• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Reprezentacja Polski w hokeju na lodzie mężczyzn  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Hokej na lodzie był jedną z konkurencji rozgrywanych podczas igrzysk olimpijskich w Sankt Moritz. W turnieju wzięło udział 9 zespołów, które rozgrywały mecze każdy z każdym. Drużyna Stanów Zjednoczonych została zdyskwalifikowana. Oficjalnie sklasyfikowano osiem drużyn. Najlepiej punktującym zawodnikiem został Kanadyjczyk Walter Halder zdobywca 21 bramek i 8 asyst (29 punktów).Władysław Wiro-Kiro (ur. 21 marca 1904 w Wilnie, zm. 30 października 1981 w Warszawie) – polski hokeista, piłkarz grający na pozycji bramkarza, reprezentant kraju w hokeju na lodzie, trener hokejowy, sędzia piłkarski, działacz sportowy, nauczyciel, uczestnik kampanii wrześniowej.

  Reprezentacja Polski w hokeju na lodzie mężczyzn – zespół hokeja na lodzie, reprezentujący Rzeczpospolitą Polską, powoływany przez selekcjonera, w której występować mogą wszyscy zawodnicy posiadający obywatelstwo polskie. Za jej funkcjonowanie odpowiedzialny jest Polski Związek Hokeja na Lodzie.

  Wykaz chronologiczny spotkań reprezentacji Polski w hokeju na lodzie mężczyzn z reprezentacjami innych państw (stan na 11 listopada 2012).Lucjan Kulej (ur. 26 listopada 1896 r. w Dankowie, zm. 13 lipca 1971 r. w Katowicach) – hokeista, wioślarz, prawnik, olimpijczyk z St. Moritz 1928. Działacz niepodległościowy. W latach 1915-1918 członek POW. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Uczestnik Powstań Śląskich i Plebiscytu. Od 1930 roku pracował jako prokurator. Podczas okupacji niemieckiej pełnił funkcję prokuratora w podziemnego Sądu Okręgowego w Warszawie. Uczestnik Powstania Warszawskiego (ps. "Ostoja"). Jeden z założycieli sekcji hokejowej AZS Warszawa. Był pięciokrotnym mistrzem Polski w latach 1927-1931. Był akademickim mistrzem świata (1928) oraz wicemistrzem Europy (1929). Latem uprawiał z powodzeniem wioślarstwo.Był akademickim mistrzem świata (1924) w czwórce ze sternikiem. W tej samej konkurencji był dwukrotnym mistrzem Polski (1920,1925). Trzykrotnie zdobywał mistrzostwo Polski w ósemce (1920,1922,1925). Na igrzyskach olimpijskich w 1928 roku zajął 8 miejsce.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Udział w imprezach międzynarodowych
 • 2.1 Mistrzostwa Europy
 • 2.2 Igrzyska olimpijskie
 • 2.3 Mistrzostwa świata
 • 3 Selekcjonerzy
 • 4 Ranking IIHF
 • 5 Bilans meczów
 • 6 Statystyki reprezentantów
 • 6.1 Najwięcej meczów
 • 6.2 Najwięcej goli
 • 6.3 Najwięcej punktów
 • 7 Inne informacje
 • 8 Sztab i kadra 2016
 • 9 Przypisy
 • 10 Bibliografia
 • 11 Linki zewnętrzne
 • Edward Pawłowski (ur. 6 czerwca 1889 w Jaksicach, zm. 1 kwietnia 1966 w Poznaniu) – podporucznik Armii Cesarstwa Niemieckiego, major piechoty Wojska Polskiego II RP.Turniej hokejowy na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1928 został rozegrany od 11 lutego do 19 lutego 1928 roku. Rozgrywki zostały podzielone na dwie rundy: eliminacyjną i medalową. W rundzie eliminacyjnej zespoły zostały podzielone na trzy grupy: A (cztery zespoły), B, C (po trzy zespoły). W grupach rywalizowano systemem każdy z każdym. Do rundy medalowej awansowały najlepsze drużyny z każdej grupy. Skład rundy medalowej uzupełniła reprezentacja Kanady, która broniła złotego medalu zdobytego na poprzednich igrzyskach. W rundzie medalowej również rywalizowano systemem każdy z każdym. Najlepszym strzelcem turnieju został David Trottier z Kanady zdobywca 15 pkt w punktacji kanadyjskiej za 12 bramek i 3 asysty.

