• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Republika Juliana

  Przeczytaj także...
  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Laguna – miasto i gmina w Brazylii, w stanie Santa Catarina. Znajduje się w mezoregionie Sul Catarinense i mikroregionie Tubarão. Miasto było w 1839 roku stolicą państwa Republika Juliana.
  Giuseppe Garibaldi (wym. [dʒuˈzɛppe ɡariˈbaldi]; ur. 4 lipca 1807 w Nicei, zm. 2 czerwca 1882 na wyspie Caprera) – włoski rewolucjonista, żołnierz i polityk, działacz i bojownik o zjednoczenie Włoch, do czego w znacznym stopniu się przyczynił.

  Republika Juliana (port. República Juliana) – krótko istniejące państwo w Ameryce Południowej w roku 1839. Nazywane także od prowincji Santa Catarina w której zostało ustanowione Republiką Catarinense.

  Język portugalski (port. língua portuguesa, português) – język z grupy romańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 210 mln osób, zamieszkujących Portugalię oraz byłe kolonie portugalskie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka oraz Timor Wschodni. We wszystkich tych krajach jest on językiem urzędowym.Powstanie Farrapos (Farraoupilha) zwane powstaniem łachmaniarzy – powstanie, które miało miejsce w latach 1835–45 w Brazylii.

  Państwo zostało ustanowione na skutek walk podczas powstania Farrapos, zrywu niepodległościowego przeciwko siłom rządowym. Było drugim oprócz Republiki Rio-Grandese państwem utworzonym przez powstańców. Na czele floty powstańców stanął Giuseppe Garibaldi, jednak 15 listopada 1839 roku, flota Garibaldiego poniosła klęskę niedaleko miasta Laguna definitywnie kończąc istnienie republiki. Republika Juliana istniała zaledwie 4 miesiące.

  Santa Catarina (wym. [ˈsɐ̃ta kataˈɾina], pol. Święta Katarzyna) – jeden z 26 stanów Brazylii, położony w południowej części kraju. Od zachodu graniczy z Argentyną, na wschodzie jest Ocean Atlantycki, od północy stan Paraná, od południa stan Rio Grande do Sul. Największym miastem jest Joinville (515 tys. mieszkańców), stolicę Florianópolis zamieszkuje 421 tys., Blumenau 309 tys. 35% ludności jest pochodzenia niemieckiego, 30% włoskiego, 20-25% portugalskiego, 5% polskiego. Na terenie stanu w 1839 roku istniało państwo Republika Juliana. Republika Rio-Grandense (port. República Rio-Grandense) – krótko istniejące państwo w Ameryce Południowej w latach 1836-1845. Nazywane także od stolicy Piratini w której zostało ustanowione Republiką Piratini. Istniało na obszarze dzisiejszego stanu Rio Grande do Sul. Powstanie państwa było skutkiem jednej z najdłuższych rewolt w historii Brazylii. Niepodległość została ogłoszona 11 września 1836 roku przez generała Antônio de Sousa Neto po zwycięskiej bitwie o Arroio Seival (dzisiejsza Candiota) podczas Powstania Farrapos. Urugwaj poprzez umowę wzajemnej współpracy uznał niepodległość.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Powstanie Farrapos
 • Santa Catarina
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • A República Catarinense e Anita Garibaldi. Governo do Estado de Santa Catarina, język portugalski, 2012-02-17. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.