• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Resident Evil Code: Veronica

  Przeczytaj także...
  Survival-horror – gatunek gier komputerowych, w których głównym celem jest utrzymanie bohatera (lub bohaterów) przy życiu. Sytuacja w jakiej znajduje się gracz jest zwykle pozornie przesądzona (duża ilość przeciwników, środki do obrony niewielkie, amunicja często na wykończeniu, niedostępność apteczek). W grach typu survival horror akcja często odbywa się nocą. Fabuła jest zazwyczaj mroczna i owiana mgłą tajemnicy. Gry te przedstawione są najczęściej w widoku TPP (Silent Hill, Resident Evil).GameCube – konsola gier wideo szóstej generacji, wyprodukowana i wydana w 2001 przez japońskie przedsiębiorstwo Nintendo. Konsola, zgodnie z nazwą, ma kształt kostki, do której podłączane są kontrolery.
  Resident Evil 2 – gra video z gatunku survival horror, która jest kontynuacją przeboju wydanego wcześniej na konsolę PlayStation - Resident Evil. Za sequel również odpowiada japońskie studio Capcom, które wydało grę na kilka platform: PlayStation, Game.com, Nintendo 64, Dreamcast, GameCube, a także komputery osobiste.

  Resident Evil Code: Veronica (jap. バイオハザード コードベロニカ Baiohazādo Kōdo: Beronika) – gra komputerowa z gatunku survival horror, wyprodukowana i wydana w 2000 roku przez Capcom. Pierwotnie przeznaczona na konsolę Dreamcast, należąca do serii Resident Evil gra doczekała się później specjalnych portów na konsole PlayStation 2 (Resident Evil Code: Veronica X) i GameCube, w których poprawiono oprawę graficzną i zmieniono przerywniki filmowe. W 2011 roku Code: Veronica ukazał się w zremasterowanej wersji na konsole PlayStation 3 i Xbox 360.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Resident Evil, w Japonii znana pod tytułem Biohazard (jap. バイオハザード, Baiohazādo) – seria popularnych japońskich gier komputerowych z gatunku survival horror zapoczątkowana w 1996 roku, wydawana przez firmę Capcom. Na podstawie gier powstało dotychczas m.in. siedem filmów (pięć amerykańskich filmów aktorskich i dwa anime), kilka nowelizacji oraz seria komiksów. Gry z serii sprzedały się w liczbie ponad 50 mln egzemplarzy.

  Fabuła gry skupia się na wydarzeniach zaistniałych po Resident Evil 2. Główną bohaterką gry jest Claire Redfield, która wyrusza na poszukiwana swojego brata Chrisa po tym, jak uległo zniszczeniu miasto Raccoon City, lecz zostaje aresztowana przez ludzi ze złowrogiej korporacji Umbrella. Po uciecze z więzienia Claire postanawia wraz z nowo poznanym Steve'em Burnside'em uciec z wyspy. Na swojej drodze staje im rodzeństwo Alfred i Alexia Ashford, będące w posiadaniu kolejnego groźnego wirusa o kryptonimie T-Veronica.

  Sony PlayStation 3 (potocznie PS3; do września 2009 znak towarowy PLAYSTATION 3, obecnie PlayStation 3) – konsola gier wideo firmy Sony, trzecia w rodzinie PlayStation.Xbox 360 – druga konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Została opracowana we współpracy z IBM, ATI i NEC. Xbox 360 to następca konsoli Xbox, konkuruje z Sony PlayStation 3 i Nintendo Wii w ramach siódmej generacji gier konsolowych. Platforma zintegrowana jest z usługą Xbox Live, usługą pozwalającą graczom na rywalizację w trybie online i pobieranie treści, takich jak gry zręcznościowe, dema gier, filmy z gier, programy telewizyjne oraz filmy.

  Resident Evil Code: Veronica został początkowo dobrze przyjęty przez recenzentów, w dużej mierze dlatego, że był pierwszą produkcją z serii oferującą w pełni trójwymiarową oprawę graficzną oraz posiadał wyróżniającą się fabułę. Gra Capcomu nie wytrzymała jednak próby czasu, w zremasterowanej wersji zbierając średnie recenzje. Recenzja na portalu IGN wskazuje na przestarzały system sterowania oraz tani sposób straszenia gracza.

  Capcom Co., Ltd. (jap. 株式会社カプコン, Kabushiki-gaisha Kapukon, TYO: 9697) – międzynarodowy producent i wydawca gier komputerowych z siedzibą w Osace w Japonii. Firma została założona w 1979 jako Japan Capsule Computers, mając na celu produkowanie i dystrybucję elektronicznych urządzeń do grania. Aktualna nazwa jest skrótowcem słów Capsule i Computers. W 1984 roku wydali pierwszą grę – Vulgus.Dreamcast (po japońsku: ドリームキャスト) – konsola do gier firmy Sega, będąca platformą szóstej generacji. Sprzedaż oficjalnie rozpoczęto dnia 27 listopada 1998 roku. Aktualnie nowe egzemplarze konsoli nie są produkowane ani nie wychodzą na nią żadne nowe gry. Są również częściej wydawane programy, emulatory i gry domowej roboty, tworzone przez internautów lub mniejsze firmy.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Resident Evil Code: Veronica X for PlayStation 2 (ang.). Metacritic. [dostęp 2015-02-11].
  2. Joe Fielder: Resident Evil Code: Veronica X Review (ang.). GameSpot, 2001-08-21. [dostęp 2015-02-11].
  3. Resident Evil: Code Veronica X Review (ang.). Game Revolution, 09-01-2001. [dostęp 2015-02-11].
  4. Resident Evil Code: Veronica X HD for Xbox 360 (ang.). Metacritic. [dostęp 2015-02-11].
  5. Richard George: Resident Evil: Code Veronica X HD Review (ang.). IGN, 2011-09-28. [dostęp 2015-02-11].
  PlayStation 2 (PS2) – konsola gier wideo produkcji Sony Computer Entertainment, następca PlayStation. Konsola miała swoją premierę 4 marca 2000 w Japonii, a w Stanach Zjednoczonych 26 października 2000.IGN (Imagine Games Network) – amerykański internetowy serwis informacyjny, skupiający się głównie na grach komputerowych i wideo, założony w 1998 roku. Strona podzielona jest na "kanały": PC, Wii, Nintendo DS, Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3, PlayStation 4, Vita, Wireless i Retro. Każdy kanał zawiera własne wiadomości, recenzje i zapowiedzi.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.599 sek.