  Historia[]

  Po raz pierwszy seniorską reprezentację kraju powołano w 1925 roku, tuż po założeniu Polskiego Związku Hokeja na Lodzie (PZHL), a w jej skład weszli hokeiści AZS Warszawa i Warszawskiego Towarzystwa Łyżwiarskiego. Inauguracyjne, oficjalne spotkanie międzypaństwowe kadra narodowa rozegrała dnia 10 stycznia 1926 roku na Eissportstadion w Davos, przegrywając 1:13 mecz towarzyski przeciwko reprezentacji Austrii. Dzień później, dnia 11 stycznia 1926 roku w tym szwajcarskim kurorcie, PZHL został przyjęty do Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (wówczas LIHG, obecnie IIHF), dzięki czemu reprezentacja mogła przystąpić do premierowej wielkiej imprezy międzynarodowej (10. edycji mistrzostw Europy, organizowanych w Davos). W swym inauguracyjnym pojedynku - rozegranym dnia 12 stycznia 1926 roku na Eissportstadion reprezentacja Polski uległa 1:2 reprezentacji Francji, a gola dla reprezentacji zdobył Tadeusz Adamowski. Pierwsze w historii zwycięstwo reprezentacja Polski odniosła dnia 14 stycznia 1926 roku na Eissportstadion, wygrywając 3:1 z reprezentacją Włoch i ostatecznie zajęli 6. miejsce w turnieju. W skład drużyny wchodzili: Edmund Czaplicki (bramkarz), Aleksander Kowalski, Lucjan Kulej, Tadeusz Adamowski, Kazimierz Żebrowski, Aleksander Tupalski, Włodzimierz Krygier, Aleksander Słuczanowski i Osiecimski.

  Hokej na lodzie był jedną z konkurencji rozgrywanych podczas igrzysk olimpijskich w Oslo. W turnieju wzięło udział 9 zespołów, które rozgrywały mecze systemem każdy z każdym. Drużyna Kanada obroniła złoty medal zdobyty na igrzyskach w Oslo. O brązowym medalu zadecydował dodatkowy mecz pomiędzy reprezentacjami Szwecji i Czechosłowacji.Bilans spotkań reprezentacji Polski w hokeju na lodzie mężczyzn z reprezentacjami innych państw (stan na 20 kwietnia 2013).

  Dwukrotnie Polska była organizatorem mistrzostw świata najwyższego szczebla: w 1931 w Krynicy-Zdroju (wówczas reprezentacja Polski zajęła najwyższe w historii 4 miejsce na MŚ) oraz w 1976 w Katowicach.

  Ponadto Polska kilkakrotnie była gospodarzem mistrzostw drugiej klasy (w przeszłości Grupa B, następnie Dywizja I). W ostatnim czasie były to mistrzostwa I Dywizji 2009 w Toruniu i I Dywizji Grupy B 2012 (trzeci poziom) w Krynicy-Zdroju.

  Najlepszy wynik podczas igrzysk olimpijskich to 4. miejsce na turnieju hokejowym podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1932 w Lake Placid. Był to jednak wynik najlepszy tylko formalnie, bo w turnieju wzięły udział jedynie 4 drużyny, a reprezentacja Polski przegrała wszystkie mecze i zajęła miejsce ostatnie. Najwyższe miejsca wywalczone to 6. pozycje uzyskane w 1972 r. w Sapporo i w 1976 r. w Innsbrucku (w igrzyskach tych walczyło po 12 zespołów). Po raz ostatni na igrzyskach olimpijskim Polska uczestniczyła w turnieju 1992 w Albertville.

