• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Religia w Kazimierzy Wielkiej

  Przeczytaj także...
  Głosiciel – kaznodzieja Świadków Jehowy, ochrzczony lub nieochrzczony członek zboru, który nieodpłatnie głosi dobrą nowinę o Królestwie Bożym. Na całym świecie w 2012 roku było maksymalnie 7 782 346 aktywnych głosicieli, należących do 111 719 zborów w 239 krajach i terytoriach (w Polsce 125 485 głosicieli w 1487 zborach).Wolontariat (łac. voluntarius - dobrowolny) – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.
  Gmina Kazimierza Wielka – – gmina miejsko-wiejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie kazimierskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kieleckim.
  Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej

  Religia w Kazimierzy Wielkiej – artykuł zawiera liste kościołów i wspólnot wyznaniowych w Kazimierzy Wielkiej i jej gminie. Największą wspólnotą religijną w mieście i gminie są wyznawcy kościoła rzymskokatolickiego, drugą pod względem liczebności są Świadkowie Jehowy.

  Jakuszowice – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kazimierskim, w gminie Kazimierza Wielka.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  W Kazimierzy Małej w XV w. Długosz wymieniał istnienie kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. Kościół drewniany został zbudowany w 1698 roku. W 1836 roku został wystawiony kolejny kościół drewniany w Kazimierzy Małej, który został później przeniesiony do miejscowości Topola, a na jego miejscu stanął wzniesiony w latach 1958–1973 obecny, murowany kościół. Przez długi czas Kazimierza Wielka była siedzibą jednego z najludniejszych dekanatów i parafii w diecezji krakowskiej.

  Dekanat kazimierski wchodzi w skład diecezji kieleckiej Kościoła katolickiego. Składa się z następujących parafii:Kazimierza Wielka – miasto powiatowe w województwie świętokrzyskim, do 1998 kieleckim, w powiecie kazimierskim, siedziba gminy Kazimierza Wielka, nad Nidzicą. Jest najmniejszym miastem powiatowym w Polsce.

  ]

  Metropolia krakowska:

 • Diecezja kielecka:
 • Dekanat kazimierski (diecezja kielecka) (część):
 • Parafia Wszystkich Świętych w Cudzynowicach. Drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych, wzniesiony w 1757 roku. Liczba wiernych: 1079.
 • Parafia św. Małgorzaty w Gorzkowie z drewnianym kościołem z 1758 roku. Liczba wiernych: 2512.
 • Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kazimierzy Małej. Współczesny kościół powstał w XX w. Liczba wiernych: 1860.
 • Parafia Miłosierdzia Bożego w Kazimierzy Wielkiej. Erygowana w 1998 roku. Liczba wiernych: 4000.
 • Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej. Erygowana w XIII w. Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1633 roku, przebudowany w latach 1894–1895. Na ołtarzu głównym z początku XIX w. znajduje się obraz Ukrzyżowania autorstwa Franciszka Smuglewicza. Obok kościoła ulokowana była drewniana dzwonnica z XIX w., przebudowana w latach 2002–2004. Liczba wiernych: 5000.
 • Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Skorczowej. Liczba wiernych: 1185.
 • ]

  Od 1999 roku Świadkowie Jehowy z powiatu korzystają z większych zgromadzeń w Centrum Kongresowym w Sosnowcu

  Ok. 80 głosicieli.

  Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej – parafia rzymskokatolicka w Kazimierzy Wielkiej. Erygowana w XIII wieku. Jest jedną z dwóch parafii w mieście.Sosnowiec – miasto na prawach powiatu na południu Polski, w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim. Położone na Wyżynie Śląskiej, stanowiącej część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, nad 3 rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Znajduje się we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).
 • Sala Królestwa: Jakuszowice (zbór Kazimierza Wielka).
 • Historia. W latach 20. XX w. powstały pierwsze grupy wyznawców w okolicach Bejsc, na początku lat 30. XX w. powstał zbór Kaczkowice, potem przemianowany na zbór Bejsce. W latach 50. XX w. i 60. XX w. powstały pierwsze grupy wyznawców w okolicach miasta. W następnych latach rozrastały się one liczebnie. Wyznawcy za działalność religijną oraz za odmowę służby wojskowej byli skazywani na kary więzienia w zakładach karnych, głównie w Krakowie. W latach 70. XX w. – także w czasie zakazu ich działalności – organizowano tzw. konwencje leśne. Od lat 80. XX w. władze zezwalały na organizowanie zgromadzeń, na początku na krakowskich stadionach i halach. Na początku lat 90. XX w. przez kilka lat wyznawcy ze zboru rozpoczęli na swoje zebrania wynajmowanie sali w Kazimierzy Wielkiej. Pod koniec lat 90. XX zbór zmienił nazwę na Kazimierza Wielka. Od 1999 roku miejscowi wyznawcy korzystają ze większych zgromadzeń w Centrum Kongresowym w Sosnowcu, a w latach 2011-2012 kongresy okręgowe na którym byli członkowie kazimierskiego zboru odbyły się na stadionie Cracovii, a w roku 2015 na Stadionie Miejskim w Krakowie. We wrześniu 2009 roku rozpoczęto budowę Sali Królestwa w Jakuszowicach. Pracę przez dwa lata wykonali wolontariusze w tym współwyznawcy z innych zborów. 10 września 2011 roku odbyło się jej uroczyste otwarcie, a 1 października owego roku tzw. drzwi otwarte.
 • Przypisy

  1. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 16 stycznia 2015.
  2. kazimierzawielka.pl
  Metropolia krakowska – jedna z 14 metropolii obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim, powstała w 1925 w składzie archidiecezja krakowska, diecezja częstochowska, diecezja katowicka, diecezja kielecka, diecezja tarnowska (od 1992 diecezje w Częstochowie i Katowicach są stolicami własnych metropolii).Kościół katolicki w Polsce – najliczebniejsza katolicka wspólnota wyznaniowa w Polsce, będąca obecnie pod zwierzchnictwem biskupów należących do Konferencji Episkopatu Polski.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Parafia Miłosierdzia Bożego w Kazimierzy Wielkiej – parafia rzymskokatolicka w Kazimierzy Wielkiej. Erygowana w 1998 z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej.
  Sala Królestwa – miejsce zebrań i ośrodek życia religijnego członków Chrześcijańskiego Zboru Świadków Jehowy.
  Kongres (inaczej zgromadzenie) – doroczny zjazd w religii Świadków Jehowy, trwający od jednego do czterech dni. Kongresy odbywają się na wynajętych stadionach, w halach lub we własnych Salach Zgromadzeń Świadków Jehowy.
  Stadion Miejski im. Henryka Reymana – stadion piłkarski znajdujący się przy ulicy Reymonta 22 w Krakowie. Jest własnością Miasta Krakowa, a użytkuje go drużyna piłkarska Wisły Kraków. Został wybudowany na początku II połowy XX wieku i był kilkakrotnie modernizowany. Ostatnia gruntowna przebudowa zakończyła się w październiku 2011 roku.
  Świadkowie Jehowy (pełna nazwa: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy) – restoracjonistyczny związek wyznaniowy głoszący, że jedynym Bogiem jest Jehowa (Jahwe) i o zbliżającym się objęciu władzy nad światem przez Królestwo Boże. Świadkowie Jehowy są zaliczani do tzw. nurtu badackiego, należącego do wyznań millenarystycznych. Ruch został zapoczątkowany przez Charlesa T. Russella w 1870 w Pensylwanii (USA). Obecnie liczy ok. 7,8 miliona aktywnych członków (głosicieli) na całym świecie (dane z roku 2012).
  Kościół łaciński, Kościół katolicki obrządku łacińskiego, Kościół rzymskokatolicki, Kościół zachodni – największa liczebnie część Kościoła katolickiego, mająca własną, odrębną tradycję liturgiczną oraz własną i odrębną strukturę. Głową Kościoła rzymskokatolickiego jest biskup Rzymu, czyli papież. Z danych opublikowanych w Annuario Pontificio z 2010 roku wynika, że do Kościoła łacińskiego należy ok. 1 mld 130 mln ludzi czyli ok. 98,5% katolików.
  Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego – miejski obiekt sportowy, znajdujący się w Krakowie przy ulicy Józefa Kałuży (od strony krakowskich Błoń oddziela go ulica Aleja marszałka Ferdinanda Focha). Spełnia wymagania kategorii 3 UEFA. Miejsce, w którym od 1912 roku stoi stadion jest najstarszą nadal używaną ligowo lokalizacją stadionową w Polsce .

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.072 sek.