• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Religia w powiecie oświęcimskim  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Głosiciel – kaznodzieja Świadków Jehowy, ochrzczony lub nieochrzczony członek zboru, który nieodpłatnie głosi dobrą nowinę o Królestwie Bożym. Na całym świecie w 2012 roku było maksymalnie 7 782 346 aktywnych głosicieli, należących do 111 719 zborów w 239 krajach i terytoriach (w Polsce 125 485 głosicieli w 1487 zborach).Grojec – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim, w gminie Oświęcim. Sołectwo liczy 2923 mieszkańców – stan na dzień 16.05.2006.

  Religia w powiecie oświęcimskim – artykuł zawiera listę oraz historię działalności kościołów i wspólnot wyznaniowych na terenie powiatu oświęcimskiego.

  Spis treści

 • 1 Kościół rzymskokatolicki
 • 2 Protestantyzm
 • 3 Świecki Ruch Misyjny „Epifania”
 • 4 Świadkowie Jehowy
 • 5 Judaizm
 • 6 Przypisy
 • Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.Parafia pw. Najświętszej Maryi Pannny Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Oświęcimiu. Należy do Dekanatu Oświęcim diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana w 1952. Jest prowadzona przez księży Salezjanów.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Poręba Wielka – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim, w gminie Oświęcim.
  Kahał (hebr. קהלה kehilla – zgromadzenie, gmina) – wyrażenie z języka jidysz oznaczające gminę, formę organizacji społeczności żydowskiej. Słowo to oznacza zarówno samo skupisko ludności, wewnętrznie zorganizowane i posiadające władzę, jak i grupę władz gminy.
  Parafia pw. św. Urbana w Brzeszczach – parafia rzymskokatolicka znajdujaca się w Brzeszczach. Należy do dekanatu Jawiszowice diecezji bielsko-żywieckiej.
  Kościół Zielonoświątkowy w Rzeczypospolitej Polskiej – chrześcijański wolny Kościół protestancki o charakterze ewangelikalnym nurtu zielonoświątkowego; drugi, pod względem wielkości Kościół protestancki w Polsce (po Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP), posiadający ponad 23 tysięcy wiernych zrzeszonych w ramach 217 zborów; największy polski Kościół protestancki nurtu ewangelicznego; największa, choć nie jedyna, wspólnota zielonoświątkowców w Polsce, związana z pentekostalną tradycją amerykańskich Zborów Bożych i przyjmująca ustrój kongregacjonalno-synodalny. Kościół Zielonoświątkowy w RP jest członkiem Europejskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej, Światowej Wspólnoty Zborów Bożych oraz Towarzystwa Biblijnego w Polsce. Organem prasowym Kościoła jest miesięcznik „Chrześcijanin”. Siedzibą władz Kościoła jest miasto stołeczne Warszawa. Podstawą prawną działalności Kościoła jest Ustawa o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej Polskiej z dn. 20 lutego 1997. Obecnym Przewodniczącym Naczelnej Rady Kościoła i Prezbiterem Naczelnym Kościoła jest bp dr Marek Kamiński.
  Parafia pw. Świętego Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Oświęcimiu, na Osiedlu Chemików. Należy do Dekanatu Oświęcim diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana w 1983. Jest prowadzona przez księży diecezjalnych. Jest to największa parafia w Oświęcimiu i jedna największych w diecezji.
  Wspólnota Chrześcijańska „Golgota” (ang. Calvary Chapel) – międzynarodowa wspólnota ewangelicznych kościołów chrześcijańskich, posiadająca obecnie przeszło tysiąc zborów na całym świecie, w tym cztery w Polsce. Pierwszą wspólnotą była oryginalna Calvary Chapel w Costa Mesa, w stanie Kalifornia, która powstała w 1965 r. Jej pastorem jest Chuck Smith.
  Ośrodek duszpasterski pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Osieku Górnym – ośrodek duszpasterski znajdujący się w Osieku. Należy do dekanatu Osiek diecezji bielsko-żywieckiej. Powstał w 1991.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.083 sek.