• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Reprezentacja Wielkiej Brytanii w rugby union mężczyzn

  Przeczytaj także...
  Rugby union na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908 – rozgrywki rugby union pojawiły się na igrzyskach w Londynie po raz drugi w historii. Do rywalizacji przystąpiły dwie drużyny:Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Australazję na IV Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Londynie reprezentowało 30 sportowców w 6 dyscyplinach. Był to debiutancki start Australazyjczyków na letnich igrzyskach olimpijskich.

  Reprezentacja Wielkiej Brytanii w rugby union mężczyzn – zespół rugby union, biorący udział w imieniu Wielkiej Brytanii w olimpijskich turniejach w tej dyscyplinie sportu.

  Zespół ten zebrał się jedynie dwukrotnie z okazji rozgrywanych igrzysk olimpijskich, od 1888 roku bowiem rolę reprezentanta Wysp Brytyjskich podczas zagranicznych tournée pełni drużyna British and Irish Lions.

  White City Stadium (początkowo The Great Stadium) - stadion znajdujący się w Londynie w Anglii, wzniesiony specjalnie na Letnie Igrzyska Olimpijskie 1908. Na tym obiekcie rozegrano jedno spotkanie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 1966. Swoje mecze rozgrywał na nim zespół Queens Park Rangers (w latach 1931-33 oraz 1962-63). Jego pojemność wynosiła 130 000. Został zburzony w 1985 roku, a w jego miejsce powstały budynki BBC.Rugby union obecne było w programie igrzysk olimpijskich pięć razy. Czterokrotnie podczas pierwszych ośmiu igrzysk zawodnicy rywalizowali o medale w wersji piętnastoosobowej, po raz pierwszy w w 1900 roku, ostatni raz zaś w 1924 roku. W późniejszym okresie sport pojawił się w Berlinie w 1936 roku, nie uzyskał jednak oficjalnego statusu dyscypliny pokazowej.

  Dorobek medalowy[]

  Letnie Igrzyska Olimpijskie 1900[]

  Rolę reprezentanta Wielkiej Brytanii w 1900 roku pełniła drużyna Moseley Wanderers RFC. W rozegranym 28 października 1900 roku na Vélodrome de Vincennes spotkaniu Brytyjczycy ulegli Francuzom 8–27. Oznaczało to zdobycie przez Brytyjczyków srebrnego medalu ex aequo z Niemcami, jako że zaplanowany na 11 listopada mecz z reprezentującym Cesarstwo Niemieckie klubem SC 1880 Frankfurt nie doszedł do skutku.

  Cesarstwo Niemieckie, (niem.) Deutsches Kaiserreich lub Rzesza Niemiecka (niem.) Deutsches Reich – oficjalne określenie niemieckiego państwa narodowego założonego w 1871 roku przez polityka Ottona von Bismarcka. Po upadku określane także jako Druga Rzesza (Zweites Reich).Hrabstwa Anglii (ang. counties) – jednostki podziału terytorialnego Anglii wykorzystywane na przestrzeni dziejów dla potrzeb administracyjnych, sądowniczych, politycznych oraz geograficznych. Ustanowione w XI wieku przez Normanów, hrabstwa wywodzą się od funkcjonujących już w czasach anglosaskich jednostek zwanych shire. Współcześnie pojęcie hrabstwa może odnosić się do hrabstw metropolitalnych i niemetropolitalnych – jednostek podziału administracyjnego drugiego rzędu oraz hrabstw ceremonialnych mających znaczenie głównie geograficzne.

  Letnie Igrzyska Olimpijskie 1908[]

  W 1908 roku cztery związki rugby z Wysp Brytyjskich nie potrafiły się porozumieć w sprawie składu tego zespołu, tak więc angielski Związek Rugby jednostronnie wytypował reprezentację Kornwalii – ówczesnego mistrza angielskich hrabstw – na przedstawiciela Wielkiej Brytanii. W rozegranym 26 października 1908 roku na White City Stadium spotkaniu Brytyjczycy ulegli Australijczykom reprezentującym barwy Australazji 3–32. Jako że był to jedyny mecz rozegrany podczas tych zawodów, oznaczało to zdobycie przez Brytyjczyków srebrnego medalu.

