• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Remain in Light

  Przeczytaj także...
  Funk – jest stylem muzycznym, powstałym w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to muzycy pochodzenia afroamerykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie.Post punk to styl w obrębie muzyki rockowej, wywodzący się z muzyki punk, będący skutkiem poszukiwań artystycznych zespołów z tego kręgu; efektem tego stało się wyjście poza dość wąskie ramy gatunku.
  Fela Anikulapo Kuti, właśc. Olufela Olusegun Oludotun Ransome-Kuti (ur. 15 października 1938 w Abeokucie, zm. 2 sierpnia 1997 w Lagos – nigeryjski muzyk i multiinstrumentalista, twórca afrobeatu, działacz na rzecz praw człowieka.
  .mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}
  Fotografia samolotów Grumman TBF Avenger użyta w pierwotnym projekcie okładki płyty.

  Remain in Light – czwarty album postpunkowego zespołu Talking Heads, wydany 8 października 1980.

  8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.Worldbeat – gatunek muzyczny łączący w sobie elementy tradycyjnej muzyki europejskiej (pop, rock, electronica) z gatunkami muzyki etnicznej (zazwyczaj spoza Europy). Szczególną popularnością cieszą się wpływy z Afryki, Irlandii, Ameryki Łacińskiej i Środkowego Wschodu. Gatunek narodził się w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych w połowie lat 80., gdy artyści tacy, jak Paul Simon i Peter Gabriel zaczęli się interesować muzyką etniczną. W ostatnich latach po worldbeat sięgają artyści z kręgu indie rocka, np. Yeasayer czy Gang Gang Dance.

  Album jest celebrowany za innowacyjne połączenie muzyki rockowej z elementami funk, worldbeat i przede wszystkim afrobeat, które wynikało z fascynacji zespołu afrobeat'owymi wykonawcami jak Fela Kuti. Paleta dźwięków albumu zawiera afrykańskie polirytmy, dynamiczne kompozycje oparte na jednym akordzie, nakładające i zazębiające się warstwy instrumentacji i wokali oraz wyszukaną wieloelementową perkusję.

  Grumman TBF Avenger (ang. "mściciel") (samoloty produkowane przez firmę General Motors Corporation otrzymały oznaczenie TBM) – amerykański samolot torpedowo-bombowy oryginalnie zaprojektowany dla sił powietrznych amerykańskiej United States Navy i Marines, w późniejszym czasie używany także przez inne państwa. Samolot wszedł do służby w 1942, jego debiut bojowy odbył się w czasie bitwy o Midway.Afrobeat – gatunek muzyczny, powstały w Afryce w połowie lat 60. XX wieku, łączący afrykańskie rytmy i techniki wokalne oraz tradycyjną muzykę nigeryjskiego plemienia Joruba z funkiem i jazzem. Afrobeat pojawił się w latach 60. Jego korzenie sięgają muzyki Yoruba – pochodzącej z Nigerii, opartej na bębnach i mocno zakorzenionej w lokalnej tradycji. Motywy z Czarnego Lądu zostały szybko zaadaptowane przez artystów z Ameryki Łacińskiej – przede wszystkim z Karaibów. Stamtąd droga do murzyńskich dzielnic południa USA była już krótka. Epoka funku w latach siedemdziesiątych zakończyła ewolucję – narodził się afrobeat. Fela Kuti, na którego pomysłach opierają się współczesne zespoły, był najważniejszą postacią tego muzycznego zjawiska.

  Ideę okładki albumu stworzyli basistka zespołu Tina Weymouth oraz perkusista Chris Frantz. Wykonał ją Instytut Technologii w Massachusetts oraz firma designerska M&Co.

  W 2003 album został sklasyfikowany na 126. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

  Lista utworów[ | edytuj kod]

  Strona A[ | edytuj kod]

  1. "Born Under Punches (The Heat Goes On)" – 5:46
  2. "Crosseyed and Painless" – 4:45
  3. "The Great Curve" – 6:26

  Strona B[ | edytuj kod]

  1. "Once in a Lifetime" – 4:19
  2. "Houses in Motion" – 4:30
  3. "Seen and Not Seen" – 3:20
  4. "Listening Wind" – 4:42
  5. "The Overload" – 6:00

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rolling Stone (USA) Lists - The Rolling Stone Top 500 Albums (ang.). rocklistmusic.co.uk. [dostęp 2010-05-22].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka
 • Remain in Light w Discogs.com (ang.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.