• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Reprezentacja Gibraltaru w piłce nożnej mężczyzn  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Kraj Basków (dawniej także: Baskonia; bask. Euskadi, Euskal Herria, hiszp. País Vasco; nazwa oficjalna: Euskal Autonomia Erkidegoa - Comunidad Autónoma Vasca) – wspólnota autonomiczna w północnej Hiszpanii, położona nad Zatoką Biskajską. Tworzą ją prowincje: Gipuzkoa/Guipúzcoa, Bizkaia/Vizcaya i Araba/Álava. Zajmuje ona powierzchnię 7,3 tys. km². W roku 2001 zamieszkiwało ją w sumie około 2,1 mln ludzi. Najwięcej Basków mieszka w prowincjach Bizkaia i Gipuzkoa. Stolicą wspólnoty jest Vitoria-Gasteiz. Od zachodu graniczy z Kantabrią i Kastylią i Leonem, od południa z La Rioją i od wschodu z Nawarrą.Faro to miasto w Portugalii, leżące w dystrykcie Faro, w regionie Algarve w podregionie Algarve. Jest największym miastem i stolicą regionu Algarve.

  Reprezentacja Gibraltaru w piłce nożnej – 1 października 2012 roku została tymczasowym członkiem UEFA, a od 24 maja 2013 r. pełnoprawnym członkiem UEFA. Gibraltarski Związek Piłki nożnej jest jednym z najstarszych na świecie (założono go w 1895 roku), a reprezentacja rozgrywa mecze od 1901 roku. Gibraltar jest terytorium zależnym od Wielkiej Brytanii i dlatego jest związany od 1909 roku z The Football Association, który 26 stycznia 2007 roku podczas kongresu UEFA w Düsseldorfie w Niemczech głosował za pełnoprawnym członkostwem Gibraltar Football Association w UEFA. Stadion reprezentacji nazywa się „Victoria Stadium” i znajduje się w Gibraltarze (5 tys. miejsc).

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.I Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej były rozgrywane w dniach od 13 do 30 lipca 1930 roku w Urugwaju. Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) wybrała ten kraj na gospodarza podczas konferencji w Barcelonie 18 maja 1929 roku, jako państwo obchodzące setną rocznicę uzyskania niepodległości. Dodatkowym argumentem przemawiającym za miejscem organizacji pierwszych mistrzostw świata było dwukrotne zdobycie złotych medali olimpijskich przez urugwajską reprezentację na igrzyskach w 1924 w Paryżu oraz w 1928 w Amsterdamie. Wszystkie mecze rozegrano w stolicy Urugwaju – Montevideo, z czego większość na stadionie Estadio Centenario, który zbudowano specjalnie na mistrzostwa.

  W 2006 roku zespół wziął udział w nieoficjalnych mistrzostwach drużyn niezrzeszonych przez FIFA (FIFI Wild Cup), gdzie zajął trzecie miejsce, pokonując po drodze reprezentację Tybetu 5−0 i remisując z Republiką St. Pauli 1−1. W półfinale zaś uległ późniejszym zwycięzcom, zespołowi Cypru Północnego 0−2. W meczu o trzecie miejsce zespół ponownie spotkał się z drużyną St. Pauli, którą tym razem pokonał 2−1. Według danych z 31 lipca 2012 roku reprezentacja ta rozegrała 55 nieoficjalnych meczów, z czego wygrała 30, zremisowała 4 i przegrała 21. Była jedną z najlepszych drużyn niezrzeszonych w FIFA.

  Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 1960 – pierwsza edycja piłkarskich Mistrzostw Europy męskich reprezentacji krajowych (wówczas pod nazwą Puchar Europy Narodów).Reprezentacja Słowacji w piłce nożnej pierwszy mecz międzypaństwowy zagrała w 1939 roku. Do 1944 wystąpiła jeszcze szesnaście razy. Później, aż do 1992 roku, piłkarze słowaccy grali w barwach Czechosłowacji.

  24 maja 2013 roku drużyna została pełnoprawnym członkiem UEFA, dzięki czemu reprezentacja Gibraltaru może brać udział w eliminacjach do mistrzostw Europy.

  19 listopada 2013 roku reprezentacja Gibraltaru rozegrała pierwszy oficjalny mecz międzynarodowy pod egidą UEFA. Na stadionie w Faro w Portugalii, Gibraltarczycy zremisowali 0–0 z reprezentacją Słowacji w meczu towarzyskim. Kapitanem zespołu w pierwszym meczu był Roy Chipolina. 4 czerwca 2014 roku na Estádio Algarve w Faro reprezentacja Gibraltaru wygrała swój pierwszy oficjalny mecz (1−0 z reprezentacją Malty), a strzelcem bramki był Kyle Casciaro (66. minuta). 29 marca 2015 roku w meczu eliminacyjnym ze Szkocją pierwszą historyczną bramkę dla Gibraltaru w eliminacjach strzelił w 19 minucie Lee Casciaro.

  Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn (inaczej EURO, polski skrót ME) – rozgrywki sportowe, cyklicznie organizowane przez Unię Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) dla europejskich piłkarskich reprezentacji krajowych seniorów. Największy turniej piłki nożnej rozgrywany na „starym kontynencie”.Estádio Algarve jest to stadion piłkarski położony pomiędzy dwoma portugalskimi miastami Faro i Loulé. Stadion został oddany do użytku na Euro 2004, a jego pojemność wynosi 30,002 miejsc. Swoje mecze na stadionie rozgrywają drużyny Louletano D.C. oraz S.C. Farense.

