• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Remy Hadley


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Olivia Jane Wilde (ur. 10 marca 1984 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Zaczęła występować około roku 2000 i od tamtej pory zagrała w wielu filmach i serialach, m.in. w Życiu na fali oraz The Black Donellys. W 2010 roku zagrała w filmie Tron: Dziedzictwo jako Quorra. Od czwartego do siódmego sezonu wcielała się w postać Remy Hadley ("Trzynastki") w serialu Dr House.Serial medyczny jest seryjną dramatyczną produkcją telewizyjną, w której wydarzenia koncentrują się na szpitalu, personelu karetki pogotowia lub innego środowiska medycznego. W Stanach Zjednoczonych większość seriali medycznych trwa około 45 minut i najczęściej akcja rozgrywa się w szpitalu. Większość aktualnie emitowanych seriali wykracza poza wydarzenia odnoszące się do zawodów postaci i pokazuje niektóre aspekty ich życia osobistego. Może to być np. wątek romansu między dwojgiem lekarzy. Popularnymi przykładami seriali medycznych są Ostry dyżur, Szpital Dobrej Nadziei, Dr House, St. Elsewhere, Chirurdzy oraz Bez skazy.
  Interna (z łac. "internus" – wewnętrzny) – potoczna, zwyczajowa lub żargonowa nazwa działu medycyny, zajmującego się schorzeniami narządów wewnętrznych. Właściwa nazwa – choroby wewnętrzne lub medycyna wewnętrzna (nazwa używana głównie w Polsce, krajach niemieckojęzycznych i skandynawskich) oraz general medicine lub po prostu medicine (nazwa używana częściej w krajach anglosaskich).

  Remy Hadley, Trzynastka – fikcyjna postać dramatu medycznego stacji FOX Dr House. Odtwarza ją Olivia Wilde.

  Historia[]

  Trzynastka urodziła się na początku lat osiemdziesiątych w okolicach Nowego Jorku, jako córka Johna i Anny Hadley. Kiedy była małą dziewczynką, jej matka zaczęła wykazywać pierwsze objawy choroby Huntingtona. Jej ojciec nie chciał, aby mała Remy patrzyła jak umiera jej matka, więc nie pozwolił, aby jeździła z nim do domu opieki odwiedzać Annę. Matka Trzynastki zmarła, zanim ta zaczęła się pojawiać w serialu. W okresie dojrzewania Trzynastka odkryła, że jest biseksualna.

  Dr House (ang. House; House, M.D.) – amerykański medyczny serial telewizyjny produkowany dla stacji telewizyjnej FOX. Zadebiutował na antenie 16 listopada 2004 roku.Fox (Fox Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna, nadająca od 9 października 1986 roku. Wchodzi w skład Fox Entertainment Group będącą częścią News Corporation.

  Prawdopodobnie Hadley pochodzi z bogatej rodziny, gdyż studiowała ona w Sarah Lawrence College w Nowym Jorku, który jest znany z tego, że ma jedne z najwyższych czesnych w USA.

  Charakterystyka[]

  Hadley była jedną z uczestniczek konkursu zorganizowanego przez House'a w czwartym sezonie, w szpitalu Princeton-Plainsboro w New Jersey. Ponieważ nosiła w nim numer 13, inni zaczęli ją tak nazywać (na jej wyraźną prośbę). Jej specjalość to interna.

  W ostatnim odcinku 4 serii, pod wpływem House'a potwierdza swoje podejrzenia, że cierpi na pląsawicę Huntingtona. Początkowo pod wpływem załamania wpada w nałóg krótkich romansów z kobietami, aby ostatecznie związać się z Foremanem, również lekarzem z zespołu House'a. Zrywają ze sobą w 6. serii, po tym, jak Foreman decyduje się ją zwolnić, pod nieobecność House'a, by podtrzymać ich związek. W pierwszym odcinku 7. serii bierze wolne i znika, nikt nie wie gdzie, i z jakiego powodu. Jednak w tej samej serii powraca. Okazuje się, że Trzynastka przez pół roku siedziała w więzieniu. Trafiła tam, ponieważ dokonała eutanazji swojego brata, również chorego na pląsawicę Huntingtona.

  Biseksualizm – odczuwanie popędu płciowego lub emocjonalnego do osobników obu płci. Sam termin został wprowadzony około roku 1809 przez botaników i początkowo odnosił się wyłącznie do roślin. Jako określenie orientacji zaczął funkcjonować prawdopodobnie dopiero w XX wieku, kiedy rozpoczęto szersze badania nad ludzką seksualnością.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Hadley jest osobą zrównoważoną, bystrą, entuzjastyczną i nie boi się mówić otwarcie na forum zespołu diagnostycznego, kiedy uważa, że ma rację. Prawdopodobnie jej przeszłość jest nieco mroczniejsza od innych członków zespołu – lubi przygodny seks oraz wykazuje znajomość rodzajów narkotyków (podczas kupowania towaru na ulicy na potrzeby diagnostyczne).

  Ciekawostki[]

  W 11. odcinku szóstego sezonu, The down low (Pod przykrywką), na fałszywym rachunku jest napisane, że jej drugie imię to "Beauregard". Jednak pozostaje niejasne czy to imię jest prawdziwe. W 1. odcinku piątego sezonu, Trzynastka wyznaje pacjentce, że pragnie zmieniać świat, ale nie chce, żeby ktoś cały czas wydawał jej rozkazy.

  Bibliografia[]

 • Dr Remy 'Thirteen' Hadley (ang.). IMDb. [dostęp 2012-04-19]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.