• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • René Moawad

  Przeczytaj także...
  Zagharta (Zgharta, Zghorta, Zaghorta; arab. زغرتا) – miasto w północnym Libanie, siedziba dystryktu, 7 km od Trypolisu, 91 km od Bejrutu. Administracyjnie tworzy jedną jednostkę municypalną z miastem Ehden, oddalonym o 24 km.Abdallah al-Jafi (arab. عبد الله الياف, ur. 7 września 1901 w Bejrucie, zm. 4 listopada 1986 w Bejrucie) - libański polityk, siedmiokrotny premier Libanu (1938-1939, 1951-1952, 1952, 1953-1954, 1956, 1966, 1968-1969).
  Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.

  René Moawad (arab. رينيه معوض, ur. 17 kwietnia 1925 w Zagharcie, zm. 22 listopada 1989 w Bejrucie) – libański polityk, prezydent Libanu od 5 listopada do 22 listopada 1989 roku, Maronita. Przez pięć kadencji był deputowanym Zgromadzenia Narodowego. Zginął w zamachu bombowym.

  Bejrut (arab. بيروت, Bayrūt, fr. Beyrouth, gr. Berytos) – stolica i największe miasto Libanu, leżące w środkowej części kraju. Liczy 2 mln 60 tys. mieszkańców (2012), większość pochodzenia arabskiego. Dawniej miasto było nazywane: Birutu, Berytos. Znajduje się tu wiele zabytków i dobytku historycznego kraju.Prezydent Libanu jest głową państwa Liban. Zgodnie z Paktem Narodowym z 1943 roku prezydentem może zostać tylko chrześcijanin maronita. Prezydent jest wybierany na 6-letnią kadencję przez Zgromadzenie Narodowe (libański parlament).

  Biografia[]

  Moawad rozpoczął swoją edukację w De La Salle School w Trypolisie w Libii, później kontynuował ją w mieście Ajn Tura w Libanie. W 1947 roku ukończył prawo na Uniwersytecie świętego Józefa w Bejrucie. Po studiach rozpoczął pracę w kancelarii czterokrotnego premiera Libanu Adballaha al-Jafi. W 1951 Moawad otworzył swoją własną kancelarię prawną.

  Zabójstwa polityczne w Libanie stanowią czynnik destabilizujący sytuację w tym państwie, w którym wciąż żywe są podziały religijne, społeczne i polityczne oraz wpływy ościennych mocarstw. Podczas długoletniej wojny domowej libańskie życie publiczne uległo znacznej brutalizacji. W okresie tym śmierć w zamachach poniosło m.in. dwóch nowo wybranych prezydentów Libanu. Również zabójstwa czołowych polityków w ostatnich latach świadczą o piętnie, jakie wojna odcisnęła na życiu społecznym Libańczyków. Udany zamach na premiera Rafika Haririego nie jest odosobnionym przypadkiem, ginęli również deputowani do parlamentu libańskiego oraz sprzeciwiający się wpływom Syrii w tym kraju dziennikarze. Za większość zamachów Libańczycy obwiniają syryjskie służby specjalne i ich sojuszników.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Jeszcze w tym samym roku Moawad wystartował w wyborach parlamentarnych z miasta Zgharta, jednak bez sukcesu. Do parlamentu dostał się po raz pierwszy w 1957 roku. Reelekcje następowały w latach 1960, 1964, 1968 i 1972 (ostatnie wybory parlamentarne przed wybuchem wojny domowej).

  Zobacz też[]

 • Zabójstwa polityczne w Libanie
 • Linki zewnętrzne[]

 • René MOAWAD Foundation (ang.)
 • Sylwetka na oficjalnej stronie prezydenta Republiki Libańskiej (ang.)
 • Przypisy

  Wybory parlamentarne w Libanie odbyły się w kolejne niedziele pomiędzy 5 kwietnia a 3 maja 1964 roku. Wybory odbyły się po decyzji prezydenta Szihaba o rozwiązaniu wybranego w 1960 roku parlamentu. W związku z tą decyzją 19 lutego Raszid Karami zgłosił rezygnację. Prezydent mianował rząd tymczasowy (na jego czele stanął Hussajn Oueini), w celu przeprowadzenia wyborów.Wybory parlamentarne w Libanie odbyły się w kwietniu 1972 roku. Przyniosły one zwycięstwo libańskiej lewicy. Były to ostatnie wybory parlamentarne przed wybuchem libańskiej wojny domowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wybory parlamentarne w Libanie odbyły się w czterech etapach: 12, 19, 26 czerwca i 3 lipca 1960 roku. Wybory odbyły się po decyzji prezydenta Szihaba o rozwiązaniu parlamentu, którą podjął 5 maja 1960 roku. Dziewięć dni później, 14 maja premier Raszid Karami podał się do dymisji.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Maronici – chrześcijańska ludność z Bliskiego Wschodu zamieszkująca pierwotnie na terenie Syrii i Libanu. Maronici są w przeważającej mierze wschodnimi katolikami, członkami Kościoła maronickiego.
  Zgromadzenie Narodowe (fr.: Assemblée nationale) lub Izba Deputowanych (arab.: مجلس النواب, Madżlis an-Nuwwab) – jednoizbowy parlament Libanu. Składa się ze 128 członków wybieranych w głosowaniu powszechnym w oparciu o proporcjonalny system wyznaniowy na czteroletnią kadencję.
  Prawo, a ściślej prawo w ujęciu przedmiotowym – system norm prawnych, czyli ogólnych, abstrakcyjnych i jednoznacznych dyrektyw postępowania, które powstały w związku z istnieniem i funkcjonowaniem państwa lub innego uporządkowanego organizmu społecznego, ustanowione lub uznane przez właściwe organy władzy odpowiednio publicznej lub społecznej i przez te organy stosowane, w tym z użyciem przymusu.
  Libia (arab. ليبيا – trl. Lībiyā, trb. Libija), oficjalnie Państwo Libia (arab. دولة ليبيا – trl. Dawlat Lībiyā, trb. Daulat Libija) – państwo położone w Afryce Północnej, nad zatoką Wielka Syrta (Morze Śródziemne).
  Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.