  13 maja 2016 roku Gibraltar został członkiem FIFA i odtąd może brać udział w m.in Mistrzostwach świata.

  Spis treści

 • 1 Udział w Mistrzostwach Świata
 • 2 Udział w Mistrzostwach Europy
 • 3 Udział w FIFI Wild Cup
 • 4 Udział w Island Games
 • 5 Udział w The Four Nations Tournament
 • 6 Członkostwo w FIFA i UEFA
 • 7 Mecze
 • 8 Kwalifikacje do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2016
 • 8.1 Grupa D
 • 9 Kwalifikacje Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018
 • 9.1 Grupa H
 • 10 Przypisy
 • 11 Linki zewnętrzne
 • Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2016 odbędą się we Francji i będą XV turniejem piłkarskich mistrzostw Europy. W turnieju po raz pierwszy wezmą udział 24 najlepsze drużyny europejskie, wyłonione po ogólnych kwalifikacjach. Propozycję zawodów z 24 uczestnikami jednomyślnie zaaprobowały 53 europejskie federacje. Decyzję o wyborze gospodarza podjął Komitet Wykonawczy UEFA 28 maja 2010 roku. Termin zgłaszania kandydatur przez państwa ubiegające się o organizację mistrzostw upłynął 31 marca 2009. Zgłoszone zostały cztery kandydatury: Francja, Szwecja/Norwegia, Turcja i Włochy. W grudniu 2009 roku Szwecja i Norwegia wycofały jednak swoją kandydaturę.Reprezentacja Cypru Północnego w piłce nożnej jest jedną z najlepiej zorganizowanych reprezentacji nienależących do FIFA i i AFC, ponieważ nie są członkiem ONZ. O członkostwo w tej organizacji Turcy mieszkający na Cyprze zabiegają już od 1955, kiedy to Cypryjski Związek Piłki Nożnej postanowił tymczasowo zawiesić udział klubów z Cypru Północnego w celu uniknięcia konfliktów między grecko a tureckojęzycznymi obywatelami tego kraju. Z tego powodu tureckojęzyczni Cypryjczycy postanowili założyć własną federację piłkarską, której odmówiono w tym samym roku członkostwa w FIFA. Po utworzeniu nieuznawanej przez społeczność międzynarodową Tureckiej Republiki Północnego Cypru (1983) FIFA z powodu problemów politycznych na wyspie zaprowadziła bojkot reprezentacji. Członkowie FIFA nie mogą rozgrywać z nią meczów pod groźbą zawieszenia. Cypr Północny uważa to za dyskryminację, wielokrotnie odbywały się protesty w tej sprawie. Jak dotąd reprezentacja rozgrywa mecze jedynie z innymi zespołami niezrzeszonymi w FIFA.

  Udział w ]

 • 19302014 – Nie brał udziału (był brytyjskim terytorium zależnym)


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  XX Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej – rozgrywane były od 12 czerwca do 13 lipca 2014 roku w Brazylii. Mistrzem Świata zostały Niemcy, które pokonały po dogrywce Argentynę. Gospodarze zajęli 4. lokatę, przegrywając w meczu o 3. miejsce z Holandią.
  Roy Chipolina (ur. 20 stycznia 1983 roku na Gibraltarze) – gibraltarski piłkarz występujący na pozycji obrońcy. Zawodnik klubu Lincoln FC i reprezentacji Gibraltaru.
  Pokój zawarty w Utrechcie (Holandia) 11 kwietnia 1713 roku kończył hiszpańską wojnę sukcesyjną. Bezpośrednim powodem podpisania pokoju była śmierć cesarza Józefa I (17 kwietnia 1711) i objęcie tronu wiedeńskiego przez Karola - pretendenta do korony Hiszpanii. Pozostałe kraje koalicji antyburbońskiej zaczęły się obawiać odrodzenia potęgi Habsburgów z czasów Karola V.
  Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 (ukr. Чемпіонат Європи з футболу 2012), oficjalnie UEFA Euro 2012 (ukr. УЄФА Євро 2012) – czternasty turniej o mistrzostwo Europy w piłce nożnej mężczyzn, zorganizowany wspólnie przez Polskę i Ukrainę.
  Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.
  Mistrzostwa świata w piłce nożnej, nazywane również mundialem (hiszp. – światowy) lub Pucharem Świata (ang. World Cup) – międzynarodowy turniej piłkarski, w którym biorą udział męskie reprezentacje narodowe federacji należących do FIFA. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1930 roku w Urugwaju. Od tego czasu odbywają się się co cztery lata, z wyjątkiem 1942 i 1946 roku, kiedy to nie zostały rozegrane z powodu II wojny światowej.
  Na mapach: 36°08′N 5°21′W/36,133333 -5,350000 Gibraltar (zniekształcone arab. جبل طارق – Dżabal al-Tarik, "góra Tarika") – skalisty półwysep na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, u wyjścia Morza Śródziemnego na Ocean Atlantycki; od 1713 terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.