• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Relax - magazyn komiksowy

  Przeczytaj także...
  Szymon Tadeusz Kobyliński (ur. 22 maja 1927 w Warszawie, zm. 15 kwietnia 2002 w Warszawie) – polski grafik, rysownik, karykaturzysta, satyryk, historyk, scenograf(głównie teatralny, ale także i filmowy), a także jeden z prekursorów polskiego komiksu.Instytut – Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka (w skrócie IPCZD) – instytut naukowy i jednostka badawczo-rozwojowa Ministerstwa Zdrowia, prowadzący również działalność szpitalną, będący jednocześnie pomnikiem poświęconym dzieciom - ofiarom II wojny światowej.
  Gospodarka niedoboru – pojęcie wprowadzone do teorii ekonomii w roku 1980 przez Janosa Kornaia w pracy pod tym właśnie tytułem (tytuł oryginalny: Economics of Shortage).

  Relax (od czwartego numeru - Magazyn opowieści rysunkowych) – polski magazyn komiksowy, wydawany w latach 1976–1981. Ukazało się 31 numerów. Autorami komiksów byli znani rysownicy, tacy jak Janusz Christa, Grzegorz Rosiński, Jerzy Wróblewski, Tadeusz Baranowski, Marek Szyszko, jak również Andrzej Mleczko, Edward Lutczyn, Szymon Kobyliński, Bogusław Polch.

  Jerzy Wróblewski (ur. 7 sierpnia 1941 w Inowrocławiu, zm. 10 sierpnia 1991 w Bydgoszczy) – polski rysownik i autor komiksów.Bogusław Polch właśc. Połch (ur. 1941 r.) – polski rysownik komiksów, który zajmuje się także tworzeniem grafiki reklamowej i użytkowej oraz ilustracji książkowych, storyboardzista.

  Historia[ | edytuj kod]

  Nakład pisma początkowo wynosił 100 000, a później (od 1979 r.) 200 000 egzemplarzy. Oprócz komiksów magazyn zawierał (do kilku stron w numerze liczącym 32–35 stron) teksty popularnonaukowe, głównie dotyczące zagadnień historycznych, oraz jednostronicową informację o Centrum Zdrowia Dziecka (część dochodów ze sprzedaży miała być przeznaczona na finansowanie tego szpitala).

  Publikacja popularnonaukowa – publikacja dotycząca zagadnienia naukowego o charakterze przeglądowym, który zwykle nie przechodzi procesu recenzji naukowej. Służą popularyzacji poruszanego tematu wśród czytelników niebędących fachowcami w danej dziedzinie.Andrzej Mleczko (ur. 5 stycznia 1949 w Tarnobrzegu) – polski rysownik, znany przede wszystkim jako autor publikowanych w prasie rysunków satyrycznych.

  Pierwszy numer ukazał się w czerwcu 1976 r. i po jego dobrym przyjęciu magazyn został umieszczony w planach wydawniczych na rok 1977. W roku tym ukazało się 12 numerów (co miesiąc) w nakładzie 100 000 egzemplarzy. Wydawanie magazynu było kontynuowane w 1978 r., ale zmniejszenie przydziałów papieru i farb drukarskich (z powodu narastania symptomów gospodarki niedoboru) spowodowało, że wydano 10 numerów (ostatni w październiku).

  Krajowa Agencja Wydawnicza (KAW) – polskie wydawnictwo w Warszawie działające w latach 1974–2004, do 1991 część koncernu RSW Prasa-Książka-Ruch.Marek Szyszko (ur. 1951 w Warszawie) – polski rysownik komiksów i ilustrator książek. Karierę komiksową zaczynał od krótkich historii w Relaxie, dokąd zaprosił go Grzegorz Rosiński. Rysował także zeszyty serii Pilot śmigłowca, Legendarna historia Polski, czy Polscy podróżnicy.

  Na 1979 r. zaplanowano większe zmiany – nakład został zwiększony do 200 000, a ponadto zmieniono wygląd strony tytułowej. Jednakże znaczne ograniczenie przydziałów papieru i farb drukarskich spowodowało, że wydane zostały tylko 3 numery (styczeń, luty i marzec). Ta sytuacja powtórzyła się w 1980 r. – tylko 3 numery. Prawdopodobnie wówczas zapadała decyzja o zakończeniu wydawania magazynu, ponieważ w dwóch ostatnich numerach znalazły się prawie wyłącznie komiksy stanowiące kontynuacje i dokończenia komiksów z poprzednich numerów (w numerze 30 znalazł się tylko jeden komiks stanowiący zamkniętą całość).

  Edward Lutczyn (ur. 8 czerwca 1947 w Heppenheim) – polski artysta plastyk o charakterystycznej kresce. Znany z rysunków satyrycznych, karykatur i ilustracji oraz plakatów, zarówno skierowanych do najmłodszych, jak i do dorosłych.Tadeusz Baranowski (ur. 6 stycznia 1945 w Zamościu) – polski scenarzysta i rysownik komiksów, ilustrator, grafik, twórca reklam. Projektował postacie i dekoracje do pełnometrażowego filmu animowanego Filemon i przyjaciele zrealizowanego w 1991 r. w Se-ma-forze.

  Dwa ostatnie numery ukazały się w 1981 roku, przedostatni w styczniu. Nie jest natomiast znany miesiąc wydania ostatniego, 31. numeru, gdyż nie zachowały się stosowne dokumenty w archiwach po wydawcy, a wspomnienia są rozbieżne. Informacja o zakończeniu wydawania magazynu została podana w formie jednozdaniowej wzmianki na stronie 2.

  Janusz Christa (ur. 19 lipca 1934 w Wilnie, zm. 15 listopada 2008 w Sopocie) – autor komiksów, rysownik i scenarzysta, z wykształcenia ekonomista. Autor jednej z najpopularniejszych polskich serii komiksów – Kajko i Kokosz.Komiks – opowiadanie, tworzące narrację za pomocą co najmniej dwóch kadrów z rysunkami (najczęstszą formą komiksu jest zbiór kadrów, zwany planszą). Kadry zazwyczaj zaopatrzone są w teksty narratora (po boku) i / lub wypowiedzi postaci (w dymkach). O zakwalifikowaniu danej narracji jako komiksu, decyduje m.in. : wkomponowanie tekstu w obraz, graficzne elementy upływu czasu (tzw. "rynna"), powiązanie semantyczne kadrów, ikoniczność znaków.

  Niektóre komiksy publikowane w magazynie były później w latach ’80 wydawane przez KAW w formie broszur zawierających jeden lub kilka komiksów (niektóre w wersji uproszczonej, jako druk czarno-biały na żółtym papierze).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Czar „Relaksu” #32: Słowo - zapewne - nie ostatnie (pol.). www.esensja.pl. [dostęp 23-12-2018].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Adam Rusek, Magazyn „Relax“ (1976-1981) i jego losy, „Rocznik Historii Prasy Polskiej“, 17, 2014, z. 1 (33).
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Cykl recenzji poszczególnych numerów pisma
 • Strona wspomnieniowa magazynu Relax
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.