  Hokej na lodzie był jedną z konkurencji rozgrywanych podczas igrzysk olimpijskich. W turnieju wzięło udział 16 zespołów. W dniach 27 - 28 stycznia rozegrano rundę kwalifikacyjną, która wyłoniła podział drużyn na grupę finałową i grupę pocieszenia. Zwycięzcy meczów kwalifikacyjnych awansowali do grupy finałowej (A) w której rywalizowano o miejsca 1-8. Pokonane zespoły utworzyły grupę B. W obu grupach rywalizowano systemem każdy z każdym. W klasyfikacji kanadyjskiej zwyciężył Szwed Sven Tumba zdobywca ośmiu bramek i trzech asyst. Turniej olimpijski był równocześnie mistrzostwami świata.Trener – osoba zajmująca się przygotowaniem fizycznym i psychicznym swoich podopiecznych (najczęściej grupy) w wielu dziedzinach życia, m.in. sportu. Najczęściej wyspecjalizowany jest w jednej, konkretnej dyscyplinie (np. piłka nożna, koszykówka czy gimnastyka). Jego zadaniem jest umotywowywanie i wyszkolenie osób, z którymi pracuje.

  Dnia 30 sierpnia 2012 roku selekcjonerem kadry został Rosjanin Igor Zacharkin, a konsultantem kadry jego rodak Wiaczesław Bykow. We wrześniu 2012 roku współpracownikiem do spraw bramkarzy został pierwotnie wybrany szwedzki trener Michael Lehner, jednak miesiąc później jego miejsce zajął Rosjanin Kiriłł Korieńkow. W sierpniu 2014 selekcjonerem kadry został dotychczasowy asystent, Jacek Płachta, jego współpracownikiem Rosjanin Siergiej Puszkow (wkrótce zrezygnował), a konsultantem pozostał Igor Zacharkin.

  Hokej na lodzie był jedną z konkurencji rozgrywanych podczas igrzysk olimpijskich. W turnieju wzięło udział 10 zespołów. W pierwszej rundzie rywalizowano w trzech grupach: grupa A liczyła cztery zespoły a grupy B i C liczyły trzy zespoły. W drugiej rundzie sześć zespołów (po dwa najlepsze z każdej grupy) rywalizowały w grupie finałowej, pozostałe drużyny (4) rywalizowały w grupie pocieszenia. W obu grupach rywalizowano systemem każdy z każdym. Złoty medal zdobyła reprezentacja Związku Radzieckiego debiutująca na turnieju olimpijskim. W klasyfikacji kanadyjskiej (na najlepiej punktującego zawodnika) zwyciężyli Kanadyjczycy: James Logan i Paul Knox zdobywcy 12 punktów (7 goli i 5 asyst).Władysław Michalik (ur. 28 marca 1911 w Krakowie, zm. 26 czerwca 2001 tamże) – polski hokeista grający na pozycji bramkarza, reprezentant Polski, trener hokejowy, sędzia piłkarski i hokejowy, działacz piłkarski i hokejowy.

  W 2012 roku w Polsce było zarejestrowanych 3192 hokeistów, w tym 465 zawodników w wieku seniorskim.

  Podczas Mistrzostw Świata I Dywizji 2013 reprezentacja wystąpiła w strojach oznaczonych napisem "Polska" (dotychczas było to "Poland").

  Dnia 7 listopada 2014 roku podczas turnieju Euro Ice Hockey Challenge 2014/2015 w Budapeszcie reprezentacja Polski rozegrała według PZHL swój 1000. mecz w historii, pokonując reprezentację Włoch 3:2.

  Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 1931 – 5. edycja mistrzostw świata organizowana przez IIHF, która odbyła się po raz pierwszy w Polsce. Turniej odbył się w dniach 1-8 lutego, a miastem goszczącym najlepsze drużyny świata była Krynica-Zdrój, której LIGH przyznała organizację turnieju w styczniu 1930 roku na Kongresie w Chamonix. Dzięki akcjom propagandowym turniej w Krynicy-Zdroju do chwili obecnej jest uważany za jeden z najlepszych turniejów w historii hokeja na lodzie.Władimir Michajłowicz Safonow (ros.: Владимир Михайлович Сафонов; biał.: Уладзімір Міхайлавіч Сафонаў, Uładzimir Michajławicz Safonau; ur. 13 listopada 1948 w Omsku) – były radziecki oraz rosyjski hokeista. Trener hokejowy. Posiada także obywatelstwo białoruskie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  4. Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 1930 organizowane przez IIHF odbyły się w Chamonix (Francja), Wiedniu (Austria) i Berlinie (Niemcy). Jest to jak dotychczas jedyny turniej w którym organizatorem mistrzostw był trzy kraje. Jest to jednocześnie pierwszy turniej mistrzostw świata, który nie jest turniejem olimpijskim.
  Reprezentacja Polski (zwyczajowo zwana również: reprezentacją narodową, kadrą narodową, drużyną narodową) jest najważniejszym zespołem w danej dyscyplinie sportu w kraju – zarówno mężczyzn, jak i kobiet, we wszystkich kategoriach wiekowych (seniorskiej, juniorskiej, młodzieżowej) – powoływanym przez selekcjonera, w którym występować mogą wszyscy zawodnicy/zawodniczki posiadający(e) obywatelstwo polskie, niezależnie od wieku, narodowości, czy wyznania. Za jej funkcjonowanie odpowiedzialny jest właściwy dla danej dyscypliny związek sportowy.
  Lake Placid – miejscowość w stanie Nowy Jork, w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Leży w hrabstwie Essex wśród gór pasma Adirondack należącego do Appalachów. Lake Placid położone jest nad jeziorem o tej samej nazwie. W pobliżu znajduje się jeszcze jedno jezioro – Mirror Lake. W 2000 roku miejscowość liczyła 2638 mieszkańców.
  Hokej na lodzie był jedną z konkurencji rozgrywanych podczas igrzysk olimpijskich. Do turnieju zgłoszono 12 zespołów. Turniej został rozegrany w dniach 7 - 19 lutego 1984 roku W turnieju wzięło udział 12 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy A i B. Rywalizacja w grupach odbywała się w systemie każdy z każdym. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy utworzyły grupę finałową, w której zaliczono wyniki meczów drużyn, które awansowały. Drużyny które zajęły trzecie miejsc spotkały się w pojedynku o 5. miejsce, a drużyny z czwartych miejsc - w spotkaniu o 7.miejsce. W klasyfikacji kanadyjskiej zwyciężył reprezentant Niemiec Erich Kühnhackl zdobywca 8 bramek i 6 asyst
  69. Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2005 organizowane przez IIHF odbyły się w Wiedniu i Innsbrucku w dniach 30 kwietnia - 15 maja. Oto miejsca pozostałych rozgrywek:
  Hokej na lodzie był jedną z konkurencji rozgrywanych podczas igrzysk olimpijskich. W turnieju wzięło udział 9 zespołów. W pierwszej rundzie rywalizowano w trzech grupach po trzy zespoły każda. W drugiej rundzie sześć zespołów (po dwa najlepsze z każdej grupy) rywalizowały w grupie finałowej, pozostałe drużyny (4) rywalizowały w grupie pocieszenia. W grupie finałowej rywalizowano systemem każdy z każdym, a w grupie pocieszenia rozgrywano mecz i rewanż pomiędzy każdym z zespołów. Złoty medal zdobyła reprezentacja Stanów Zjednoczonych.
  Włodzimierz Lucjan Karol Krygier (ur. 29 stycznia 1900 w Dniepropetrowsku, zm. 17 września 1975 w Londynie) - polski hokeista, który startował w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1928 oraz Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1932.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.121 sek.