• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Renfe Cercanías

  Przeczytaj także...
  Kraj Basków (dawniej także: Baskonia; bask. Euskadi, Euskal Herria, hiszp. País Vasco; nazwa oficjalna: Euskal Autonomia Erkidegoa - Comunidad Autónoma Vasca) – wspólnota autonomiczna w północnej Hiszpanii, położona nad Zatoką Biskajską. Tworzą ją prowincje: Gipuzkoa/Guipúzcoa, Bizkaia/Vizcaya i Araba/Álava. Zajmuje ona powierzchnię 7,3 tys. km². W roku 2001 zamieszkiwało ją w sumie około 2,1 mln ludzi. Najwięcej Basków mieszka w prowincjach Bizkaia i Gipuzkoa. Stolicą wspólnoty jest Vitoria-Gasteiz. Od zachodu graniczy z Kantabrią i Kastylią i Leonem, od południa z La Rioją i od wschodu z Nawarrą.Oviedo (ast. Uviéu) – miasto w północnej Hiszpanii, na przedgórzu Gór Kantabryjskich, będące stolicą współczesnej prowincji Asturia. Liczy ok. 215 371 mieszkańców.
  Rodalies Barcelona, Cercanías Barcelona - system szybkiej kolei podmiejskiej działający na obszarze metropolitarnym Barcelony jak i przyległych do niego prowincji w Katalonii w Hiszpanii. Cały system składa się z 14 linii, w tym 6 obsługiwanych jest przez Renfe Cercanías a 7 przez FGC. Cała sieć jak i system biletowy jest podzielona na sześć stref w zależności od odległości, z centralnym punktem na stacji Barcelona Sants. Wszystkie pociągi Rodalies Barcelona zintegrowane są z metrem barcelońskim jak i innymi środkami transportu w obrębie sieci TMB na terenie Barcelony i przyległych gmin.
  Mapa z zaznaczonymi systemami Cercanías w Hiszpanii

  Renfe Cercanías – to nazwa nadana dla komunikacji kolejowej w Hiszpanii, głównych obszarów metropolitalnych w kraju. W regionie Katalonii występuje pod nazwą Renfe Rodalies, natomiast w regionie Kraju Basków stosuje się dwujęzyczne oznaczenie Renfe Cercanías / Aldiriak. Eksploatowane są one przez hiszpańskiego krajowego przewoźnika kolejowego RENFE. W Hiszpanii istnieje 12 systemów Cercanías, funkcjonują one następujących miastach:

  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.Cercanías Bilbao - nazwa systemu podmiejskiej kolei regionalnej obsługującej obszar metropolitalny Bilbao. Składa się on z 3 linii, łączących się na terminalu głównej stacji w Bilbao - Bilbao Abando, z której to każda linia rozpoczyna swój bieg. System ten na niektórych stacjach ma połączenia z FEVE, co umożliwia przesiadki i dojazd z Kraju Basków do Galicji, Kantabrii czy Asturii. Tabor składa się z elektrycznych zespołów trakcyjnych serii UT 446 wyprodukowanych przez CAF. Pociągi kursują średnio co 20 minut pomiędzy 05:00 a 23:30 w dni powszednie oraz co 30 min. w soboty, niedziele i święta.
 • Oviedo / GijónCercanías Asturias
 • BarcelonaRodalies Barcelona
 • BilbaoRenfe Cercanías Bilbao
 • KadyksCercanías Cádiz
 • MadrytCercanías Madrid
 • MálagaCercanías Málaga
 • Murcja / Alicante – Cercanías Murcia/Alicante
 • Santander – Cercanías Santander
 • San Sebastián – Cercanías San Sebastián
 • Sewilla – Cercanías Sevilla
 • Walencja – Cercanías Valencia
 • Saragossa – Cercanías Zaragoza
 • Tabor[]

  Renfe Cercanías użytkuje następujące typy pociągów:

  Murcja (hiszp. Murcia) – miasto w południowo-wschodniej Hiszpanii, nad rzeką Segura, stolica prowincji o tej samej nazwie. Liczy 424 tys. mieszkańców (2006). Nazywana jest miastem morw.Santander – miasto i duży port w północnej Hiszpanii, nad Zatoką Biskajską; stolica wspólnoty autonomicznej Kantabria; liczy ok. 183 tys. mieszkańców (2006). W mieście rozwinął się przemysł samochodowy, stoczniowy, petrochemiczny, metalowy, maszynowy, chemiczny oraz papierniczy. Funkcjonuje tu port handlowy, rybacki oraz pasażerski. Miasto jest dużym węzłem komunikacyjnym, usytuowany jest tu port lotniczy. Santander posiada dwa uniwersytety, jeden z nich to Uniwersytet Papieski.

