• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rezerwat przyrody Czapliniec - powiat sochaczewski

  Przeczytaj także...
  Dicrano-Pinion – syntakson w randze związku należący do klasy borów szpilkowych Vaccinio-Piceetea (zobacz też las iglasty). W zasadzie pokrywa się z tradycyjnym pojęciem borów sosnowych (choć zaliczane do niego są występujące na podobnych siedliskach lasy mieszane, a nawet liściaste).Puszcza Kampinoska – kompleks leśny leżący w centralnej Polsce, na północny zachód od Warszawy. Zajmuje fragment pradoliny Wisły na Nizinie Mazowieckiej, ograniczony korytem Wisły (od północy i wschodu), korytem Bzury (od zachodu) oraz skarpą tarasu Równiny Łowicko-Błońskiej (od południa).
  Kampinoski Park Narodowy – polski park narodowy utworzony w 1959 roku w województwie warszawskim (obecnie województwo mazowieckie).

  Rezerwat przyrody Czapliniecrezerwat faunistyczny stanowiący część Kampinoskiego Parku Narodowego. Został utworzony w 1959 roku, aby chronić kolonię gniazd czapli siwej. Zajmuje 13,07 ha na północno-zachodnim krańcu Puszczy Kampinoskiej.

  Czapla siwa (Ardea cinerea) – gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny czaplowatych (Ardeidae). Zasiedla Europę, Azję i Afrykę. W Polsce średnio liczny ptak osiadły.Starodrzew – jedna z ostatnich faz rozwoju drzewostanu obejmująca drzewa powyżej 100 lat, o średniej pierśnicy powyżej 50 cm . Drzewostan w tej fazie stopniowo traci zdolność przyrostu wysokości i grubości oraz przejawia oznaki starzenia się. Faza ta charakteryzuje się obumieraniem pojedynczych drzew oraz tym, że w lukach drzewostanu pojawia się obfity nalot.

  Rezerwat istniał w tym miejscu już od 1936 roku, pierwotnie zajmował powierzchnię 4,75 ha i nazywał się "Czaple". Nazwę zmieniono po powstaniu parku narodowego. Po dziesięciu latach czaple przeniosły kolonię do sąsiedniego starodrzewu, dlatego też rezerwat powiększono. Po kilkunastu latach ptaki ponownie przeniosły się poza obszar rezerwatu. Pozostał 190-letni bór sosnowy.

  Bibliografia[]

 • Lechosław Herz: Puszcza Kampinoska. Przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza "Rewasz", 2002, s. 201-202. ISBN 83-85557-96-2. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.