukiwacz złota, robotnik i naciągacz.
  Hrabstwo Nye przecina środkową część stanu Nevada. W roku 2004 liczba mieszkańców wynosiła 46 714. Stolicą jest Tonopah.
  Bottle House
  Budynek Cook Bank

  Rhyoliteopuszczone miasto w hrabstwie Nye stanu Nevada. Znajduje się na wschód od Doliny Śmierci, blisko Beatty.

  W 1904 roku odkryto w tej okolicy złoto. Nowe miasto nazwano od minerału ryolit, który zawierał dużo złota. Szybko zbudowano zakład do przetwarzania rudy. Kopalnia została sprzedana Charlesowi M. Schwabowi za pięć milionów dolarów. Już w 1907 nastąpiła elektryfikacja Rhyolite, a populacja mogła osiągnąć 10000. Jednak panika roku 1907 dotknęła miasto i produkcja zaczęła spadać. W 1911 roku zamknięto kopalnie i zakłady, a pięć lat później miejscowe władze opuściły Rhyolite.

  Wyspa (ang. The Island) – amerykański film science-fiction z roku 2005. Produkcja ta okazała się hitem i zagwarantowała aktorce Scarlett Johansson status megagwiazdy. Film przyniósł swoim twórcom dochód w wysokości prawie 163 mln dolarów.Złoto (Au, łac. aurum) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79. Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem, będącym najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych metali. Czyste złoto ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk, nie utlenia się w wodzie czy powietrzu. Chemicznie złoto należy do metali przejściowych i pierwiastków grupy 11. Z wyjątkiem helowców (tzw. gazów szlachetnych) złoto jest najmniej reaktywnym pierwiastkiem. Złoto długo przed okresem spisanej historii było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym używanym w biciu monet, jubilerstwie, sztuce i zdobieniach.

  Rhyolite użyto kilkakrotnie w produkcjach filmowych, m.in.:

 • Bottle House, dom zbudowany z tysięcy butelek po alkoholu przez Toma Kelly'ego w 1906 roku, został przywrócony do świetności przez Paramount Pictures i użyty w filmie w 1925 roku.
 • Budynek Cook Bank można zobaczyć w filmie The Island.
 • Stacja kolejowa jest w stosunkowo dobrym stanie. W pobliżu kopalni rozmieszczono znaki ostrzegawcze.

  Zamek Scotty’ego lub Ranczo Doliny Śmierci – dwupiętrowa willa na północy Parku Narodowego Dolina Śmierci w hrabstwie Inyo stanu Kalifornia, blisko granicy z Nevadą (hrabstwo Nye). Nazwa budowli pochodzi od Waltera E. Scotta pomimo tego, iż nigdy nie należała do niego.Ryolit, liparyt, riolit (z gr.) – kwaśna skała wylewna albo hipabysalna, o składzie podobnym do granitu (jest to wylewny odpowiednik granitu – powstał z magmy o tym samym składzie chemicznym, tylko odmienne były warunki powstawania, które zapisały się w jego wyglądzie, strukturze i wytrzymałości).

  Do najsłynniejszych zabytków należy Zamek Scotty’ego. Nazwany na cześć Walter E. Scotta, chociaż go nie zbudował, nie zaprojektował, nie był jego architektem i nie zapłacił nic za jego budowę. Był przyjacielem milionera z Chicago Alberta Johnsona, który w rzeczywistości zbudował ten zamek.

  Panika roku 1907, panika bankowa roku 1907 (ang. The Panic of 1907, 1907 Bankers’ Panic) – kryzys finansowy, który miał miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdy nowojorska giełda zanotowała rekordowe spadki cen akcji w wysokości niemal 50% w stosunku do szczytu z poprzedniego roku. Czynniki, które przyczyniły się do wywołania paniki, to trwająca wówczas recesja oraz liczne wcześniejsze paniki bankowe i upadki trustów. Panika 1907 roku z biegiem czasu rozprzestrzeniła się na cały kraj, gdy wiele stanowych i lokalnych banków oraz przedsiębiorstw ogłosiło bankructwo. Głównymi przyczynami paniki było ogłoszenie niewypłacalności przez kilka nowojorskich banków oraz spadek zaufania depozytariuszy, pogłębiony dodatkowo nieregulowanymi zakładami typu „bucket shop” oferowanymi przez spekulacyjne biura maklerskie.Miasta opuszczone (też miasto widmo) – miasto, które zostało opuszczone z dowolnego powodu (wojny, katastrofy naturalnej lub z przyczyn ekonomicznych). Określenie to również stosuje się do miast, które zaznały wyraźnego spadku demograficznego i obecnie mieszka w nich mała grupa osób.  Warto wiedzieć że... beta

  Beatty – miasto na południu hrabstwa Nye w stanie Nevada. W pobliżu rzeki Amargosa. W roku 2000, liczba mieszkańców wynosiła 1154.
  Dolina Śmierci (ang. Death Valley) – obszar bezodpływowej depresji na pustyni Mojave w południowej części stanu Kalifornia. Najniżej położony punkt znajduje się 86 m p.p.m., stanowiąc największą depresję w Ameryce Północnej oraz drugą (po Laguna del Carbon) na półkuli zachodniej. Depresja powstała w trzeciorzędowym rowie tektonicznym. Dolinę otacza potężne pasmo górskie Panamint z najwyższym szczytem Telescope Peak 3368 m n.p.m. oraz pasmo gór Amargosa. Klimat zwrotnikowy, suchy, z opadami nie przekraczającymi 50 mm rocznie (w niektórych latach deszcz nie pada w ogóle). Najbardziej suche miejsce Ameryki i jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi, gdzie 10 lipca 1913 roku temperatura osiągnęła 56,7 °C (134 °F). Jest to światowy rekord temperatury powietrza.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.792 sek.