• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Religia w Nowym Wiśniczu

  Przeczytaj także...
  Karmelici bosi (pełna nazwa po łac. Ordo Fratrum Carmelitarum Discalceatorum Beatae Mariae Virginis de Monte Carmelo) – katolicki zakon, odłam zakonu karmelitów o surowszej regule, powstały wskutek reformy rozpoczętej w 1580 przez św. Teresę z Ávila i św. Jana od Krzyża. Istnieje również Świecki Zakon Karmelitów Bosych.Zbór – określenie stosowane m.in. w Polsce, Czechach (czes. sbor) i na Białorusi (biał. збор) w odniesieniu do lokalnej wspólnoty wiernych kościołów protestanckich (gmina, zgromadzenie, kongregacja) oraz niektórych ugrupowań nieprotestanckich, historycznie wywodzących się z protestantyzmu oraz przez np. Świadków Jehowy.
  Nowy Wiśnicz – miasto w woj. małopolskim, w powiecie bocheńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nowy Wiśnicz. Położone jest na Pogórzu Wiśnickim przy drodze wojewódzkiej nr 965 z Bochni do Limanowej, w odległości 8 km od Bochni.

  Struktury wyznaniowe w Nowym Wiśniczu. Lista obejmuje jednostki organizacyjne kościołów i wyznań w Nowym Wiśniczu oraz jego gminie. Największą wspólnotą religijną są wyznawcy kościoła rzymskokatolickiego, innymi grupami są Świadkowie Jehowy oraz protestanci.

  W XII w. Nowy Wiśnicz był notowany jako wieś klasztorna. W 1562 r. w Chronowie założono zbór ariański (braci polskich). W 1783 r. cesarz austriacki Józef II dekretem zlikwidował klasztor karmelitów bosych w Nowym Wiśniczu, zamieniając kompleks klasztorny na sąd karny i ciężkie więzienie w Nowym Wiśniczu, w którym kary odsiadywali przede wszystkim zwykli kryminaliści oraz tatrzańscy zbójnicy. W latach późniejszych do więzienia trafiali również więźniowie polityczni – uczestnicy organizacji narodowo-wyzwoleńczych. W czasie II wojny światowej tamtejszy Kościół został rozebrany, a budulec z niego wywieziony do Krzeszowic.

  Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Leksandrowej – zbór adwentystyczny w Leksandrowej, należący do okręgu wschodniego diecezji południowej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP.Diecezja tarnowska (łac. Dioecesis Tarnoviensis) – jedna z 4 diecezji rzymskokatolickich metropolii krakowskiej w Polsce.

  ]

  Metropolia krakowska:

 • Diecezja tarnowska:
 • Dekanat Lipnica Murowana:
 • Chronów - Parafia Ducha świętego.
 • Kobyle - Parafia Matki Bożej Fatimskiej.
 • Królówka - Parafia Przemienienia Pańskiego, kościół pw. Przemienienia Pańskiego.
 • Muchówka - Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 • Nowy Wiśnicz - Parafia NMP Wniebowziętej - Erygowana w XVII w. Mieści się przy pl. Kościelnym.
 • Stary Wiśnicz - Parafia św. Wojciecha.
 • ]

 • Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Leksandrowej
 • Dawne wyznania[]

 • Arianizm (bracia polscy) - W 1562 r. w Chronowie założono zbór ariański (braci polskich). W 1585 r. ową wieś zakupił arianin Jan Przypkowski z Górnych Przytkowic, herbu Radwan.
 • Judaizm
 • Cmentarz żydowski w Nowym Wiśniczu
 • Przypisy

  Królówka – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Nowy Wiśnicz. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego. Pod względem geograficznym znajduje się na Pogórzu Wiśnickim.Krzeszowice – miasto w woj. małopolskim, w powiecie krakowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Krzeszowice. Jest jednym z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej. Według danych z 31 grudnia 2011 miasto miało 10 288 mieszkańców. Położone jest ok. 25 km na zachód od centrum (18 km od granicy) Krakowa, przy linii kolejowej nr 133 (Kraków – Katowice) i przy drodze krajowej nr 79 (ul. Kościuszki, ul. Trzebińska) (południowa część miasta). W latach 1928–1966 miasto miało status uzdrowiska o charakterze użyteczności publicznej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Cmentarz żydowski w Nowym Wiśniczu – został założony przed 1641 rokiem i zajmuje powierzchnię 1,8 ha, na której zachowało się dwieście pięćdziesiąt nagrobków spośród których najstarszy pochodzi z 1667 roku. Macewy cechują się dobrym stanem zachowania i bogatą ornamentyką. Na cmentarzu spoczywają wybitni rabini (m.in. Nuta Lipszyc i Naftali Rubin) oraz żołnierze żydowscy polegli w czasie I wojny światowej. W latach osiemdziesiątych XX wieku cmentarz został ogrodzony z inicjatywy Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Krakowie. W 1987 odbudowano ohel oraz wzniesiono pomnik z fragmentów zniszczonych nagrobków.
  Muchówka – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Nowy Wiśnicz. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego.
  Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.
  Józef II Habsburg, właśc. Joseph Benedikt August Johann Anton Michael Adam (ur. 13 marca 1741 w Wiedniu, zm. 20 lutego 1790, tamże) – najstarszy syn cesarzowej Marii Teresy Habsburg i Franciszka I Lotaryńskiego, wnuk Karola VI Habsburga. Święty Cesarz Rzymski od 1764/1765 r.
  Bracia polscy (zwani również arianami, socynianami, antytrynitarzami) – wspólnota religijna, która wyodrębniła się w latach 1562–1565 z polskiego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, stanowiąca najbardziej radykalny odłam reformacji w Polsce powstały dzięki uchodźcom z południowej i zachodniej Europy (głównie włoscy antytrynitarze), prześladowanych przez katolicką inkwizycję oraz teologów ewangelickich. W 1658 uchwałą sejmu polskiego zostali oskarżeni o popieranie Szwedów podczas Potopu, a następnie zobligowani do przejścia na katolicyzm lub do opuszczenia Polski. Po wygnaniu z Polski kontynuowali działalność przede wszystkim w Siedmiogrodzie i Niderlandach. Ich ostatnie wspólnoty za granicą zanikły w 1803.
  Zakład Karny Nowy Wiśnicz – polski zamknięty zakład karny dla recydywistów, położony w miejscowości Nowy Wiśnicz. Zakład podlega OISW Kraków. Posiada obecnie 403 miejsca dla penitencjariuszy, a pełni w nim służbę 144 funkcjonariuszy oraz 24 pracowników cywilnych. W zakładzie prowadzone są również oddziały:
  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Nowym Wiśniczu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie Lipnica Murowana. Erygowana w XVII wieku. Mieści się przy Placu Kościelnym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.