• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Reprezentacja Nowej Zelandii w rugby union mężczyzn

  Przeczytaj także...
  Republika Południowej Afryki (RPA, afr. Republiek van Suid-Afrika, ang. Republic of South Africa) – państwo na południowym krańcu Afryki.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.
  The Rugby Championship – coroczny turniej rugby union dla reprezentacji RPA, Nowej Zelandii, Australii oraz, od 2012 roku, Argentyny. Powstał w 1996 roku wraz z Super 14 pod nazwą Puchar Trzech Narodów. Zarządza nim SANZAR, organizacja skupiająca związki rugby z Australii, Nowej Zelandii i RPA.

  All Blacks – reprezentacja rugby union, biorąca udział w imieniu Nowej Zelandii w meczach i międzynarodowych turniejach. Jest to najbardziej utytułowana reprezentacja rugby na świecie, wielokrotnie porównywana do piłkarskiej reprezentacji Brazylii. All Blacks zdobywali trzykrotnie puchar świata (1987, 2011 i 2015 - jako pierwsza drużyna na świecie zdołali obronić wywalczony cztery lata wcześniej Puchar Świata) oraz trzynaście razy wygrywali The Rugby Championship.

  British and Irish Lions (z ang. „Brytyjskie i Irlandzkie Lwy”; 1888–1950 British Isles, 1950–2001 British Lions) – zespół rugby, w którym występują zawodnicy z reprezentacji Anglii, Irlandii, Szkocji i Walii.Puchar Świata w Rugby 2015 będzie ósmym Pucharem Świata, imprezą o randze mistrzostw świata w rugby union rozgrywaną co cztery lata. Turniej w dniach od 18 września do 31 października 2015 roku zorganizuje Anglia, która pokonała kandydatury Japonii, Włoch i RPA. Mecze zostaną rozegrane na dwunastu angielskich stadionach oraz na Millennium Stadium w Cardiff.

  Spis treści

 • 1 Udział w międzynarodowych turniejach
 • 2 Haka
 • 3 Mecze All Blacks
 • 4 Trenerzy
 • 5 Linki zewnętrzne
 • Udział w międzynarodowych turniejach[]

  Haka[]

   Osobny artykuł: Haka.
  Haka "Ka mate" wykonywana przez zawodników All Blacks podczas spotkania Francja – Nowa Zelandia w październiku 2006

  Przed każdym swoim meczem nowozelandzcy rugbyści tańczą hakę peruperu - wojenny taniec Maorysów.

  Reprezentacja Francji w rugby mężczyzn – zespół rugby union, biorący udział w imieniu Francji w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo francuskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialna jest Francuska Federacja Rugby. Drużyna występuje w Pucharze Sześciu Narodów.Rugby union (pot. rugby) – zespołowa gra między dwiema piętnastoosobowymi drużynami, polegająca na podawaniu owalnej piłki ręką lub nogą, przy czym podania ręką do przodu są zabronione; punkty zdobywa się za przyłożenie piłki na polu punktowym przeciwnika (5 punktów), za celny strzał (tzw. drop, drop kick) na bramkę w kształcie litery H, z poprzeczką umieszczoną na wysokości 3 metrów, ponad którą piłka musi być przerzucona (3 punkty). Po przyłożeniu następuje tzw. podwyższenie (skuteczne jest warte 2 punkty); piłkę ustawia się na podstawce (kiedyś usypywano górkę z piasku) na linii prostopadłej do linii końcowej boiska i przebiegającej przez miejsce w którym wykonano przyłożenie, ale w dowolnej odległości od słupów – z tego miejsca kopacz musi trafić w bramkę ponad poprzeczką.

  Mecze All Blacks[]

  Młyn podczas spotkania Lwy Brytyjskie i Irlandzkie – Nowa Zelandia

  Tabela aktualna na dzień 26 października 2015.

  Trenerzy[]

  Rola i tytuł selekcjonera All Blacks pojawiła się oficjalnie pierwszy raz podczas tournée po RPA w 1949. Poniższa tabela przedstawia wszystkich trenerów od tournée z 1949. Stan na: 20 września 2015.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona All Blacks
 • Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.20 września jest 263. (w latach przestępnych 264.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 102 dni.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Haka – zbiorcza nazwa rytualnych, tradycyjnych prezentacji taneczno-wokalnych, wykonywanych w rejonie Oceanu Spokojnego, szczególnie na Nowej Zelandii przez Maorysów.
  Puchar Świata w rugby w roku 1987 był to pierwszy rozgrywany Puchar Świata w rugby i oznaczał on powstanie zawodowstwa w tej dyscyplinie. Mecze rozegrano w Nowej Zelandii i w niektórych miastach Australii w dniach 22 V - 20 VI 1987.
  26 października jest 299. (w latach przestępnych 300.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 66 dni.
  Reprezentacja Brazylii w piłce nożnej jest najbardziej utytułowaną narodową drużyną piłkarską na świecie. Jako jedyna w historii pięć razy zdobyła Puchar Świata (w 1958, 1962, 1970, 1994 i 2002 roku), ponadto ośmiokrotnie była najlepsza w rozgrywkach o Copa América. W roku 2009 Reprezentacja Brazylii zdobyła w RPA Puchar Konfederacji. Są jedyną reprezentacją, która uczestniczyła we wszystkich mistrzostwach świata w piłce nożnej.
  Puchar Świata w Rugby 2011 – siódmy Puchar Świata, impreza o randze mistrzostw świata w rugby union rozgrywana co cztery lata. Organizowany przez Nową Zelandię siedmiotygodniowy turniej rozpoczął się 9 września ceremonią otwarcia podkreślającą bogatą historię i różnorodność kulturową tego kraju, natomiast finał odbył się w Auckland na Eden Park w niedzielę 23 października 2011. Data finału została specjalnie ustalona na nowozelandzki długi weekend, aby zmaksymalizować widownię. W turnieju zwyciężyła drużyna gospodarzy, w finale pokonując Francuzów 8–7. Obrońcy tytułu, zespół RPA, odpadł w ćwierćfinale po porażce z Australią.
  Puchar Świata w rugby (ang. Rugby World Cup) to najważniejsze międzynarodowe zawody w rugby, w randze mistrzostw świata. Organizatorem imprezy jest IRB i biorą w niej udział męskie reprezentacje narodowe. Pierwszy turniej odbył się w 1987, na terenie Australii i Nowej Zelandii. Od tamtej pory kolejne zawody są rozgrywane co cztery lata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.