• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Return to Castle Wolfenstein

  Przeczytaj także...
  First-person shooter (FPS) – rodzaj gry komputerowej, w której gracz wciela się w postać, a wirtualny świat widzi jej oczami.Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.
  Silnik graficzny – część kodu aplikacji odpowiedzialna za tworzenie grafiki (2D lub 3D) na ekranie komputera. Zawiera elementy konieczne do wykonywania złożonych matematycznych obliczeń i przekształceń elementów grafiki.

  Return to Castle Wolfensteingra komputerowa z gatunku first-person shooter wyprodukowana przez Gray Matter Interactive i wydana w 2001 roku przez Activision. Return to Castle Wolfenstein stanowi odnowioną wersję gry Wolfenstein 3D, działającą na silniku gry Quake III.

  Gray Matter Interactive Studios - producent (developer) gier komputerowych, wcześniej występujący pod nazwą Xatrix Entertainment. W styczniu 2002 nabyty przez Activision, natomiast w 2005 włączony do firmy Treyarch. Od tej pory nie występuje już pod nazwą Gray Matter. Gray Matter jest autorem gier: Return to Castle Wolfenstein oraz Call of Duty: United Offensive, a jeszcze jako Xatrix tytułów: Kingpin: Life of Crime, Quake 2: The Reckoning oraz serii Redneck.Activision, Inc. – wydawca i producent gier komputerowych. Firma została założona 1 października 1979. Ich pierwsze produkty były wydawane na kartridżach na konsolę Atari 2600. Obecnie jest drugim (po Electronic Arts) co do wielkości wydawcą gier komputerowych i wideo na świecie.

  Fabuła[]

  Marzec 1943 roku. Po przegranych kampaniach w Afryce Północnej, a przede wszystkim, pod Stalingradem, wojska niemieckie tracą inicjatywę strategiczną. Szala zwycięstwa powoli przechyla się na stronę aliantów. Brytyjski wywiad dowiaduje się, że specjalnajednostka naukowa SS badająca zjawiska paranormalne rozpoczyna prace nad projektem mającym na celu przywrócenie III Rzeszy przewagi na froncie. Głównym celem badań jest wskrzeszenie Henryka I, saksońskiego księcia, który tysiąc lat wcześniej, przez kontakt z ciemnymi mocami, stał się nieśmiertelny i razem ze swoją hordą rozpoczął w środkowej Europie kampanię terroru, trwającą do 943 roku, kiedy to tajemniczy mag, Szymon Wędrowiec, zesłał go do otchłani. Naziści chcą go ożywić i wykorzystać jego niewyobrażalną moc do własnych podbojów.

  Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2001 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Amerykański agent polskiego pochodzenia, Wiliam „B.J.” Blaskovitch, zostaje wysłany do zamku Wolfenstein w środkowych Niemczech, gdzie stacjonuje namierzona przez brytyjskie służby ekipa badawcza SS, jednak wraz ze swoim współpracownikiem, Agentem Jeden, zostaje zdemaskowany i trafia do jednej z cel zamku. Dzięki swojemu wyszkoleniu udaje mu się uciec i nawiązać kontakt z niejakim Kesslerem, członkiem lokalnego ruchu oporu, działającego pod kryptonimem Krąg z Krzyżowej, który wskazuje mu ruiny miejscowego kościoła i znajdujące się pod nim katakumby jako miejsce wykopalisk archeologicznych. Blaskovitch trafia w sam środek intrygi, gdzie współczesna nauka i technologia miesza się z czarną magią. Okazuje się bowiem, że na skutek ingerencji niemieckich badaczy w podziemnych grobowcach, niektóre z pochowanych tam trupów ożyły i zaczęły atakować personel naukowy oraz ochraniających ich żołnierzy. Po wyeliminowaniu Helgi von Bulow i profesora Zempha, czołowych postaci specjalnej jednostki SS, bezpośrednio kierujących wykopaliskami, B.J. dostaje kolejne zadanie, powiązane z jego wcześniejszą misją.

  Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.Wolfenstein 3D (w skrócie Wolf 3D) to gra komputerowa, wyprodukowana przez id Software i wydana przez firmę Apogee 5 maja 1992 roku. Trójwymiarowy następca gier Castle Wolfenstein i Beyond Castle Wolfenstein, wydanych przez Muse Software odpowiednio w latach 1983 i 1984 na platformę Apple II.

  Departament tajnych operacji wojsk sprzymierzonych OSA (Office of Secret Actions) wydaje rozkaz odnalezienia i likwidacji Wilhelma "Deathshead" Strasse, genialnego naukowca, czuwającego nad projektem badawczym od strony technicznej. Jego zaawansowana maszyneria, nieograniczone ambicje oraz brak skrupułów pozwalają na produkcję zabójczej broni, takiej jak genetycznie zmodyfikowani żołnierze w pancernych zbrojach oraz broń elektromagnetyczna systemu Tesla, która może znacznie przedłużyć wojnę lub nawet umożliwić III Rzeszy jej wygranie. W trakcie kulminacyjnego spotkania z uczonym dochodzi do całkowitego zniszczenia kierowanego przez niego laboratorium w Norwegii, jednak sam Deathshead w ostatniej chwili ucieka. W ręce aliantów wpada natomiast jego dziennik, w którym znajduje się dokumentacja badawcza Operacji: Wskrzeszenie, z której sztab OSA dowiaduje się, że celem wykopalisk nieopodal twierdzy Wolfenstein było odnalezienie bramy do otchłani, gdzie uwięziony jest książę Henryk I. Prywatne zapiski Strassego dowodzą, że odnosił się krytycznie do działalności okultystycznej specjalistów z grupy Helgi von Bulow, namawiając Himmlera do przekształcenia jej na rzecz programu budowy jego pancernych żołnierzy (Uber Soldat).

  Po uzyskaniu klarownego obrazu sytuacji oraz poznaniu celów nazistowskich naukowców, OSA nakazuje bezwzględną likwidację wszystkich oficerów zaangażowanych w rytuał wskrzeszenia Henryka oraz uniemożliwienie hitlerowcom jego przeprowadzenia. Zrzucony na spadochronie William przekrada się przez silny kordon ochrony wokół planowanego miejsca mrocznej ceremonii, docierając z powrotem do zamku Wolfenstein, który alianckie bombardowania zmieniły w płonące ruiny. Związane z próbami przywrócenia do życia mrocznego księcia zaburzenia naturalnej równowagi oraz wstrząsy sejsmiczne budzą kolejnych zmarłych, pochowanych w zamkowych kryptach. Wywiązuje się walka między komandosami SS oraz zombie. Tymczasem na zewnątrz murów, kierująca obrzędem Marianna Blavatsky wskrzesza Henryka, po czym zostaje przemieniona przez niego w wampira. Blaskovitch zabija ją i pozostałych nieumarłych, po czym unicestwia Henryka i opuszcza teren wykopalisk, zanim docierają tam niemieckie posiłki.

  Przypisy

  1. Return to Castle Wolfenstein (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2014-05-23].
  2. Return to Castle Wolfenstein for PC (ang.). GameRankings. [dostęp 2014-05-23].
  3. Return to Castle Wolfenstein for PC Reviews (ang.). Metacritic. [dostęp 2014-05-23].

  Linki zewnętrzne[]

 • Wiki poświęcona serii Wolfenstein • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.059 sek.