• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Religia w Australii  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Prezbiterianizm lub Kościół Prezbiteriański – część protestanckich kościołów reformowanych. Władze w kościołach sprawują wybierani przez wiernych starsi. Kościoły Prezbiteriańskie zaczęły rozprzestrzeniać się w XVI wieku, impulsem do tego była reformacja zapoczątkowana przez Marcina Lutra w 1517 roku. Głównym propagatorem był John Knox, który był Szkotem, studiował on z Janem Kalwinem w Genewie.Medycyna (łac. medicina „sztuka lekarska”) – nauka empiryczna (oparta na doświadczeniu) obejmująca całość wiedzy o zdrowiu i chorobach człowieka oraz sposobach ich zapobiegania, oraz ich leczenia. Medycyna weterynaryjna rozszerza zakres zainteresowań medycyny na stan zdrowia zwierząt. Za prekursora medycyny starożytnej uważa się Hipokratesa, a nowożytnej Paracelsusa. W czasach najnowszych wprowadza się zasady medycyny opartej na faktach.

  Religia w Australii jest zróżnicowana. Nie ma oficjalnej religii państwowej, stworzenie jej jest zakazane przez Konstytucję Australii. Według spisu Australii w 2011 roku, 61,1% ludności było chrześcijanami. Historycznie odsetek ten był znacznie wyższy i religijny krajobraz Australii uległ zmianie, wraz z imigracją i wielokulturowością. 22,3% Australijczyków oświadczyło się jako "bez religii", a kolejne 9,4% nie zidentyfikowało swej religijności. Pozostali mieszkańcy to zróżnicowana grupa, która obejmuje: hinduizm, islam, judaizm i buddyzm.

  Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.
   Osobny artykuł: Religie rodzime Australii.

  Chrześcijaństwo[ | edytuj kod]

  Kościół Hillsong od wewnątrz w Sydney.

  Obecność chrześcijaństwa w Australii rozpoczęła się wraz z pojawieniem się pierwszej floty brytyjskich skazanych w 1788 roku. Chrześcijaństwo osiągnęło 96,1% krajowej populacji w czasie Federacji Australii w 1901 roku. Kościół Anglikański Australii (wcześniej znany jako Kościół Anglii w Australii) pozostał największym wyznaniem aż do 1986 roku, kiedy został wyprzedzony przez Kościół katolicki w Australii. Święta chrześcijańskie Boże Narodzenie i Wielkanoc to święta państwowe. W australijskich miastach kościoły chrześcijańskie odegrały ważną rolę w rozwoju edukacji, służby zdrowia i opieki społecznej w Australii.

  Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.Wielkanoc, Pascha, Niedziela wielkanocna, Zmartwychwstanie Pańskie, mazow. Wielki Dzień – najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, obchodzone przez Kościoły chrześcijańskie wyznające Nicejskie Credo (325 r.).

  Inne kościoły z największą liczbą członków: Kościół Zjednoczony w Australii, prawosławie, kościoły zielonoświątkowe (z megakościołami, np. Hillsong i Paradise Community Church), baptyści, Kościół Luterański, Armia Zbawienia, Kościół Chrystusowy, Kościół Prezbiteriański i Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. W swoim powitalnym przemówieniu do katolickiej młodzieży na Światowym Dniu Młodzieży 2008, w Sydney, premier Australii Kevin Rudd powiedział, że chrześcijaństwo miało pozytywny wpływ na Australię: "To był Kościół, który założył pierwsze szkoły dla ubogich, to był Kościół, który założył pierwsze szpitale dla biednych, był to kościół, który stworzył pierwsze schronienie dla biednych i te wielkie tradycje kontynuowane w przyszłości".

  Żydzi aszkenazyjscy, również Aszkenazyjczycy lub Aszkenazim (hebr. (l.mn.) אַשְׁכֲּנָזִים) oraz יְהוּדֵי אַשְׁכֲּנָז Jehudej Aszkenaz, „Żydzi z Aszkenazu”) – Żydzi zamieszkujący Europę Środkową, Wschodnią i częściowo Zachodnią, a od XVII wieku również Amerykę.Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.

  Dziś edukacja katolicka stanowi sektor największy po sektorze szkół rządowych, z ponad 650 000 uczniów (i około 21 procent wszystkich zapisów szkolnych). Kościół anglikański kształci około 105 000 uczniów. Mniejsze wyznania, m.in. Kościoła luterańskiego mają także wiele szkół w Australii. Australian Catholic University otwarty w 1991 roku powstał w wyniku fuzji czterech katolickich instytucji szkolnictwa wyższego we wschodniej Australii.

  Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.Pentekostalizm (ruch zielonoświątkowy) – odłam chrześcijaństwa wyrosły i zakorzeniony w ewangelikalnym protestantyzmie.

  Buddyzm[ | edytuj kod]

  Świątynia Nan Tien.

  Buddyści zaczęli przybywać do Australii w znaczących ilościach w okresie gorączki złota w 1850, z napływem chińskich górników. Jednak ludność pozostała niska, aż do 1960 roku. Buddyzm jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się religii w Australii. Imigracja z Azji przyczyniła się do tego, że niektórzy ludzie pochodzenia nie-azjatyckiego również przyjęli buddyzm. Trzy główne tradycje buddyzmu - Therawada, Azji Wschodniej i buddyzm tybetański - są obecnie reprezentowane w Australii. Według spisu powszechnego w Australii w 2011 roku, buddyzm jest największą niechrześcijańską religią w Australii, z 529 000 wyznawców, lub 2,5% ogółu ludności.

  Kościół Adwentystów Dnia Siódmego (ang. Seventh-day Adventist Church, w skrócie SDA Church) – kościół chrześcijański, wywodzący się z grona wyznań protestanckich, będących wynikiem przebudzenia adwentowego, jakie nastąpiło w pierwszej połowie XIX wieku na terenie Ameryki Północnej.Ateizm – odrzucenie teizmu lub pogląd bądź doktryna głosząca, że bogowie nie istnieją. W najszerszym znaczeniu jest to brak wiary w istnienie boga, bóstw i sił nadprzyrodzonych, jako sprzecznych z rozumem i nienaukowych, oraz negujący potrzebę religii.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kościół Anglii (ang. Church of England, łac. Ecclesia Anglicana) - najstarszy i największy z Kościołów anglikańskich. Członek i wiodący przedstawiciel Wspólnoty Anglikańskiej; członek Wspólnoty Porvoo, grupującej dwanaście Kościołów anglikańskich i luterańskich.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Australian Catholic University (Australijski Uniwersytet Katolicki, znany też jako ACU National) - australijska uczelnia wyższa o statusie uniwersytetu, silnie związana z Kościołem katolickim, ale równocześnie posiadająca status uczelni publicznej, co pozwala jej otrzymywać finansowanie ze środków państwowych. Uczelnia posiada sześć kampusów w pięciu miastach: Sydney (dwa kampusy), Melbourne, Brisbane, Canberze i Ballarat. Uniwersytet kształci ok. 13 tysięcy studentów i zatrudnia niespełna tysiąc pracowników naukowych. Nadzór nad uczelnią w imieniu Kościoła sprawują arcybiskup Sydney kardynał George Pell (jako przewodniczący organizacji będącej organem założycielskim uniwersytetu) oraz o. Julian McDonald CFC jako jej kanclerz. Bieżącą administracją kieruje świecki wicekanclerz, konstytucjonalista prof. Greg Craven. Świecki nadzór sprawują władze stanów Nowa Południowa Walia, Wiktoria i Queensland. W każdym z nich parlament stanowy przyjął specjalną ustawę regulującą działalność uniwersytetu na terenie stanu.
  Świadkowie Jehowy w Australii – wspólnota 66 023 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Australii, należących do 801 zborów. W 2012 roku na corocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 115 533 osoby. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w Ingleburn.
  Kevin Michael Rudd (ur. 21 września 1957 w Nambour) – australijski polityk, od 1998 deputowany do Izby Reprezentantów, lider Australijskiej Partii Pracy (ALP) w latach 2006-2010 i ponownie od czerwca do września 2013, dwukrotny premier Australii: od 3 grudnia 2007 do 24 czerwca 2010 oraz od 27 czerwca do 18 września 2013. Od 14 września 2010 do 22 lutego 2012 minister spraw zagranicznych w drugim gabinecie Julii Gillard.
  Baptyści w Australii – wyznawcy baptyzmu w Australii. Baptyści pojawili się w Australii w końcu XVIII wieku, stanowią 1,64% australijskiej populacji.
  Libańczycy (arab. الشعب اللبناني, ash-shaʻb al-Libnānī, wym. [eʃˈʃaʕeb ellɪbˈneːne]) - naród zamieszkujący gł. Brazylię (w diasporze) i Liban. Termin ten odnosi się do arabskich, judeo-arabskich mieszkańców Libanu oraz chrześcijan maronickich osiadłych w tym kraju. Potocznie za Libańczyków uznaje się bądź obywateli Libanu, bądź szczególnie ich arabskich przedstawicieli. Początkowo, w sposób nieścisły, termin ten odnosił się do ludów zamieszkujących obszar pomiędzy G. Liban a Antylibanem, które dały później początek nowoczesnemu narodowi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.