• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Respawn

  Przeczytaj także...
  Halo 4 – gra komputerowa z gatunku first-person shooter stworzona przez 343 Industries. Premiera odbyła się 6 listopada 2012 roku. Gra dostępna jest tylko na konsolę Xbox 360. Halo 4 został oficjalnie zapowiedziany 4 czerwca 2011 na targach gier E3.Frag – anglojęzyczny termin oznaczający eliminację przeciwnika w grach komputerowych (zwykle z gatunku first-person shooter), premiowaną punktem dodawanym do wyniku rozgrywki. Terminologia „frag” po raz pierwszy pojawiła się w grze Doom z 1993 roku. Fragi są najczęściej stosowane w trybach gry wieloosobowej, na przykład deathmatch, w których celem jest uzyskanie jak największej liczby punktów za eliminację przeciwników.
  World of Tanks – gra komputerowa z gatunku MMO wyprodukowana i wydana w 2011 roku przez Wargaming.net, koncentrująca się na bitwach pancernych. W grze znajduje się ponad 200 czołgów, samobieżnych dział polowych oraz niszczycieli czołgów z okresu od dwudziestolecia międzywojennego aż po wczesną zimną wojnę, pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, ZSRR, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Chin. Docelowo pojawić się mają także pojazdy japońskie. World of Tanks oparte jest na modelu płatności free-to-play.

  Respawn – odrodzenie się postaci niezależnej bądź gracza lub przedmiotu po uprzednim jej zabiciu, zniszczeniu lub przejęciu. Spawn to miejsce ich pierwotnego pojawienia się w grze.

  Termin respawn pojawił się po raz pierwszy w odniesieniu do gry wieloosobowej Doom z 1993 roku, wyprodukowanej przez id Software. Był później stosowany wielokrotnie w przypadku innych gier wieloosobowych. Jednakże respawn odnosi się także do gier jednoosobowych, w których awatar posiada możliwość kontynuowania rozgrywki po własnej śmierci poprzez wczytanie przez gracza stanu gry bądź powrotu do punktu kontrolnego. Miejsce, w którym pojawiają się uśmiercone wcześniej awatary, nazywane jest spawn point.

  Postać gracza lub bohater gracza – osoba lub istota, w którą wciela się gracz podczas sesji gry fabularnej lub komputerowej. W grze fabularnej bohater od początku jest tworzony przez kierującego nim gracza – dotyczy to wyglądu, stylu ubierania, mówienia, a często także samej przeszłości i znajomości. W trakcie gry gracz steruje poczynaniami bohatera, podejmuje za niego wszystkie decyzje i kreuje jego osobowość. Zazwyczaj postać gracza, o ile nie ginie w trakcie sesji, jest przez długi czas odgrywana przez danego gracza, czasami w różnych kampaniach i u różnych mistrzów gry. Pozostałe postacie, w które wciela się mistrz gry nazywane są bohaterami niezależnymi. Podczas terenówek i LARP-ów gracze stosują charakteryzację, aby zewnętrznie przypominać odgrywaną postać i przez to pełniej ją wyrażać, a także by lepiej wczuwać się w rolę lub też ułatwiać to innym.Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.

  Znane są również inne pojęcia związane z respawnem postaci w grach wieloosobowych, m.in. (re)spawn killing, czyli zabijanie w miejscu odrodzenia, zaraz po odrodzeniu postaci w grze. Taka metoda zdobywania fragów jest potępiana przez społeczność graczy i uznana za niehonorową. Aby zapobiec takim nieuczciwym praktykom, twórcy gier komputerowych wprowadzają systemy umożliwiające wykrycie przez gracza zabójcy jego awatara, np. Kill Cam w Call of Duty i Halo 4, poprzez inne oznaczenie nicka gracza (np. wyraźnym kolorem jasnoniebieskim oraz ujemną wartością zniszczeń w World of Tanks), bądź poprzez chwilowe unieśmiertelnienie gracza przez kilka sekund (Deus Ex).

  Gra wieloosobowa (ang. multiplayer) – rodzaj (bądź tryb) gry pozwalający na jednoczesną rozgrywkę wielu graczy w tę samą grę komputerową lub wideo.Bohater niezależny (BN; ang. non-player character, non-person character lub non-playable character, skracane do NPC) – w grach fabularnych i niektórych fabularnych grach komputerowych określenie każdej postaci, w którą nie wciela się żaden z graczy. Odgrywana jest ona przez Mistrza Gry lub program.

  Przypisy

  1. respawn (pol.). Gry-Online. [dostęp 2012-09-30].
  2. Respawn (ang.). Computer Hope. [dostęp 2014-01-19].
  3. Spawn Kill (ang.). urbandictionary.com. [dostęp 2012-09-30].
  4. Mateusz Kasperski, Szymon Ślesicki: Recenzja: Halo 4. W: Gamezilla [on-line]. Komputer Świat, 2012-11-01. [dostęp 2014-01-19].
  5. How Do I Report Team Kill or Team Damage? (ang.). wargaming.net. [dostęp 1 stycznia 2016].

  Zobacz też[]

 • frag
 • kampowanie
 • Deus Ex – Fabularna gra akcji będąca połączeniem first-person shootera, skradanki i gry fabularnej opracowana przez Ion Storm i wydana 23 czerwca 2000 roku przez Eidos Interactive. Pierwszy raz ukazała się na komputerach osobistych z systemem Windows, Deus Ex później został przeniesiony na komputery Macintosh, jak i PlayStation 2 pod zmienionym tytułem Deus Ex: The Conspiracy. Gra wykorzystuje zmodyfikowaną wersję silnika Unreal Engine.id Software - producent gier FPP. Znani są z serii Wolfenstein, Doom oraz Quake. Firma powstała w Mesquite w Teksasie w 1991 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kampowanie (ang. camp – obozować) – termin wywodzący się się z gier komputerowych, będący formą griefingu. Oznacza pewną technikę gry, zwykle stosowaną w grach typu first-person shooter i MMORPG.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.