  Reprezentacja Australii w rugby union mężczyzn – zespół rugby union, biorący udział w imieniu Australii w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo tego kraju, mieszkający w nim, bądź kwalifikujący się ze względu na pochodzenie rodziców lub dziadków. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Australijski Związek Rugby.Brytyjskie i Irlandzkie Lwy (ang. British and Irish Lions; 1888-1950 Wyspy Brytyjskie, 1950-2001 Brytyjskie Lwy) - zespół rugby, w którym występują zawodnicy z reprezentacji Anglii, Irlandii, Szkocji i Walii.

  Przypisy

  1. Rugby football in the Olympics (ang.). rugbyfootballhistory.com. [dostęp 2012-08-09].
  2. Rugby at the Olympics 1900 (ang.). rugbyfootballhistory.com. [dostęp 2012-08-09].
  3. Summer Olympic Games, Paris 1900 Medalllists:Rugby (ang.). olympic.org. [dostęp 2012-08-08].
  4. Rugby football in the Olympics – 1908 (ang.). rugbyfootballhistory.com. [dostęp 2012-08-09].
  5. The Fourth Olympiad London 1908 The Official Report (ang.). la84foundation.org. [dostęp 2012-08-09]. s. 179.
  6. Summer Olympic Games, Paris 1908 Medalllists:Rugby (ang.). olympic.org. [dostęp 2012-08-08].
  Reprezentacja Francji w rugby mężczyzn – zespół rugby union, biorący udział w imieniu Francji w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo francuskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialna jest Francuska Federacja Rugby. Drużyna występuje w Pucharze Sześciu Narodów.Rugby union (pot. rugby) – zespołowa gra między dwiema piętnastoosobowymi drużynami, polegająca na podawaniu owalnej piłki ręką lub nogą, przy czym podania ręką do przodu są zabronione; punkty zdobywa się za przyłożenie piłki na polu punktowym przeciwnika (5 punktów), za celny strzał (tzw. drop, drop kick) na bramkę w kształcie litery H, z poprzeczką umieszczoną na wysokości 3 metrów, ponad którą piłka musi być przerzucona (3 punkty). Po przyłożeniu następuje tzw. podwyższenie (skuteczne jest warte 2 punkty); piłkę ustawia się na podstawce (kiedyś usypywano górkę z piasku) na linii prostopadłej do linii końcowej boiska i przebiegającej przez miejsce w którym wykonano przyłożenie, ale w dowolnej odległości od słupów – z tego miejsca kopacz musi trafić w bramkę ponad poprzeczką.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wyspy Brytyjskie (ang. The British Isles, irl. Éire agus an Bhreatain Mhór, wal. Ynysoedd Prydain; 2) – megaregion fizycznogeograficzny Europy Zachodniej. Grupa wysp w północno-wschodniej części Atlantyku, położona na północny zachód od kontynentalnej Europy, oddzielona od niej kanałem La Manche i Cieśniną Kaletańską.
  Rugby union na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900 rozegrane zostało w dniach 14–28 października 1900 roku na stadionie Vélodrome de Vincennes położonym w Vincennes leżącym w pobliżu Paryża, gospodarza tych igrzysk. Była to pierwsza edycja olimpijskich zawodów w rugby union w historii, a do rywalizacji przystąpiły trzy zespoły reprezentujące Francję, Cesarstwo Niemieckie i Wielką Brytanię.
  Vélodrome de Vincennes (oficjalnie Vélodrome Jacques Anquetil – La Cipale) – stadion w Vincennes pod Paryżem, Francja.
  Związek Rugby (ang. Rugby Football Union) — ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Anglii, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem angielskiego rugby 15-osobowego i 7-osobowego, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.