• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rewolwer

  Przeczytaj także...
  Rosyjska ruletka – gra hazardowa, polegająca na przyłożeniu lufy rewolweru do własnej głowy i naciskaniu spustu broni, po wcześniejszym zakręceniu obrotowym magazynkiem (bębenkiem) broni, na zmianę z przeciwnikiem.Broń powtarzalna - broń palna, nieautomatyczna mogąca strzelać wyłącznie ogniem pojedynczym, wyposażona w magazynek. Broń powtarzalną trzeba po każdym strzale przeładować. Czynności te wykonuje strzelający za pomocą mechanizmów ręcznego przeładowania.
  Samuel Colt (ur. 19 lipca 1814 w Hartford w stanie Connecticut w USA, zm. 10 stycznia 1862 w Hartford) – amerykański konstruktor i producent broni strzeleckiej. Pochodził z rodziny kupieckiej. Od najmłodszych lat pasjonował się techniką.

  Rewolwerkrótka wielostrzałowa broń palna (powtarzalna, bardzo rzadkie są konstrukcje rewolwerów samopowtarzalnych), w której funkcję magazynka niewymiennego (magazynu) spełnia obrotowy bęben z kilkoma komorami nabojowymi. Do początku XX wieku było to maksymalnie pięć komór, następnie w większości modeli zaczęto wprowadzać sześcio-nabojowy bęben. Pierwszy model tej broni został skonstruowany w 1831 r., a następnie opatentowany 18 grudnia 1835 r. przez Samuela Colta.

  Magazynek – część składowa broni palnej służąca za wewnętrzny zapas nabojów. Magazynki dzielą się na stałe (wewnętrzne) i wymienne. Magazynki stałe są stosowane w starszych wzorach pistoletów, karabinów powtarzalnych, karabinów samopowtarzalnych, ręcznych karabinów maszynowych oraz we współczesnych strzelbach powtarzalnych i samopowtarzalnych. Magazynki wymienne stosuje się praktycznie we wszystkich współczesnych rodzajach broni palnej.Nagant wz. 1895 − belgijski rewolwer kalibru 7,62 mm, potocznie zwany nagan od rosyjskiej pisowni i wymowy fonetycznej.

  Większość współcześnie produkowanych konstrukcji to rewolwery z samonapinaniem (ang. double action lub DA), w których ściągnięcie języka spustowego powoduje jednoczesny obrót bębna oraz napięcie kurka, na ogół jednak można też napiąć kurek ręcznie, co powoduje jednocześnie obrót bębna (z wyjątkiem rewolwerów double action only (DAO), w których takiej możliwości nie ma, a kurek jest zazwyczaj zakryty). W najwcześniejszych rewolwerach kurek napinano ręcznie, zarazem obracając bęben. Rewolwery bez samonapinania (single action, SA) są produkowane do dziś, głównie dla potrzeb strzelectwa sportowego. Rewolwer Nagant wz. 1895 produkowany był w wersji oficerskiej z samonapinaniem, wersja podoficerska zaś mechanizmu samonapinania nie miała.

  Broń boczna – to broń noszona przez żołnierzy u boku, do której zalicza się broń palną (pistolety, rewolwery), a w szerszym znaczeniu także broń sieczną (szable, bagnety) i kordziki.Bęben rewolwerowy – część broni palnej mająca kształt walca z otworami równoległymi do jego osi, pełniąca funkcję magazynka. Oś obrotu bębna rewolwerowego jest równoległa do osi lufy. Otwory bębna pełnia funkcję komór nabojowych.

  Pierwsza udana konstrukcja rewolweru autorstwa Colta umożliwiała obrót i ustalenie bębna we właściwej pozycji poprzez odciągnięcie kurka. W wyniku obrotu bębna wokół osi równoległej do osi lufy, poszczególne komory nabojowe (z nabojami) ustawiają się kolejno na przedłużeniu osi lufy. W pierwszych modelach komory nabojowe nie były przelotowe. Przez wylot komory ładowało się do niej m.in. proch i kulę, natomiast z tyłu komory znajdował się tzw. kominek (o średnicy otworu do 2 mm), na który z przeciwnej strony zakładało się kapiszon. Po uderzeniu kurka w kapiszon następował zapłon w komorze. Dopiero w późniejszych modelach komory nabojowe były przewiercone na wylot i ładowało się je z tyłu (a nie tak jak wcześnie - z przodu przez wylot). Było to możliwe dzięki wynalezieniu naboju ze spłonką wbudowaną w tyle łuski. Po odpaleniu spłonki naboju za pomocą kurka, pocisk opuszcza komorę nabojową w bębnie, przedostając się do lufy i następnie wylatując z niej.

