• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Renfe Cercanías Bilbao

  Przeczytaj także...
  Kraj Basków (dawniej także: Baskonia; bask. Euskadi, Euskal Herria, hiszp. País Vasco; nazwa oficjalna: Euskal Autonomia Erkidegoa - Comunidad Autónoma Vasca) – wspólnota autonomiczna w północnej Hiszpanii, położona nad Zatoką Biskajską. Tworzą ją prowincje: Gipuzkoa/Guipúzcoa, Bizkaia/Vizcaya i Araba/Álava. Zajmuje ona powierzchnię 7,3 tys. km². W roku 2001 zamieszkiwało ją w sumie około 2,1 mln ludzi. Najwięcej Basków mieszka w prowincjach Bizkaia i Gipuzkoa. Stolicą wspólnoty jest Vitoria-Gasteiz. Od zachodu graniczy z Kantabrią i Kastylią i Leonem, od południa z La Rioją i od wschodu z Nawarrą.FEVE (z hiszp. Ferrocarriles de Vía Estrecha - Koleje wąskotorowe) - hiszpańskie przedsiębiorstwo kolejowe prowadzące przewozy osobowe jak i towarowe na szlakach wąskotorowych, o całkowitej długości 1250 km. FEVE utworzone zostało w 1965 r. i wchodzi w skład hiszpańskiego narodowego przewoźnika RENFE. Zdecydowana większość linii obsługiwanych przez FEVE leży wzdłuż lub w pobliżu Oceanu Atlantyckiego i Zatoki Biskajskiej. Obejmuje ono swoim działaniem tereny hiszpańskiej Galicji, Kantabrii, Asturii i częściowo Kraju Basków z rozgałęzieniem do regionu Kastylia i León. FEVE prowadzi operacje przewozowe na 1194 km torów, z czego 316 km jest zelektryfikowana. Najważniejszą linią obsługiwaną przez przewoźnika jest linia Transcantábrico biegnąca w całej swej długości na północnym wybrzeżu Hiszpanii łącząc miasta San Sebastian i Ferrol oraz począwszy od 1982 r. także miasto León w Kastylii. FEVE świadczy również przewozy osób w ruchu podmiejskim tzw. Cercanías. Głównym obszarem gdzie działa jako kolej podmiejska jest region Asturii - Cercanías Asturias, gdzie istnieje gęsta sieć FEVE i 5 linii podmiejskich, a system jest całkowicie zintegrowany z pociągami RENFE. FEVE prowadzi również przewozy towarowe, około 460 milionów ton towarów rocznie, co stanowi dużą część zysków firmy.
  Asturia, Księstwo Asturii (hiszp. Asturias, Principado de Asturias, ast. Asturies, Principáu d’Asturies) – region historyczno-geograficzny, wspólnota autonomiczna i prowincja w Hiszpanii.
  Mapa linii Cercanías Bilbao
  Terminal na stacji kolejowej Bilbao-Abando

  Cercanías Bilbao - nazwa systemu podmiejskiej kolei regionalnej obsługującej obszar metropolitalny Bilbao. Składa się on z 3 linii, łączących się na terminalu głównej stacji w Bilbao - Bilbao Abando, z której to każda linia rozpoczyna swój bieg. System ten na niektórych stacjach ma połączenia z FEVE, co umożliwia przesiadki i dojazd z Kraju Basków do Galicji, Kantabrii czy Asturii. Tabor składa się z elektrycznych zespołów trakcyjnych serii UT 446 wyprodukowanych przez CAF. Pociągi kursują średnio co 20 minut pomiędzy 05:00 a 23:30 w dni powszednie oraz co 30 min. w soboty, niedziele i święta.

  Bilbao (bask. Bilbo, kast. Bilbao) – miasto w północnej Hiszpanii, stolica baskijskiej prowincji Bizkaia (kast. Vizcaya), największe miasto Kraju Basków. Leży nad Zatoką Biskajską, nad rzeką Nervión (jak chcą niektórzy - Ibaizabal, rzeki Nervión i Ibaizabal łączą się u bram miasta).Kantabria (hiszp. Cantabria) – wspólnota autonomiczna w Hiszpanii zawierająca jedną prowincję o tej samej nazwie. Kantabria położona jest w północnej Hiszpanii nad Zatoką Biskajską. Od zachody graniczy z Asturią, od południa z Kastylią i Leonem a od wschodu z Krajem Basków.

  Linie i stacje[]

  C1.png
  C2.png
  C3.png

  Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles (CAF) – hiszpańska firma z siedzibą w Beasain (Prowincja Guipúzcoa) zajmująca się projektowaniem, produkcją, utrzymaniem i dostawą taboru kolejowego oraz pojazdów szynowych takich jak m.in.: lokomotywy, wagony, szybkie tramwaje, pociągi dużych prędkości oraz wózki do automatycznej zmiany rozstawu kół zarówno dla pojazdów szynowych jak i drogowych.Elektryczny zespół trakcyjny (EZT) – zespół trakcyjny o własnym napędzie elektrycznym, składający się z dwóch członów sterowniczych na obu końcach oraz ewentualnych członów pośrednich. Poszczególne człony nie mogą być rozłączane w warunkach eksploatacyjnych. Zwykle możliwe jest łączenie całych pojazdów tego samego typu w trakcję ukrotnioną.

  Linki zewnętrzne[]

 • Renfe Cercanías - Cercanías Bilbao • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.