• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Reutte

  Przeczytaj także...
  Lech (łac. Licus, Licca) – rzeka w Austrii i Niemczech, prawy dopływ Dunaju. Długość - 264 km, powierzchnia zlewni - 4.126 km².Jakub Gapp SM, właśc. niem. Jakob Gapp (ur. 26 lipca 1897 w Wattens w Tyrolu, zm. 13 sierpnia 1943 w Berlinie) – błogosławiony i męczennik Kościoła katolickiego, był austriackim ksiądzem marianistą i przeciwnikiem narodowego socjalizmu.
  Tyrol (niem. Tirol, wł. Tirolo) – kraj związkowy w zachodniej Austrii. Graniczy z Włochami, Szwajcarią, Vorarlbergiem, Niemcami, Salzburgiem i Karyntią. Jest częścią regionu geograficznego i historycznego Tyrol. Stolicą landu jest Innsbruck.

  Reuttepowiatowa gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, siedziba powiatu Reutte.

  Położenie[]

  Gmina leży w kotlinie, otoczona jest szczytami, których wysokość dochodzi do ok. 2000 m n.p.m..

  Historia[]

  Pierwsza zachowana wzmianka o Reutte jako Ruthi prope Breitenwanch (Reutte pod Breitenwang) pochodzi z 1278 roku. Reutte zyskało na znaczeniu wraz z budową mostu przez rzekę Lech w 1464 i skróceniu przebiegu starożytnej Via Claudia Augusta. Status gminy targowej nadał Reutte 5 czerwca 1489 książę Zygmunt Habsburg. Mimo braku praw miejskich Reutte zostało w 1754 siedzibą powiatu Oberinntal. W kolejnych stuleciach umacniała się rola miejscowości jako centrum administracyjnego regionu. Reutte jest jedną z dwóch siedzib powiatów w Austrii bez praw miejskich (obok Tamsweg).

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Tamsweg – powiatowa gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Salzburg, siedziba powiatu Tamsweg. Liczy 5622 mieszkańców (1 stycznia 2015).

  Osoby[]

  urodzone w Reutte[]

 • Walter Bitterlich (1908-2008), profesor, światowej sławy leśnik, urodził się i zmarł w Reutte
 • Anton Maria Schyrleus de Rheita (1604-1660), astronom i konstruktor
 • Johann Jakob Zeiller, malarz na dworze cesarskim, reprezentantem późnego baroku
 • związane z gminą[]

 • Jakub Gapp, błogosławiony, nauczyciel w Reutte w 1938.
 • Współpraca[]

  Miejscowość partnerska:

  Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.Breitenwang - austriacka gmina położona w kraju związkowym Tyrol, w powiecie Reutte, w austriackiej części Alpach Algawskich. Jest znaną bazą narciarską i ośrodkiem sportowym. Według ostatniego spisu ludności w miasteczku mieszka 1575 osób.
 • Ōshū, Japonia od 1991.
 • Przypisy[]

  1. Zahlen und Fakten (niem.). Marktgemeinde Reutte. [dostęp 9 lipca 2015].
  2. Demographische Merkmale (niem.). Statistik Austria. [dostęp 9 lipca 2015].
  3. Marktgemeinde Reutte (niem.). Marktgemeinde Reutte. [dostęp 9 lipca 2015].
  4. Dr. Richard Lipp: Geschichte des Marktes (niem.). Marktgemeinde Reutte. [dostęp 9 lipca 2015].
  Via Claudia Augusta – droga rzymska łącząca obecne tereny południowych Niemiec z północną Italią. Biegnie między innymi przez Augsburg i Trydent.Gmina targowa (niem. Marktgemeinde lub Markt) – to rodzaj gminy posiadającej prawa targowe, wyróżniona ze względów historycznych. Gminy takie występują w Bawarii, Austrii i Południowym Tyrolu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat Reutte; Außerfern (niem. Bezirk Reutte) – powiat w zachodniej Austrii, w kraju związkowym Tyrol. Siedziba powiatu znajduje się w gminie targowej Reutte.
  Powiat (w Polsce) – jednostka samorządu terytorialnego II stopnia i podziału administracyjnego, obejmująca część obszaru województwa. Ich funkcjonowanie reguluje ustawa z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 1998 r. Nr 91, poz. 578).
  Zygmunt Habsburg: Zygmunt Habsburg, zwany również Zygmunt von Österreich lub Zygmunt der Münzreiche (ur. 26 października 1427 w Innsbrucku, zm. 4 marca 1496 w tym samym mieście), arcyksiążę Austrii, regent Tyrolu i Austrii Przedniej, kolejny władca Tyrolu z dynastii Habsburgów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.