  Broń palna – broń miotająca pociski energią gazów powstałych ze spalania ładunku miotającego. W zależności od rodzaju zastosowanego układu miotającego, dzieli się ona na broń lufową i broń rakietową.Colt Navy model 1851 – amerykański sześciostrzałowy rewolwer kapiszonowy, wersja pośrednia pomiędzy Dragoonem, a Pocketem. Został skonstruowany przez Samuela Colta w roku 1847. Stopniowo udoskonalano go do roku 1850 gdy został wprowadzony do produkcji seryjnej. Trwała ona nieprzerwanie aż do 1873, gdy do powszechnego użytku weszły już rewolwery na amunicję scaloną. Całkowita produkcja liczyła ok. 250 tysięcy sztuk w zakładach Colta w Hartford, oraz 22 tys. sztuk w europejskiej Colt London Armory. Znakomita część produkcji powstała w kalibrze .36 cala i z oktagonalną lufą 7 1/2cala , chociaż niewielkie partie eksperymentalne miały również kaliber .44 cala. Na zamówienie dostępne były również wersje z lufami od: 5 3/16 cala do 12 cali czy z lufami okrągłymi. Na bębnie broni wygrawerowana była scena bitwy morskiej pod Campeche pomiędzy republiką Texasu a Meksykiem z 16 maja 1843.

  Chociaż rewolwery są znane od XVII wieku, ich rozwój rozpoczął w zasadzie wynalazek Samuela Colta, który w 1831 r. skonstruował pierwszy rewolwer kapiszonowy.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kartaczownica Puckle'a - wielostrzałowa broń działająca na zasadzie rewolweru skonstruowana w 1717
 • rewolwer wiązkowy
 • nabój rewolwerowy
 • rosyjska ruletka
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rewolwer kapiszonowy - jak długi miał żywot ... - Forum.Historyk.eu, forum.historyk.eu [dostęp 2017-09-19] (pol.).
  2. Rewolwer – stary pomysł w nowym wydaniu, „Pch24.pl” [dostęp 2017-09-19] (pol.).
  3. Opisy Broni, www.opisybroni.republika.pl [dostęp 2017-09-19].
  4. 200 lat temu urodził się Samuel Colt, konstruktor rewolweru kapiszonowego, „dzieje.pl” [dostęp 2017-09-19] (pol.).
  5. Samuel Colt i jego słynne rewolwery, „PolskieRadio.pl” [dostęp 2017-09-19].
  6. Rewolwer Nagant wz. 1895 - Kampania Wrześniowa 1939.pl, www.1939.pl [dostęp 2017-09-19].
  7. Opisy Broni, www.opisybroni.republika.pl [dostęp 2017-09-19].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • PCh24:"Rewolwer – stary pomysł w nowym wydaniu"
 • HISTORYK.EU: "Rewolwer kapiszonowy - jak długi miał żywot ..."
 • Republika.pl: "Pistolet czy rewolwer"
 • Kampania Wrześniowa 1939: "Rewolwer Nagant wz. 1895"
 • Republika.pl: "Nagant wz. 1895"
 • Dzieje.pl: 200 lat temu urodził się Samuel Colt, konstruktor rewolweru kapiszonowego
 • Polskie Radio: Samuel Colt i jego słynne rewolwery
 • Kapiszon – w dawnej broni strzeleckiej rodzaj spłonki w formie miedzianej lub mosiężnej miseczki lub kapelusika, posiadającej wewnątrz warstwę piorunianu rtęci. Stosowane były także kapiszony mające formę porcji mieszaniny inicjującej naniesionej na papierową taśmę.Pocisk – ciało wystrzeliwane z broni miotającej. Pociski są zwykle aerodynamiczne, wydłużone, a w przekroju okrągłe, wykonane z twardych i gęstych materiałów, najczęściej metali. Przed wynalezieniem lufy gwintowanej nadającej pociskowi ruch obrotowy miały one kształt sferyczny i nazywano je kulami.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rewolwer wiązkowy, inaczej "pieprzniczka" (ang. pepper-box) – krótka broń palna odprzodowa, wyposażona w zespół 4-6 luf. Nacisk na spust powodował obrót luf, napięcie kurka, a następnie strzał.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.739 sek.