• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rhûn

  Przeczytaj także...
  Sauron (qya. Ohydny) – fikcyjna postać ze stworzonej przez Tolkiena mitologii Śródziemia. W zbiorze opowieści Silmarillion jest sługą Morgotha, podczas gdy we Władcy Pierścieni występuje już jako główny antagonista. Zostaje wspomniany również w Hobbicie jako Czarnoksiężnik, choć nie jest wymienione jego imię.Legendarium Tolkiena – fikcyjne uniwersum stworzone przez J.R.R. Tolkiena, przedstawione w dziełach o Śródziemiu (Ardzie), m.in. we Władcy Pierścieni, Hobbicie i Silmarillionie, w którym Tolkien wykorzystał swoją wiedzę o wierzeniach Anglosasów. W rozumieniu tolkienistycznym nazwa legendarium Tolkiena (mitologia Tolkiena) może oznaczać także część uniwersum Tolkiena poświęconą wierzeniom i legendom elfów, czyli w myśl świata przedstawionego: historycznym wydarzeniom, które przeszły do świata legend z perspektywy bohaterów Władcy Pierścieni.
  Esgaroth (sin. Jezioro szuwarowe) – miasto ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jedno z miejsc akcji Hobbita. Pewne wzmianki na jego temat można znaleźć we Władcy Pierścieni. Esgaroth jest zaznaczone na mapie Dzikich Krajów zamieszczonej w Hobbicie.
  Easterling z Rhûnu

  Rhûn (sin. wschód) – kraina ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

  W Trzeciej Erze było to rozległe pustkowie na wschód od Rhovanionu. Rozciągało się od Forodwaith na północy po Khand na południu. Nie wiadomo, jak daleko sięgała ta kraina na wschód. Większość obszaru tej krainy zajmował step.

  W Pierwszej Erze, na wschodzie Śródziemia, rozciągało się Morze Helkar, a jeszcze dalej na wschód znajdowały się góry Orocarni, lecz wtedy Rhun nie istniał w takiej postaci jak w Trzeciej Erze.

  Easterlingowie – nazwa części fikcyjnych plemion ludzkich ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.Sindarin (qya. szaroelfi, inaczej: język sindariński) – sztuczny język stworzony przez J. R. R. Tolkiena na potrzeby stworzonej przez niego mitologii Śródziemia. Mieli posługiwać się nim Sindarowie. Jego fonologia oparta jest w dużej mierze na języku walijskim.

  W Rhûnie znajdowało się morze o tej samej nazwie. Miało mniej więcej kwadratowy kształt, o wydłużonych rogach. Do każdego z nich wpadała rzeka. Jedną z nich była Bystra Rzeka, wypływająca z Długiego Jeziora Esgaroth. Nad brzegami Morza Rhûn istniało królestwo Dorwinionu, znane z produkcji doskonałego wina. Innymi mieszkańcami Rhûnu byli Easterlingowie. W czasach wojen z Gondorem stawali po stronie Saurona, razem z mieszkańcami Haradu i Khandu.

  Haradwaith, (Harad, sin. południe) – fikcyjna kraina ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Informacje na jej temat znajdują się w Dodatkach do Władcy Pierścieni, mapę można znaleźć w Atlasie Śródziemia.Rhovanion – fikcyjna kraina w stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, zwana także Dzikimi Krajami. Według koncepcji Tolkiena, Rhovanion odpowiadał lasom wschodniej Europy i stepom dzisiejszej Rosji.

  Linki zewnętrzne[]

 • Mapa Śródziemia z krainą Rhûn na wschodzie • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pierwsza Era – okres ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Nazywana była także Dawnymi Dniami, Starszymi Dniami oraz Najstarszymi Dniami.
  Forodwaith (sin. Północ-lud) – fikcyjne plemiona ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, zamieszkujące północną część tego kontynentu. Nazwą tą określano także obszary przez nie zamieszkiwane i ogólnie północne Śródziemie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.