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna Renfe Cercanías (es)
 • RENFE (hiszp.) Red Nacional de los Ferrocarriles Españoles (pol. Krajowa Sieć Kolei Hiszpańskich) – narodowy przewoźnik kolejowy w Hiszpanii. Sieć RENFE obejmuję łącznie ponad 18 771 km torów w Hiszpanii. 24 stycznia 1941 Koleje Hiszpańskie przeszły nacjonalizację. Do systemu kolejowego włączane były coraz to nowe inne miasta (oprócz wielkich już istniejących aglomeracji w systemie kolejowym takich jak: Madryt, Barcelona).Cercanías Asturias - system kolei regionalnej w hiszpańskim regionie Asturia. Obsługuje on połączenia regionalne pomiędzy Oviedo i Gijón. Połączenia obsługiwane są wspólnie przez Renfe Cercanías (linie: C-1, C-2 i C-3) oraz FEVE (linie: F-4 - F-9). W zależności od linii wszystkie pociągi zaczynają kursy między 05:30 a 06:00 i kursują zazwyczaj w odstępach 30 minutowych do 23:30 w dni robocze. W dni wolne i świąteczne pociągi kursują co godzinę.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  San Sebastián (bask. Donostia, w latach 1980-2011 oficjalnie Donostia-San Sebastián) – stolica hiszpańskiej prowincji Gipuzkoa/Guipúzcoa w Kraju Basków. Liczba mieszkańców wynosi 186 tys. (2011).
  Alicante (hiszp. Alicante; katal. Alacant) co oznaczało po arabsku "źródło światła" – historyczne miasto portowe w południowo-wschodniej Hiszpanii. Jest to jeden z najważniejszych portów hiszpańskich na Morzu Śródziemnym, połączony koleją z Madrytem i Murcją, od której oddalony jest o 74 km. Alicante jest połączone także linią tramwajową z miastem Denia oddalonym o 60 km. Stolica prowincji o tej samej nazwie, należącej do Wspólnoty Walenckiej. Alicante jest sponsorem infrastruktury wszystkich pozostałych miast regionu.
  Walencja (hiszp. Valencia; katal. València) – miasto w Hiszpanii, stolica prowincji i wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie. Jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Hiszpanii i dwudziestym pierwszym w Unii Europejskiej. Leży nad rzeką Turia na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Pod względem geograficznym Walencja położona jest pośrodku liczącej 930 kilometrów kwadratowych żyznej niziny.
  Cercanías Málaga - sieć podmiejskiej kolei w Maladze i prowincji Malaga, będąca częścią RENFE. Sieć składa się z 70 km torów oraz 24 stacji. Obecnie w eksploatacji są dwie linie podmiejskie. W przyszłości system ma zostać zintegrowany z budowanym metrem w Maladze.
  Saragossa (hiszp. Zaragoza) – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, przy ujściu rzeki Huerva i Gallego do Ebro, 700 tysięcy mieszkańców (2010), piąte co do wielkości miasto Hiszpanii. Stolica regionu Aragonia i prowincji Saragossa. Ośrodek przemysłowy, handlowy, naukowy, kulturalny i turystyczny.
  Bilbao (bask. Bilbo, kast. Bilbao) – miasto w północnej Hiszpanii, stolica baskijskiej prowincji Bizkaia (kast. Vizcaya), największe miasto Kraju Basków. Leży nad Zatoką Biskajską, nad rzeką Nervión (jak chcą niektórzy - Ibaizabal, rzeki Nervión i Ibaizabal łączą się u bram miasta).
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.065 sek.