• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Reprezentacja Irlandii w rugby union mężczyzn

  Przeczytaj także...
  Irlandia – trzecia pod względem wielkości wyspa w Europie. Pod względem politycznym wyspa podzielona jest na dwie części: Irlandię i Irlandię Północną, która jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.Trener – osoba zajmująca się przygotowaniem fizycznym i psychicznym swoich podopiecznych (najczęściej grupy) w wielu dziedzinach życia, m.in. sportu. Najczęściej wyspecjalizowany jest w jednej, konkretnej dyscyplinie (np. piłka nożna, koszykówka czy gimnastyka). Jego zadaniem jest umotywowywanie i wyszkolenie osób, z którymi pracuje.
  Gruzja (gruz. საქართველო, Sakartwelo) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym (Zakaukaziu). Obszar 69,7 tys. km². Graniczy na północy z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, a na południu z Armenią i Turcją; zachodnią granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Stolicą Gruzji jest Tbilisi, przy czym od 2012 r. siedzibą parlamentu jest Kutaisi, a sądu konstytucyjnego Batumi.

  Reprezentacja Irlandii w rugby mężczyzn – zespół rugby union, powoływany przez selekcjonera. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Irlandzki Związek Rugby. Reprezentuje w międzynarodowych turniejach obie części wyspy Irlandii - niepodległe państwo Irlandzkie i Irlandię Północną. Drużyna występuje w Pucharze Sześciu Narodów i jest jednym z czterech pierwszych uczestników. Symbolem tej drużyny jest zielona trójlistna koniczyna.

  Irlandzki Związek Rugby (ang. Irish Rugby Football Union, irl. Cumann Rugbaí na hÉireann) IRFU – związek sportowy, działający na terenie Irlandii i Irlandii Północnej, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem irlandzkiego rugby 15-osobowego i 7-osobowego, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą. Członek IRB i FIRA-AER.Springboks – zespół rugby union, biorący udział w imieniu Republiki Południowej Afryki w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo RPA. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest SARU. Drużyna występuje w The Rugby Championship.
  Mecz Irlandia - Gruzja 

  Udział w ]

  Stadion Aviva[]

   Osobny artykuł: Aviva Stadium.
  Wnętrze stadionu

  Reprezentacja Irlandii rozgrywa spotkania na obiekcie należącym do Irlandzkiego Związku Rugby i Irlandzkiego Związku Piłki Nożnej. Stadion został zbudowany w 2010. Inauguracyjny mecz na tym obiekcie, reprezentacja rozegrała 6 listopada 2010, przeciwko reprezentacji Republiki Południowej Afryki (21:23).

  Irlandzki Związek Piłki Nożnej (ang.: Football Association of Ireland, irl. Cumann Peile na hÉireann) – ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Irlandii, będący jedynym prawnym reprezentantem irlandzkiej piłki nożnej, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą. Został założony w 1921 roku; w 1923 roku przystąpił do FIFA; w 1958 do UEFA.Rugby union (pot. rugby) – zespołowa gra między dwiema piętnastoosobowymi drużynami, polegająca na podawaniu owalnej piłki ręką lub nogą, przy czym podania ręką do przodu są zabronione; punkty zdobywa się za przyłożenie piłki na polu punktowym przeciwnika (5 punktów), za celny strzał (tzw. drop, drop kick) na bramkę w kształcie litery H, z poprzeczką umieszczoną na wysokości 3 metrów, ponad którą piłka musi być przerzucona (3 punkty). Po przyłożeniu następuje tzw. podwyższenie (skuteczne jest warte 2 punkty); piłkę ustawia się na podstawce (kiedyś usypywano górkę z piasku) na linii prostopadłej do linii końcowej boiska i przebiegającej przez miejsce w którym wykonano przyłożenie, ale w dowolnej odległości od słupów – z tego miejsca kopacz musi trafić w bramkę ponad poprzeczką.

  Trenerzy[]

  Irlandzki Związek Rugby w 1968 podjął decyzje o utworzeniu stanowiska selekcjonera reprezentacji.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reprezentacja Gruzji w rugby union mężczyzn (gruz. საქართველოს მორაგბეთა ეროვნული ნაკრები) – zespół rugby union, biorący udział w imieniu Gruzji w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować zawodnicy posiadający obywatelstwo tego kraju, mieszkający w nim, bądź kwalifikujący się ze względu na pochodzenie rodziców lub dziadków. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Gruziński Związek Rugby, członek FIRA-AER i IRB. Drużyna występuje w europejskiej 1 dywizji.
  Aviva Stadium (irl. Staidiam Aviva) to stadion sportowy położony w Dublinie, stolicy Irlandii, który ma pojemność 51 700 widzów (wszystkie miejsca siedzące). Poprzednia nazwa stadionu zlokalizowanego w tym miejscu to Lansdowne Road (wciąż w użyciu), podczas gdy według terminologii UEFA (która nie używa nazw sponsorów), to Dublin Arena.
  Puchar Sześciu Narodów (Six Nations Championship) to cykliczne, najważniejsze międzynarodowe zawody w rugby w Europie i najstarszy turniej rugby na świecie. Biorą w nim udział męskie reprezentacje narodowe Anglii, Francji, Irlandii, Szkocji, Włoch i Walii. Zawody odbywają się co roku, a zwycięzca pucharu jest uważany za nieoficjalnego mistrza Europy. Aktualnym posiadaczem pucharu jest Walia.
  Puchar Świata w rugby (ang. Rugby World Cup) to najważniejsze międzynarodowe zawody w rugby, w randze mistrzostw świata. Organizatorem imprezy jest IRB i biorą w niej udział męskie reprezentacje narodowe. Pierwszy turniej odbył się w 1987, na terenie Australii i Nowej Zelandii. Od tamtej pory kolejne zawody są rozgrywane co cztery lata.
  Irlandia Północna – prowincja, jedna z części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jej stolicą jest Belfast.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.