• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rennae Stubbs  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych w dniach 19 lipca - 4 sierpnia 1996 roku.Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.

  Rennae Stubbs (ur. 26 marca 1971 w Sydney) – australijska tenisistka, specjalistka debla, zwyciężczyni turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej i mieszanej, liderka rankingu deblistek, reprezentantka w Pucharze Federacji.

  Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

  Praworęczna tenisistka znana jest niemal wyłącznie z rywalizacji w grze podwójnej, ale i w singlu może pochwalić się pewnymi osiągnięciami; w swoim najlepszym sezonie w grze pojedynczej (1996) dotarła do miejsca nr 64 na świecie, była w ćwierćfinale turnieju w Essen, III rundzie Canadian Open, wystąpiła też we wszystkich turniejach wielkoszlemowych (jedynie w Australian Open przechodząc jedną rundę). Wśród znanych rywalek, które udało się jej pokonać, są m.in. Silvia Farina, Jelena Lichowcewa, Lisa Raymond (także partnerka deblowa Stubbs); w drodze do ćwierćfinału turnieju w Essen w 1996 Australijka pokonała m.in. ówczesną najlepszą polską tenisistkę, Katarzynę Nowak.

  Sun Tiantian (chin. upr. 孙甜甜, chin. trad. 孫甜甜, pinyin Sūn Tiántián; ur. 12 października 1981 w Zhengzhou), tenisistka chińska, mistrzyni olimpijska w grze podwójnej.WTA Finals – tenisowy turniej kobiet rozgrywany corocznie na zakończenie sezonu. Awans do niego uzyskuje 8 czołowych tenisistek i par deblowych w danym roku. Turniej jest piątym co do prestiżu wydarzeniem w ciągu roku, zaraz po turniejach Wielkiego Szlema: Australian Open, French Open, Wimbledonie, US Open. Jest też uważany za nieoficjalne mistrzostwa świata.

  Jako deblistka Rennae Stubbs do listopada 2005 wygrała 52 turnieje, w tym 4 wielkoszlemowe (ponadto dwa tytuły wielkoszlemowe w grze mieszanej). Tworzy lub tworzyła udane duety deblowe przede wszystkim z Lori McNeil, Carą Black i Lisą Raymond. W sierpniu 2000 została po raz pierwszy liderką rankingu światowego w grze podwójnej, początkowo dzieląc to miejsce z partnerką deblową Raymond; kilkakrotnie z Raymond kończyła sezony na czele rankingu najlepszych par deblowych. Uczestniczyła w turniejach Masters (WTA Tour Championships) w 1992, 1993, 1996, 1998, 1999, 2000, 2001 (wygrana w parze z Raymond), 2002, 2004 (finał) i 2005.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Coming out (of the closet) (od ang. to come out of the closet - wyjść z szafy) – proces samodzielnego ujawniania własnej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej (posiadanej przez mniejszość w społeczeństwie) przed innymi ludźmi (np. rodziną, przyjaciółmi, znajomymi czy współpracownikami). Proces ten zawiera w sobie fakt uświadomienia sobie własnej, odmiennej od heteroseksualnej, orientacji seksualnej oraz naukę samoakceptacji jako geja, lesbijki lub osoby biseksualnej (coming out przed samym sobą).

  Ma na koncie liczne występy reprezentacyjne. W Pucharze Federacji występuje przede wszystkim jako deblistka – w latach 1992–2004 rozegrała w zespole narodowym zaledwie 3 mecze singlowe i 23 deblowe; wygrała 15 pojedynków, przegrała 11. Miała swój duży udział w awansie zespołu australijskiego do finału Pucharu Federacji w 1993, występując we wszystkich meczach w parze z Elizabeth Smylie i pokonując kolejno pary z Niemiec, Danii, Finlandii i Argentyny; w finale Australijki nie sprostały doświadczonym Hiszpankom, Sánchez Vicario i Martinez. Stubbs startowała także na trzech olimpiadach (Atlanta 1996, Sydney 2000 i Ateny 2004); w Atenach dotarła do ćwierćfinału debla (w parze z Alicią Molik), przegrywając z późniejszymi chińskimi mistrzyniami, Li Ting i Sun Tiantian.

  Conchita Martínez (ur. 16 kwietnia 1972 w Monzón), tenisistka hiszpańska, wiceliderka rankingu światowego, zwyciężczyni Wimbledonu, zdobywczyni Pucharu Federacji, medalistka olimpijska. Jest wyoutowaną lesbijką od 1995 roku, kiedy jedna z gazet opublikowała informację o jej romansie z inną tenisistką Gigi Fernandez.Lori McNeil (ur. 18 grudnia 1963 w San Diego) – amerykańska tenisistka występująca w profesjonalnych rozgrywkach przez ponad 20 lat. Reprezentowała Stany Zjednoczone w Fed Cup, Pucharze Wightmana i w Pucharze Federacji juniorek.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Cara Black (ur. 17 lutego 1979 w Harare), zimbabwejska tenisistka, mistrzyni pięciu turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej oraz pięciu w grze mieszanej (karierowy Wielki Szlem), pierwsza kobieta z Zimbabwe w historii, która zdobyła tytuł wielkoszlemowy (French Open 2002), dwukrotna triumfatorka Mistrzostw WTA w grze podwójnej (2007, 2008), była liderka rankingu WTA w grze podwójnej, reprezentantka Zimbabwe w Pucharze Federacji (1993 – 1996), Pucharze Hopmana (1999, 2005) i na letnich igrzyskach olimpijskich (2000, 2004, 2008). Tenisistka praworęczna z oburęcznym backhandem.
  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.
  Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.
  Jelena Aleksandrowna Lichowcewa, ros. Елена Александровна Лиховцева (ur. 8 września 1975 w Ałma-Acie), tenisistka rosyjska, przez pewien czas reprezentantka Kazachstanu, czołowa deblistka świata, mistrzyni Wimbledonu 2002 i Australian Open 2007 w grze mieszanej, zdobywczyni Pucharu Federacji 2004.
  Fed Cup, Puchar Federacji – drużynowe rozgrywki tenisowe krajowych reprezentacji kobiecych, odpowiednik męskiego Pucharu Davisa.
  Lesbijka – kobieta o orientacji homoseksualnej. Określenie pochodzi od greckiej wyspy Lesbos, gdzie żyła poetka Safona, której przypisuje się uwielbienie dziewcząt.
  Katarzyna Nowak (ur. 13 stycznia 1969 w Łodzi) – polska tenisistka, olimpijka, prekursorka tenisa zawodowego w Polsce, pierwsza Polka w pięćdziesiątce rankingu światowego WTA.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.