• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rheinmetall

  Przeczytaj także...
  60-cm Karl Gerät 040 i jego udoskonalona wersja 54-cm Karl Gerät 041 – najcięższy samobieżny moździerz, używany w czasie II wojny światowej. Wchodził w skład uzbrojenia armii niemieckiej.Spółka akcyjna (niem. Aktiengesellschaft, ang. Joint-stock company, fr. Société par actions, hiszp. Sociedad anónima) – rodzaj powszechnej w gospodarce wolnorynkowej spółki kapitałowej, której forma opiera się na obiegu akcji będących w posiadaniu akcjonariuszy. Kapitał zakładowy składa się z wkładów założycieli, którzy stają się współwłaścicielami spółki.
  Heinrich Erhardt (ur. 11 listopada 1840 w Zella-Mehlis, zm. 20 listopada 1928 w Zella-Mehlis), inżynier niemiecki, konstruktor broni i uzbrojenia artyleryjskiego. Był głównym inżynierem w firmie Rheinischen Metallwaren- und Maschinenfabrik AG w Sommerdzie i w Düsseldorfie. Opracował szereg dział polowych, m.in. wyposażonych w oporopowrotnik, znanych pod nazwą Erhardt.
  Logo Rheinmetall

  Rheinmetall AGniemiecka spółka akcyjna założona w 1889 z siedzibą w Düsseldorfie. Zajmuje się produkcją na potrzeby przemysłu obronnego i samochodowego w fabrykach w Düsseldorfie, Kassel i Unterlüß.

  Założona w połowie kwietnia 1889 roku jako „Rheinische Mettallwaaren und Maschinenfabrik”. Znacznie rozwinięta przez dr. Heinricha Erhardta, rozpoczęła produkcję sprzętu artyleryjskiego jego konstrukcji. Firma pod koniec I wojny światowej zatrudniała 48 tys. pracowników, w tym 9 tys. kobiet. Po wojnie produkowała cywilny sprzęt ciężki. W czasie II wojny światowej Rheinmetall produkował m.in. uniwersalne karabiny maszynowe MG 42 dla Wehrmachtu. Jego następca, karabin MG 3, jest do dziś używany przez Bundeswehrę. W 1936 połączyła się ze znaną firmą „Borsigwerke” tworząc „R.-Borsig AG”.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Unterlüß – gmina samodzielna (niem. Einheitsgemeinde) w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Celle.

  W latach 1940–1941 spółka wyprodukowała dla armii III Rzeszy 6 egzemplarzy ciężkich samobieżnych moździerzy oblężniczych 60-cm Karl Gerät 040. Pod koniec II wojny światowej miała 12 głównych zakładów i zatrudniała 85 tys. pracowników (w tym wielu wywiezionych na roboty przymusowe i więźniów, firmę obsługiwał m.in. stworzony na jej potrzeby obóz pracy przymusowej na Psim Polu). Produkowała również amunicję do wszystkich dział artyleryjskich.

  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.Wehrmacht – całość sił zbrojnych III Rzeszy Niemieckiej z wyłączeniem Waffen-SS, utworzona 16 marca 1935 ustawą o powszechnym obowiązku służby wojskowej, która stanowiła jednostronne zerwanie klauzul militarnych traktatu wersalskiego (1919).

  W zakładach Rheinmetall zaprojektowano m.in. armatę gładkolufową M256, używaną w amerykańskich czołgach M1 Abrams. Obecnie produkuje armatę Mk 20 Rh 202, armatę czołgową Rh-120, 155 mm haubicę FH-70. Zatrudnia 15 tys. pracowników, a jej obroty przewyższają 2,3 mld euro rocznie.

  MG3 - niemiecki uniwersalny karabin maszynowy produkowany przez firmę Rheinmetall AG z Ratingen. Jest to wersja ukm-u MG 42 przystosowana do zasilania nabojem 7,62 x 51 mm NATO. Używany przez armie ponad 30 państw.Uniwersalny karabin maszynowy – broń strzelecka zespołowa, karabin maszynowy strzelający amunicją karabinową. Karabin może strzelać z zamocowanej na stałe podstawy dwunożnej – spełniając funkcję ręcznego karabinu maszynowego, lub zostać umieszczony na podstawie trójnożnej i spełniać funkcję ciężkiego karabinu maszynowego. Dużą szybkostrzelność praktyczną osiąga się dzięki zastosowaniu ciężkich, szybkowymiennych luf chłodzonych powietrzem i zasilaniu taśmowemu. Działanie broni najczęściej oparte na zasadzie odprowadzania gazów prochowych (M60, PK/PKS, FN MAG), rzadziej na zasadzie zamka półswobodnego (AAT M52) lub krótkiego odrzutu lufy (MG 42).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Andrzej Ciepliński i Ryszard Woźniak - Encyklopedia współczesnej broni palnej WIS 1994 str.193

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak: Encyklopedia współczesnej broni palnej (od połowy XIX wieku). Warszawa: Wydawnictwo WiS, 1994, s. 193. ISBN 83-86028-01-7.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna Rheinmetall AG (ang. • niem.)
 • Siedziba – według polskiego Kodeksu cywilnego siedzibą osoby prawnej jest miejscowość, w której ma siedzibę organ zarządzający tą osobą prawną. Ustawa lub oparty na niej statut mogą zawierać odmienne postanowienia.Kassel (do 1926 Cassel) – miasto na prawach powiatu w Niemczech , w kraju związkowym Hesja, siedziba rejencji Kassel oraz powiatu Kassel. Położone nad rzeką Fuldą. Trzecie co do wielkości (106,79 km²), po Frankfurcie nad Menem i Wiesbaden, miasto Hesji zamieszkane przez 196 658 osoby (stan na 30 czerwca 2012). Ważny ośrodek przemysłowy, głównie przemysłu maszynowego. Kluczowy węzeł kolejowy (stacje Kassel-Wilhelmshöhe i Kassel-Oberzwehren) i drogowej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bundeswehra (niem. die Bundeswehr) − nazwa federalnych sił zbrojnych Niemiec. Za datę utworzenia Bundeswehry uznaje się 5 maja 1955. Bundeswehra wchodzi w skład sił zbrojnych NATO, uczestniczy więc w NATO-wskich akcjach (np. IFOR, SFOR, potem EUFOR w Bośni-Hercegowinie, KFOR w Kosowie i in.), a także w akcjach humanitarnych ONZ (np. UNOSOM w Somalii).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.