• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Renate Brausewetter

  Przeczytaj także...
  Zatracona ulica – film niemy z roku 1925, autorstwa Georga Wilhelma Pabsta, austriackiego reżysera związanego z kinematografią niemiecką.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.

  Renate Brausewetter (ur. 1 października 1905 w Máladze, zm. 20 sierpnia 2006 w Lienz am Rhein) – aktorka niemiecka.

  Urodziła się i do 9. roku życia mieszkała w Hiszpanii, następnie przeniosła się razem z rodziną do Berlina. Za pośrednictwem starszego brata, aktora Hansa Brausewettera, nawiązała kontakt z kręgami artystycznymi. Była aktorką teatralną, a w 1925 debiutowała w drobnej roli w filmie Zatracona ulica u boku Grety Garbo.

  Greta Garbo, właśc. Greta Lovisa Gustafsson (ur. 18 września 1905 w Sztokholmie, zm. 15 kwietnia 1990 w Nowym Jorku) – szwedzka aktorka, gwiazda filmowa, czterokrotnie nominowana do Oscara.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Jej kariera filmowa okazała się krótka, zakończyła się już pod koniec lat 20. razem z erą kina niemego. Najbardziej znanymi filmami z jej udziałem były Geheimnisse einer Seele (1926, reż. Georg Wilhelm Pabst), Hanseaten (1925, reż Gerhard Lamprecht), Der alte Fritz (1928, reż. Lamprecht). Do wybuchu II wojny światowej mieszkała z trojgiem dzieci w Berlinie (z mężem, z zawodu chemikiem, rozeszła się). W kwietniu 1945 przeżyła śmierć brata Hansa, który zmarł od obrażeń odniesionych w czasie bombardowań.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Po raz ostatni wystąpiła w filmie w 1950 (Die Treppe w reżyserii Alfreda Brauna). Od 1972 mieszkała u rodziny w Lienz am Rhein, zmarła w sierpniu 2006 w wieku 100 lat.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Renate Brausewetter w bazie IMDb (ang.)
 • Renate Brausewetter w bazie Filmweb • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  20 sierpnia jest 232. (w latach przestępnych 233.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 133 dni.
  Georg Wilhelm Pabst znany też jako G. W. Pabst (ur. 25 sierpnia 1885 w Raudnitz, zm. 29 maja 1967 w Wiedniu) – austriacki reżyser filmowy i scenarzysta. Związany z ruchem artystycznym Nowej Rzeczowości (Neue Sachlichkeit).
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.