• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rewizja

  Przeczytaj także...
  Adwokat (łac. advocatus od advocare, wzywać na pomoc) – prawnik świadczący pomoc prawną w szczególności polegającą na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Adwokatów nazywa się potocznie (choć nieprecyzyjnie) obrońcami sądowymi. W Polsce zawód wykonywany na podstawie ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze.Ursynów – dzielnica Warszawy położona w lewobrzeżnej części miasta. Od południa graniczy z gminami Piaseczno, Konstancin-Jeziorna i Lesznowola.
  Powieść kryminalna – to odmiana powieści charakteryzująca się fabułą zorganizowaną wokół zbrodni, okoliczności dojścia do niej, dochodzenia oraz ujawnienia osoby sprawcy. Współcześnie, w najbardziej zasadniczym podziale przyjmuje się, że powieść kryminalna dzieli się na cztery pododmiany.

  Rewizja – sensacyjna powieść kryminalna autorstwa Remigiusza Mroza wydana nakładem wydawnictwa Czwarta Strona w 2016 roku. Powieść jest trzecią książką z serii Joanna Chyłka. Rewizja została nagrodzona tytułem Książki Roku 2016 według serwisu lubimyczytać.pl w kategorii Kryminał, sensacja, thriller.

  Uniewinnienie – wyrok sądu rozstrzygający, że osoba, przeciwko której wniesiono akt oskarżenia, nie popełniła zarzucanego jej czynu, albo brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie jego popełnienia lub też, że zarzucany jej czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego albo ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia przestępstwa. Sąd umarza postępowanie a nie uniewinnia sprawcę, jeżeli ten w chwili czynu był niepoczytalny.Remigiusz Mróz (ur. 15 stycznia 1987 w Opolu) – polski pisarz, autor powieści oraz cyklu publicystycznego "Kurs pisania". Ukończył z wyróżnieniem Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, gdzie uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. Laureat Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru z 2016 roku za powieść pt. Kasacja.

  Na podstawie powieści powstanie trzecia seria serialu Chyłka produkowanego przez TVN i będzie emitowana jako Chyłka. Rewizja.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Żona i córka robotnika z Ursynowa w Warszawie giną tragicznie w niewyjaśnionych okolicznościach. Ich polisa na życie jest tak duża, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie spieszy się z jej wypłaceniem. Ubezpieczyciel odmawia wypłaty pieniędzy twierdząc, że to robotnik sam zamordował swoją rodzinę w celu wyłudzenia odszkodowania. Prokurator stawia mu zarzuty, a on rozpoczyna walkę o uniewinnienie i własny honor. W sądzie pomaga mu prawniczka - mecenas Joanna Chyłka.

  Mecenas – we współczesnej polszczyźnie określenie adwokata lub radcy prawnego. Stosowane jest jako zwrot grzecznościowy w pismach i w przypadku bezpośredniego zwracania się do adwokata lub radcy prawnego. Jest to termin zwyczajowy, nie mający umocowania w obowiązujących przepisach prawa. Tytuł ten stosowany jest tylko w Polsce.Prokurator – funkcjonariusz publiczny prokuratury uprawniony do samodzielnego wykonywania czynności prokuratorskich. Jako funkcjonariusz prokuratury strzeże praworządności oraz czuwa nad ściganiem przestępstw.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rewizja, Remigiusz Mróz [dostęp 2020-07-02] (pol.).
  2. Rewizja, Lubimyczytać.pl [dostęp 2019-10-01] (pol.).
  3. Książka Roku Lubimyczytać.pl - Lubimyczytać.pl, lubimyczytac.pl [dostęp 2019-10-01] (pol.).
  4. Powstaje trzeci sezon serialu „Chyłka'. Premiera w tym roku w player.pl, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-07-02] (pol.).
  TVN – polska komercyjna stacja telewizyjna, wchodząca w skład Grupy TVN należącej do grupy medialnej ITI. Rozpoczęła ona nadawanie 3 października 1997 o godz. 19:00. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wydawnictwo Czwarta Strona – polskie wydawnictwo literackie, powstałe w 2014 r. jako imprint Wydawnictwa Poznańskiego. W ofercie oficyny znajdują się m.in. beletrystyka, biografie, kryminały czy fantastyka. Uznawane za jedno z najmłodszych polskich wydawnictw.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.