• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rewolucyjny Ruch Nacjonalistyczny

  Przeczytaj także...
  Boliwia, Wielonarodowe Państwo Boliwia (hiszp. Bolivia, Estado Plurinacional de Bolivia) – państwo na kontynencie południowoamerykańskim. Graniczy z Brazylią na północy i wschodzie, Paragwajem i Argentyną na południu oraz z Chile i Peru na zachodzie. Państwo nie posiada dostępu do morza.Boliwijska Falanga Socjalistyczna (Falanga Socialista Boliviana) − skrajnie prawicowa partia boliwijska utworzona w 1937. przez Oscara Unzaga de la Vega. W 1949 i 1952. uczestniczy wspólnie z Rewolucyjnym Ruchem Nacjonalistycznym (MNR) w powstaniach zbrojnych. Po rewolucji kwietniowej 1952 zwraca się przeciw rządowi MNR, usiłując dokonać przewrotu w październiku 1958, a później organizując grupy partyzanckie we wschodniej części kraju. W marcu 1971 inspiruje rebelię separatystyczną w prowincji Santa Cruz. Popiera przewrót płk. Banzera w sierpniu 1971 i przejściowo wchodzi w skład rządu, wraca jednak do taktyki spisków dwa łata później. W listopadzie 1974 falangiści wzniecają powstanie w Santa Cruz. W lipcu 1980, FSB czynnie wsparła pucz gen. Mezy, ale już w maju 1981 usiłuje obalić juntę wojskową. W latach 80. Falanga przeszła na pozycje neoliberalne, co doprowadziło do wyodrębnienia się lewego skrzydła pod nazwą Unzagistowski Ruch na rzecz Socjalizmu - Movimiento al Socialismo – Unzagista (organizacja ta stała się później zalążkiem partii Evo Moralesa).
  Rewolucyjna Partia Lewicy Narodowej (Partido Revolucionario de la Iząuierda Nacional) − lewicowa partia boliwijska powstała w marcu 1964 z lewego skrzydła Rewolucyjnego Ruchu Nacjonalistycznego, ściśle związana z ruchem związkowym. Brała udział w walkach zbrojnych w styczniu 1965 i czerwcu 1967 oraz w oporze przeciw prawicowemu zamachowi stanu w 1980. Przywódca: Juan Lechin Oquendo.

  Rewolucyjny Ruch Nacjonalistyczny (Movimiento Nacionalista Revolucionario) − boliwijska partia populistyczna utworzona w styczniu 1941. Jej pierwotny program łączył antyimperializm, „metysko-indiański" nacjonalizm i radykalizm społeczny. W kwietniu 1952 dokonuje przewrotu, który zapoczątkowuje głębokie reformy społeczne, później jednak dokonuje zwrotu w prawo. W 1964 r. lewica MNR wyodrębnia się w Rewolucyjną Partię Lewicy Narodowej. W latach 70. prawe skrzydło MNR wspólnie z Boliwijską Falangą Socjalistyczną zwalcza lewicę (np. popiera prawicowy przewrót gen. Natuscha Buscha w 1979 r.), natomiast lewe skrzydło tworzy wspólny front z komunistami, socjalistami i Ruchem Lewicy Rewolucyjnej. W latach 80. XX w. MNR przeszedł na pozycje neoliberalne.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Jarosław Tomasiewicz, Terroryzm na tle przemocy politycznej (Zarys encyklopedyczny), Katowice 2000, s. 217.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.699 sek.