• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Repertuar

  Przeczytaj także...
  Repertuar językowy (ang. linguistic repertoire) – zespół wszystkich języków i odmian językowych, którymi posługuje się pewna osoba lub grupa ludzi w ramach społeczności językowej. W jego skład może wchodzić mowa ojczysta wraz z innymi językami, opanowanymi w różnym stopniu i stosowanymi do różnych celów funkcjonalnych. Repertuar językowy obejmuje różne dialekty, style i rejestry językowe, odpowiadające potrzebom komunikacyjnym panującym w różnych okolicznościach społecznych. Kino – rodzaj sztuki widowiskowej uwiecznionej na taśmie filmowej lub wideo, w której aktor lub grupa aktorów odgrywa role dla widowni, lub nagrany jest obraz ruchomy z podkładem dźwiękowym lub bez. Terminem tym określa się też czasem sam spektakl lub też budynek, w którym on jest wyświetlany.
  Utwór – termin prawniczy z zakresu prawa autorskiego, który według Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest zdefiniowany następująco:

  Repertuar – lista utworów prezentowanych w określonej placówce kulturalnej w określonym czasie lub takich, które dany wykonawca jest w stanie wykonać na zamówienie.

  Teatr – rodzaj sztuki widowiskowej, w której aktor lub grupa aktorów na żywo daje przedstawienie dla zgromadzonej publiczności. Terminem teatr określa się też sam spektakl teatralny lub też budynek, w którym jest grany.Filharmonia – instytucja kultury zajmująca się organizacją i prezentacją koncertów muzyki poważnej, jak i muzyki rockowej, głównie tych największych, a więc o charakterze pełnoorkiestrowym, najczęściej równocześnie przygotowująca takie utwory do wykonania. Tym samym słowem określa się też gmach takiej instytucji, aczkolwiek istnieją filharmonie posiadające jedynie własne zaplecze lokalowe, a prezentujące utwory w wynajmowanych salach koncertowych.

  W przenośni, w kontekście artysty lub grupy artystów, mówi się o repertuarze w sensie jego ogólnych możliwości wykonawczych. Repertuarem nazywa się też w teatrach, kinach i filharmoniach druki akcydensowe (plakaty, ulotki, foldery), których główną część stanowi lista proponowanych utworów z ich omówieniem.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • repertuar językowy
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.693 sek.